Parafia św. Zygmunta w Szydłowcu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Św. Zygmunta Króla
Ilustracja
Kościół Farny św. Zygmunta – siedziba parafii
Państwo  Polska
Siedziba 26-500 Szydłowiec
Adres ul. Zakościelna 13
Data powołania 1 stycznia 1401
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Diecezja radomska
Dekanat szydłowiecki
Kościół Kościół św. Zygmunta
Proboszcz ks. Marek Kucharski
Wezwanie św. Zygmunt Król
Wspomnienie liturgiczne 2 maja, 16 lipca
Położenie na mapie Szydłowca
Mapa lokalizacyjna Szydłowca
Parafia Św. Zygmunta Króla
Parafia Św. Zygmunta Króla
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Św. Zygmunta Króla
Parafia Św. Zygmunta Króla
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia Św. Zygmunta Króla
Parafia Św. Zygmunta Króla
Położenie na mapie powiatu szydłowieckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu szydłowieckiego
Parafia Św. Zygmunta Króla
Parafia Św. Zygmunta Króla
Położenie na mapie gminy Szydłowiec
Mapa lokalizacyjna gminy Szydłowiec
Parafia Św. Zygmunta Króla
Parafia Św. Zygmunta Króla
Ziemia51°13′34″N 20°51′12″E/51,226111 20,853333
Dom katechetyczny oraz zakonny
Msza trydencka w kościele farnym w Szydłowcu odprawiona 20 lipca 2008 roku

Parafia pw. Świętego Zygmunta Króla w Szydłowcurzymskokatolicka parafia skupiająca poza miastem także kilka okolicznych miejscowości. Siedziba dekanatu szydłowieckiego, należącego do diecezji radomskiej w metropolii częstochowskiej.

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafię w Szydłowcu erygował 1 stycznia 1401 roku bp Piotr Wysz na prośbę Jakuba i Sławka Szydłowieckich. W tym samym roku fundatorzy rozpoczęli budowę drewnianego kościoła.

Szydłowiecka parafia sięga początkami schyłku XIV w., kiedy równocześnie z zasadzeniem miasta wzniesiono kościół. Prawdopodobnie została wydzielona z parafii Chlewiska[1]. Znalazła się ona wtedy w diecezji krakowskiej, archidiakonacie radomskim.

Jakub i Sławko uposażyli kościół parafialny czterema łanami roli, sadzawką rybną, łąką, lasem z barciami, dwiema karczmami oraz dziesięcinami. Drewniany kościół stanął na zapleczu południowego bloku rynku, na którym znajdowały się wspomniane karczmy.

Drewniany kościół w latach 1493–1509 przebudowano na murowaną farę, fundatorem przebudowy był podskarbi Jakub Szydłowiecki.

Liturgię w miejscowym kościele sprawowało od 1512 sześciu mansjonarzy, którzy podlegali prepozytowi (proboszczowi): jeden z mansjonarzy był rektorem szkoły parafialnej. Mansjonarię ufundował K. Szydłowiecki, a w 20. XVI w. fundację wznowił jego brat Mikołaj. W 1527, kolejny fundator założył przykościelną szkołę elementarną a w 1529 wybudował w mieście drugi kościół pw. św. Ducha.

M. Radziwiłł „Czarny”, który w 1555 przyjął kalwinizm, zamknął 10 marca 1564 kościół farny, uniemożliwiając odprawianie nabożeństw. Nie zamienił jednak kościoła na zbór. W Szydłowcu istniała w tym czasie gmina protestancka, o czym świadczy obecność duchownych stwierdzona w 1563. Jednak protestantyzm nie natrafił na podatny grunt wśród szydłowieckich parafian. Proboszczem rzymsko-katolickiej parafii był wówczas K. Zaborowski. W tym czasie miasto posiadało jeszcze jeden kościół – szpitalny oraz kaplicę św. Mikołaja na zamku. Kościół otworzył syn Mikołaja „Czarnego”, M.K. Radziwiłł „Sierotka”.

Przy parafii istniały bractwa Świętej Anny i szkaplerza Najświętszej Maryi Panny (wzmiankowane w 1626 i 1638) oraz Arcybractwo Różańcowe (1628), kładące nacisk na modlitwę osobistą i wspólnotową, życie sakramentalne oraz uczynki miłosierdzia.

W XVII w. parafia posiadała znaczny majątek w postaci pól uprawnych, łąk (ponad 1400 morgów), młyna, browaru, kilku domów oraz nadań właścicieli miasta, dziesięcin i licznych zapisów majątkowych miejscowej ludności. W 1699 własnością parafii była kamienica Wadowska przy ulicy Piwnej w Warszawie. Plebani szydłowieccy posiadali tytuł prepozytów, wymieniają m.in. w 1479 Andrzeja, w 1530 Krzysztofa Zaborowskiego, w 1570 Mikołaja Dembskiego.

Od 2. połowy XVII w. do miasta licznie przybywali Żydzi, którzy w 1711 wybudowali synagogę. W 1709 władze miejskie nakazały zamknąć przykościelną szkołę elementarną. W 1781 rozpoczęto przebudowę kościoła szpitalnego, która niestety nie została zakończona a świątynia popadała w ruinę, aż w 1875 spaliła się wraz z dużą częścią miasta (w tym dzwonnica farna). Kościoła z braku funduszy nie odbudowano a na jego miejscu ustawiono kamienny krzyż.

W 1801–1819 założono cmentarz parafialny 500 metrów od fary. W 1818 parafia szydłowiecka znalazła się w diecezji sandomierskiej.

W 1947 do parafii należały miejscowości: Barak, Ciechostowice, Długosz, Huta (Hucisko), Łazy, Majdów, Marywil, Rybianka, Sadek, Świerczek, Szydłowiec, Szydłówek, Wola Korzeniowa, Zielonka i Wymysłów. W 1957 z parafii szydłowieckiej wydzielono nową parafię w Majdowie, w 80. XX w. zaś w Szydłówku (1982) i Sadku (1989).

Stan parafii[edytuj | edytuj kod]

Jedyną świątynią parafii jest kościół św. Zygmunta. Przy parafii działają siostry Michalitki, które posiadają własną kaplicę w domu katechetycznym przy ul. Kamiennej. Prowadzą przedszkole rzymskokatolickie, świetlicę opiekuńczo-zajęciową dla dzieci „Nazaret” oraz nauczają religii w szkołach. Parafia, obok gm. Szydłowiec, jest wraz z parafią Narodzenia NMP w Szydłówku wyznaniowym współadministratorem Cmentarza Komunalnego w Szydłowcu.

Duchowieństwo[edytuj | edytuj kod]

Proboszczowie parafii[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Portal Diecezji Radomskiej[2]

Po 1945 r.:

  • ks. Jan Węglicki (1938–1957),
  • ks. Stanisław Skórski (1957–1973),
  • ks. Józef Słaby (1973–1992),
  • ks. Adam Radzimirski (1992–2019),
  • ks. Marek Kucharski – od 2019.

Wikariusze[edytuj | edytuj kod]

Źródło: Portal Diecezji Radomskiej[2]

  • ks. Paweł Górowski
  • ks. Michał Faryna
  • ks. Norbert Skawiński

Inni znani duchowni związani z parafią[edytuj | edytuj kod]

Grupy parafialne[edytuj | edytuj kod]

LSO, Oaza, KSM, KIK, KŻR, Franciszkański Zakon Świeckich, Akcja Katolicka, grupa modlitewna św. Michała Archanioła, grupa AA „Sami Swoi”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. I. Przybyłowska-Hanusz: Szydłowieckie nekropolie jako dzieła sztuki i pomniki przeszłości. Szydłowiec: SCK – Zamek, 2008, s. 12.
  2. a b SZYDŁOWIEC – Parafia pw. św. Zygmunta (pol.). Portal Diecezji Radomskiej, 2017-07-20. [dostęp 2019-07-12].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]