Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika
Ilustracja
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa w Górecku Kościelnym
Państwo  Polska
Siedziba Górecko Kościelne
Adres Parafia św. Stanisława
Górecko Kościelne 11
23-460 Józefów
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja zamojsko-lubaczowska
Dekanat Józefów
Proboszcz ks. Jarosław Kędra
Wspomnienie liturgiczne 8 maja - św. Stanisława BM
2 sierpnia - Matki Bożej Anielskiej
4 października - św. Franciszka z Asyżu
13 czerwca - św. Antoniego
Położenie na mapie gminy Józefów
Mapa lokalizacyjna gminy Józefów
Parafia św. Stanisława BM
Parafia św. Stanisława BM
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia św. Stanisława BM
Parafia św. Stanisława BM
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Parafia św. Stanisława BM
Parafia św. Stanisława BM
Położenie na mapie powiatu biłgorajskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu biłgorajskiego
Parafia św. Stanisława BM
Parafia św. Stanisława BM
Ziemia50°30′03″N 22°58′21″E/50,500833 22,972500
Strona internetowa

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika w Górecku Kościelnym - parafia dekanatu Józefów diecezji zamojsko - lubaczowskiej.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dzieje parafii Górecko Kościelne sięgają XVII wieku i wiążą się z kultem św. Stanisława biskupa i męczennika, który ukazał się młodemu rolnikowi Janowi Sosze i wskazał miejsca, na których mają być wzniesione kapliczki i kościół. Na wieść o nadzwyczajnych łaskach, jakich lud doznawał w miejscu objawienia, ordynat Marcin Zamojski polecił wystawić kaplicę na cześć św. Stanisława. Utworzył także i wyposażył parafię, nad którą opiekę duszpasterską powierzył franciszkanom konwentualnym, sprowadzonym z Zamościa w 1668 r. W ich rękach zarząd parafii i kościół pozostawał do czasu kasaty zakonów po Powstaniu Styczniowym (1866 r.). Parafię Górecko Kościelne erygowano w II połowie XVII wieku. Z dobrowolnych ofiar składanych przez parafian i pielgrzymów, franciszkanie wybudowali kościół i dwie duże kapliczki. Na początku XVIII wieku Szwedzi spalili kościół i budynek klasztorny. Z pomocą zakonnikom i parafii pośpieszył ordynat Tomasz Józef Zamojski. Nową świątynię wzniesiono w 1768 r., jej fundatorem był ordynat Jakub Zamoyski, jej konsekracji dokonał bp Melchior Kochnowski w 1778 r. Ze względu na duże ilości pielgrzymów i rozwijającą się parafię w latach 1897 - 98 kościół przedłużono o 8 m. i dobudowano wieżę. W 1927 r. przeprowadzono gruntowny remont kościoła, boazerią przyozdobiono wnętrze a na zewnątrz oszalowano. Jubileusz 300-lecia objawień św. Stanisława parafia przeżywała w 1948 r., Dwadzieścia lat później kardynał Karol Wojtyła przekazał do kościoła w Górecku Kościelnym autentyczne relikwie, odrobinę kości św. Stanisława.

Wyposażenie kościoła[edytuj | edytuj kod]

Ołtarz główny
"Kaplica na wodzie" znajdująca się w pobliżu miejsca objawień św. Stanisława
Dzwonnica i krzyż
Kapliczka "Pod dębami"
Kapliczka
Cmentarz parafialny
Kościół parafialny od frontu
Pomnik Jana Pawła II obok kościoła parafialnego

Pięknie usytuowana wśród starych drzew świątynia urzeka swym pięknem i prostotą. Zbudowana z drzewa modrzewiowego, oszalowana deskami, posiada trzy nawy. Główna, prostokątna wspiera się na ośmiu słupach drewnianych, jest nieco wyższa od bocznych naw. Efektownie wyglądają kolebkowe sklepienia z desek. Pomiędzy prezbiterium a nawą główną umocowana jest belka z barokowym krzyżem z pół. XVIII w. Wnętrze, które wykonali w latach 1769-79 Jan i Jakub Mancherowie, jest bardzo bogate. Zdobią je trzy barokowe ołtarze, rokokowa chrzcielnica; zachował się jeden stary konfesjonał z obrazem Dobrego Pasterza. W głównym ołtarzu znajduje się obraz patrona Kościoła św. Stanisława w bogatej profilowanej ramie umieszczony pomiędzy kolumnami. Ponadto: obraz Matki Boskiej Anielskiej oraz rzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem i Pana Jezusa Ubiczowanego.W bocznym ołtarzu po lewej stronie umieszczono obrazy: św. Antoniego (XVIII w.), św. Rodziny, św. Mikołaja, zaś w ołtarzu po prawej stronie wiszą obrazy św. Franciszka, św. Barbary i Matki Boskiej Szkaplerznej.Drewniana ambonę zdobią rzeźby czterech Ewangelistów wykonane w drewnie. Na chórze znajdują się 12-głosowe organy skonstruowane w 1906 r. przez Sliwińskiego ze Lwowa. W wyposażeniu kościoła jest szereg innych zabytkowych przedmiotów, większość z nich pochodzi z XVIII w., m.in. feretron z płaskorzeźbą Matki Bożej, dwie rzeźby Chrystusa Frasobliwego z I pół. XIX w., fotel i dwa barokowe taborety, barokowe kielichy mszalne, relikwiarz w kształcie monstrancji, stare druki z XVII i XVIII w. oraz spisaną na deskach historię objawienia się św. Stanisława. Cenna jest kolekcja ornatów z czasów franciszkańskich oraz obrazy malowane na płótnie: fundatora świątyni Jana Jakuba Zamoyskiego z XVIII w. i papieża Klemensa XIV z 1769 r.

Otoczenie świątyni[edytuj | edytuj kod]

Również ciekawe jest otoczenie świątyni. W rogach okalającego cmentarz przykościelnego muru znajdują się cztery murowane kapliczki z XVIII w., dwie figury Matki Bożej Niepokalanie Poczętej (1856 r.) i figura św. Jana Nepomucena.Naprzeciw głównego wejścia do kościoła znajduje się dzwonnica wzniesiona w 1787 r.; składa się z dwóch kondygnacji, w obu powtarza się motyw arkad. W górnej kondygnacji umieszczono trzy dzwony wykonane w 1906 r. we Lwowie. Do dziś ok. 200 m od kościoła stoją dwie kapliczki, których powstanie jest związane z objawieniem się św. Stanisława, jakie miało miejsce siódmego października 1648 r. za panowania króla Jana Kazimierza. Godnym uwagi jest drzewostan wokół kościoła a także dęby liczące ponad 500 lat, co każe przypuszczać, że kult świętego Stanisława sięga tu XV a nawet XIV wieku.


Historia najnowsza[edytuj | edytuj kod]

W okresie II wojny światowej parafia ucierpiała na skutek akcji przeciwko partyzantom, aresztowań. Pożar zniszczył wieś, kościół jednak ocalał. W bardzo bliskim sąsiedztwie kościoła istnieje bardzo stary i obszerny cmentarz grzebalny z zabytkowymi nagrobkami i pomnikami. Bardzo bogate jest archiwum parafialne, w którym przechowywane są księgi metrykalne od roku 1694, kronika parafialna od roku 1947, księgi wizytacji kanonicznych od r. 1928. Na początku lat dziewięćdziesiątych w Górecku i okolicy pojawiły się nowe, piękne drewniane kapliczki i stacje Drogi Krzyżowej, których pomysłodawcą był ks. Stanisław Budzyński, kontynuator poleceń biskupa Stanisława. W 1996 roku wyremontowano i oddano do użytku Diecezjalny Dom Rekolekcyjny a w dniach od 3 - 8 maja 1998 r. parafia przeżywała Jubileusz 350-lecia objawień św. Stanisława B.M. Dla uczczenia 2000 Roku, Jubileum Chrześcijaństwa na placu obok cmentarza grzebalnego wybudowano pomnik papieża Jana Pawła II oraz amfiteatr, w którym odbywają się Diecezjalne Festiwale Pieśni Maryjnej.

Lista proboszczów parafii[edytuj | edytuj kod]

Imię i nazwisko Daty zarządzania
Franciszkanie konwentualni 1668 - 1866
o. Antoni Terlecki
o. Antoni Grudziński
o. Franciszek Zawadzki
o. Hieronim Zieliński
o. Sykstus Ulanowski
o. Innocenty Wagner
o. Teofil Rysowski
o. Augustyn Gwadzieński
o. Cyprian Majchycki
o. Tomasz Sienkiewicz
o. Fidelis Brudnicki
o. Aleksy Budzyński
o. Prosper Ostkowski
o. Aleksander Rutkiewicz
o. Tomasz Wyszkowski
o. Franciszek Zawadowski
o. Piotr Krassowski
o. Ambroży Chudzicki
o. Ambroży Gosztyński
o. Tomasz Bakał
o. Szymon Gałecki
Kapłani diecezjalni
ks. Franciszek Klicki 1866 - 1900
ks. Wiktoryn Polikarp Kwarciński 1900 - 1919
ks. Hieronim Brzóz 1919 - 1921
ks. Antoni Chotyński 1921 - 1929
ks. Błażej Nowosad 1929 - 1935
ks. Jan Mróz 1935 - 1946
ks. Ludomir Tutlis 1946 - 1961
ks. Aleksander Siwek 26 maja 1961 - 8 lipca 1962
(po śmierci ks. Tutlisa był administratorem parafii)
ks. Wincenty Marciniewicz 1962 - 1992
ks. Stanisław Budzyński 1992 - 1995
ks. Andrzej Pikula 1995 - 1999
ks. Tadeusz Sochan 1999 - 2016
ks. Jarosław Kędra 2016 -

Miejscowości należące do parafii[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]