Parafia św. Serafina z Sarowa w Sea Cliff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia św. Serafina z Sarowa
St. Seraphim of Sarov Church
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Sea Cliff
Adres 131A Carpenter Avenue
Data powołania 1953
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny poza granicami Rosji
Eparchia wschodnioamerykańska i nowojorska
Cerkiew św. Serafina z Sarowa
Proboszcz ks. Serafim Gan
Wezwanie św. Serafina z Sarowa
Wspomnienie liturgiczne 19 lipca/1 sierpnia
brak współrzędnych
Strona internetowa

Parafia św. Serafina z Sarowa – jedna z parafii eparchii wschodnioamerykańskiej i nowojorskiej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji, z siedzibą w Sea Cliff, w stanie Nowy Jork.

Parafia została założona przez rosyjskich displaced persons przybyłych w końcu lat 40. i 50. do miejscowości Sea Cliff i Glen Cove w stanie Nowy Jork. Postanowili oni powołać swoją prawosławną placówkę duszpasterską nie w jurysdykcji Patriarchatu Moskiewskiego, a Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego poza granicami Rosji. Początkowo jedyną placówką duszpasterską w rejonie wymienionych miejscowości była parafia Opieki Matki Bożej i św. Sergiusza w Glen Cove. Parafia św. Serafina z Sarowa w Sea Cliff wyodrębniła się z niej w 1953[1]. Początkowo jej nabożeństwa odbywały się w pokoju w domu proboszcza. Wolno stojąca cerkiew została wzniesiona z datków wiernych do 1959[1]. Przy parafii została zorganizowana szkoła, w której dzieci emigrantów uczyły się języka rosyjskiego, geografii i historii Rosji[1]. W 1976 została powiększona cerkiew parafialna[1].

Z parafią w szczególny sposób związany był biskup Mitrofan (Znosko-Borowski), który był jej wieloletnim proboszczem i nadal służył w niej po przyjęciu chirotonii biskupiej[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]