Parafia Ducha Świętego w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Ducha Świętego
Ilustracja
Wnętrze kościoła parafialnego (przed przebudową prezbiterium w roku 2011)
Państwo  Polska
Siedziba Poznań
Adres ul. Jaromira 1
61-062 Poznań
Data powołania 1938
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja poznańska
Dekanat Poznań – Nowe Miasto
Kościół parafialny Kościół Ducha Świętego
Filie Kaplica pw. Krzyża Świętego w Domu Księży Emerytów
Proboszcz ks. Mieczysław Urbaniak
Wspomnienie liturgiczne Uroczystość Zesłania Ducha Św.
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Parafia Ducha Świętego
Parafia Ducha Świętego
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Ducha Świętego
Parafia Ducha Świętego
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Parafia Ducha Świętego
Parafia Ducha Świętego
Ziemia52°24′26″N 17°01′16″E/52,407222 17,021111
Strona internetowa

Parafia rzymskokatolicka pw. Ducha Świętego w Poznaniu – rzymskokatolicka parafia w dekanacie Poznań – Nowe Miasto obejmująca terytorialnie osiedle Antoninek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsi mieszkańcy Antoninka osiedlili się po I wojnie światowej. To z ich inicjatywy podjęto starania o budowę nowego kościoła zlokalizowanego nieopodal stacji kolejowej Poznań-Antoninek. W tym czasie opiekę duszpasterską sprawowali księża z parafii św. Marcina w Swarzędzu. Nabożeństwa sprawowane były w miejscowej szkole podstawowej. 4 czerwca 1938 roku została erygowana parafia pod wezwaniem Ducha Świętego. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Pietrzak. Parafianie wraz z duszpasterzem podjęli dzieło budowy kościoła na działce przy ul. Jaromira. Kamień węgielny został wmurowany w maju 1939 roku przez bp. Walentego Dymka. Prace budowlane przerwał wybuch II wojny światowej. W 1941 roku władze hitlerowskie nakazały wysadzenie nieukończonej budowli. W tym czasie mieszkańcy Antoninka mogli uczestniczyć w Mszy świętej jedynie w kościele św. Wojciecha w Poznaniu.

Tablice pamiątkowe na ścianie kościoła parafialnego.

Po zakończeniu wojny nowym proboszczem został ks. Tadeusz Kowalski. Przy ul. Browarnej postawiono barak, w którym zaaranżowano tymczasową kaplice. W 1948 podjęto budowę domu parafialnego, która decyzją władz komunistycznych musiała zostać przerwana. W tym samym okresie nieustannie podejmowano wysiłki uzyskania zgody na ponowne rozpoczęcie budowy kościoła parafialnego. W 1950 roku urząd proboszcza objął ks. Florian Deresiński. W 1956 roku otrzymał pozwolenie na budowę probostwa.

W 1971 roku proboszczem został minowany ks. Stanisław Szymkowiak. Po dwóch latach uzyskał długo oczekiwaną zgodę na postawienie kościoła. Autorem projektu był Aleksander Holas. Prace budowlane rozpoczęto w 1974 roku i trwały zaledwie dwa lata. W budowę świątyni licznie zaangażowali się mieszkańcy. W 1975 roku został wmurowany kamień węgielny. 31 października 1976 roku ks. abp Antoni Baraniak poświęcił nowy kościół.

W kolejnych latach sukcesywnie doposażano wnętrze kościoła. W 1980 roku na terenie parafii otwarto Dom Księży Emerytów. W 1998 roku dokonano poświęcenia nowego ołtarza wraz z lektorium. W 2002 roku część parafii położona na północ od ul. Warszawskiej została przyłączona do nowo powstałej parafii Matki Bożej Różańcowej w Zielińcu. Rok później w stan spoczynku przeszedł dotychczasowy proboszcz ks. Szymkowiak. Nowym proboszczem został ks. Stanisław Walewicz, który pełnił posługę w parafii do 2008 roku. Od grudnia 2008 do czerwca 2009 proboszczem parafii był ks. Dariusz Kmieciak.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Parafia administracyjnie przynależy do dekanatu Poznań-Nowe Miasto. Terytorialnie obejmuje mieszkańców dzielnicy Antoninek. Od 2009 roku urząd proboszcza pełni ks. Mieczysław Urbaniak.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]