Parafia św. Mateusza w Mielcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Mielec
Adres ul. bł. ks. Romana Sitki 3,
39-300 Mielec
Data powołania XIV wiek
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja tarnowska
Dekanat Mielec Północ
Bazylika św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty
Filie Kościół św. Marka nad Wisłoką
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Osiedlu Wojsław
Proboszcz ks. Janusz Kłęczek
Wezwanie św. Mateusza
Wspomnienie liturgiczne 21 września
Położenie na mapie Mielca
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Położenie na mapie powiatu mieleckiego
Ziemia50°17′03,5″N 21°25′11,3″E/50,284306 21,419806
Strona internetowa

Parafia św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcuparafia rzymskokatolicka w dekanacie Mielec-Północ diecezji tarnowskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki parafii sięgają wieku XIV. W Mielcu należącym wtedy do rodziny Mieleckich istniał już kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej. Najprawdopodobniej kościół był drewniany – niestety nie posiadamy dokładnych informacji o lokalizacji i wyglądzie tej świątyni. Nowy kościół pod wezwaniem św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty został wybudowany na początku XV wieku. W ciągu wieków kilkakrotnie doszło do zmiany jego wezwania i tak – był to kościół Najświętszej Marii Panny, Nawiedzenia NMP, Wniebowzięcia NMP, by ostatecznie powrócić do pierwszego patrona. W wyniku I rozbioru Polski w 1772 r. Mielec znalazł się w granicach zaboru austriackiego. W 1854 r. parafia mielecka obejmowała : miasto Mielec, Wojsław ze Smoczką, Cyrankę, Biesiadkę, Rzędzianowice, Trzcianę i Złotniki. Taki stan terytorialny parafii istniał do lat trzydziestych naszego wieku. Aktualnie parafia obejmuje najstarsza część miasta – Stary Mielec i osiedle Wojsław. Jest najstarszą parafią w mieście.

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Obecna bryła kościoła powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Zbudowana jest na typowo polskim planie krzyża. Wnętrze kościoła jest barokowe.

Kościół św. Mateusza był przebudowywany w latach 1792- 1795. Do fasady zachodniej w 1877-1878 r. została przystawiona wieża nadbudowana na kruchcie. Wieżę przebudowano w latach 1924-28. Podczas II wojny światowej pociski uszkodziły ściany kościoła. Prace remontowe prowadzone pod kierownictwem inż. Roguckiego doprowadziły kościół do stanu sprzed wojny. W ubiegłowiecznym wystroju kościoła dominował późny barok i rokoko. W tym stylu są wykonane ołtarze sprzęt kościelny, rzeźby, feretrony i obrazy. Typowy styl rokokowy reprezentują: ambona, dwa konfesjonały, ławy oraz organy. Z XIX wieku pochodzą : krzyż ołtarzowy, neogotycki kielich mszalny, szafka, dwa krucyfiksy procesyjne, berła procesyjne, lichtarz paschalny, krucyfiks, pasyjka ołtarzowa, konfesjonał obraz św. Daniela oraz kilka ornatów. W roku 2006 kościół został podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej pw. św. Mateusza. W 2012 obchodzona była 250 rocznica konsekracji obiektu.

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

  • Liturgiczna Służba Ołtarza
  • Dziewczęca Służba Maryjna
  • Róże Różańcowe
  • Akcja Katolicka
  • Grupa Charytatywna Caritas
  • Rycerstwo Niepokalanej
  • Straż Honorowa NSPJ
  • Żywa Droga Krzyżowa
  • Młodzieżowa Ekstremalna Grupa Apostolska POZYTYWNI (MEGA POZYTYWNI)

Fara Mielecka[edytuj | edytuj kod]

Pismo Parafialne ukazujące się od 1996 roku. Aktualnie wydawane w formie kwartalnika.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]