Parafia Dzieciątka Jezus w Warszawie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Dzieciątka Jezus
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa-Żoliborz
Adres ul. Czarnieckiego 15
01-548 Warszawa-Żoliborz
Data powołania 1949
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Archidiecezja warszawska
Dekanat żoliborski
Kościół Dzieciątka Jezus w Warszawie
Proboszcz ks. Paweł Sobstyl
Wspomnienie liturgiczne Macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny - 1 stycznia
Położenie na mapie Warszawy
Mapa lokalizacyjna Warszawy
Parafia Dzieciątka Jezus
Parafia Dzieciątka Jezus
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Dzieciątka Jezus
Parafia Dzieciątka Jezus
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa lokalizacyjna województwa mazowieckiego
Parafia Dzieciątka Jezus
Parafia Dzieciątka Jezus
Ziemia52°15′56,62″N 20°59′27,16″E/52,265728 20,990878
Strona internetowa

Parafia Dzieciątka Jezus w Warszawieparafia rzymskokatolicka w Warszawie (dekanat żoliborski). Obsługiwana przez księży archidiecezjalnych.

Parafia erygowana 10 grudnia 1949 przez abp. Stefana Wyszyńskiego z części parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście oraz św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Dekret erekcyjny wszedł w życie 25 grudnia 1949.

Święto własne kościoła i wspólnoty (odpust parafialny) obchodzono 11 października we wspomnienie Macierzyństwa Matki Bożej, które podczas reformy Soboru Watykańskiego II zostało przeniesione na dzień 1 stycznia. Z tej racji w parafii od 30 grudnia do 1 stycznia każdego roku odbywa się czterdziestogodzinne nabożeństwo adoracji Najświętszego Sakramentu. Żywy jest także kult świętej Rity z Cascii, której łaskami słynący obraz znajduje się w kaplicy Miłosierdzia Bożego przy wejściu do kościoła. Każdego 22. dnia miesiąca o 18.00 odbywa się nabożeństwo ku czci patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Szczególnie uroczyście obchodzony jest dzień wspomnienia św. Rity - 22 maja. W każdy czwartek o 18.00 odprawiana jest msza św. z modlitwą o uzdrowienia i uwolnienia wewnętrzne.

Kościół pw. Dzieciątka Jezus został w 1948 urządzony w domu, w latach 1952-1954 powiększony przez ks. Bronisława Piórkowskiego, rozbudowany w latach 1975-1977 (1973-1976?) według projektu Władysława Pieńkowskiego.

Z parafią Dzieciątka Jezus swoją pracą kapłańską związani byli duchowni: Roman Indrzejczyk, Edward Materski, Władysław Miziołek, Jerzy Modzelewski, Alojzy Orszulik, Antoni Pawłowski, Jerzy Popiełuszko, Jan Sikora, Jan Szymborski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]