Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kutnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Ilustracja
Kościół parafialny przy ul. Sienkiewicza w Kutnie
Państwo  Polska
Województwo  łódzkie
Siedziba Kutno
Adres ul. Sienkiewicza 13, 99-300 Kutno
Wyznanie luteranizm
Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP
Diecezja warszawska
kościół Kościół ewangelicko-augsburski w Kutnie
Proboszcz ks. Szymon Czembor, administrator
Położenie na mapie Kutna
Mapa lokalizacyjna Kutna
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa lokalizacyjna województwa łódzkiego
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Położenie na mapie powiatu kutnowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kutnowskiego
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Parafia Ewangelicko-Augsburska
Ziemia52°13′50″N 19°21′18″E/52,230556 19,355000
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kutnieewangelicko-augsburska parafia w Kutnie, należąca do diecezji warszawskiej. Mieści się przy ulicy Sienkiewicza. W 2017 liczyła około 30 wiernych[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ewangelicy na terenie Kutna i okolic zamieszkiwali już w okresie II rozbioru Polski. W mieście znajdowało się 63 luteran, dzięki ogłoszonemu w 1768 patentowi gwarantującemu wolność religijną. Osadnicy ewangeliccy mieli zagwarantowany zwykle darmowy przydział drewna na budowę szkoły i domu modlitwy, a teren cmentarza i gospodarstwa dla nauczyciela zwolniony był dla nich z podatku od gruntu[2].

W 1797 powołano filiał w Kutnie, posiadający drewnianą kaplicę oraz plebanię z wydzieloną salą, w której prowadzono zajęcia szkolne[2].

W 1879 rozpoczęła się budowa murowanego kościoła, zakończona uroczystością poświęcenia obiektu 10 listopada 1880 przez generalnego superintendenta ks. Woldemara Evertha. Filiał podlegał parafii w Łowiczu, jedynie w latach 1841-1857 administrowany był przez parafię w Gostyninie[2].

W 1923 zbór filialny w Kutnie liczył 800 wiernych, a nabożeństwa sprawowane były w języku niemieckim i polskim. Filiał administrował siedmioma cmentarzami. W 1929 odbyło się 10 chrztów, 8 ślubów, 15 pogrzebów, 9 osób konfirmowano, a Sakrament Ołtarza przyjęło 250. Składka kościelna była opłacona przez 240 członków zboru[2].

Znaczny wzrost liczby parafian nastąpił w okresie II wojny światowej, kiedy do miasta przesiedlono dużą liczbę mieszkańców Wołynia i Besarabii w ramach akcji Heim ins Reich[2].

Po zakończeniu działań wojennych opiekę nad wiernymi przejął ks. Karol Messerschmidt-Buczyński, proboszcz Parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. Następnie zbór był obsługiwany przez ks. Emil Dawid z parafii we Włocławku, a następnie ks. Eugeniusza Sautera z Piastowa. W latach 1967-1987 funkcję proboszcza-administratora pełnił ks. Mariusz Werner, początkowo proboszcz parafii w Zgierzu, a następnie w Łodzi. Jego następcą na stanowisku administratora parafii został ks. Marcin Undas ze Zgierza[2].

30 czerwca 2001 parafia w Łowiczu straciła niezależność i została przyłączona do parafii w Kutnie jako jej zbór filialny[3][4].

W 2006 administrację parafią objął ks. Artur Woltman z Płocka, funkcję pełnił do 2012[2]. Przez kilka lat parafia korzystała z gościny parafii mariawickiej pw. Przenajświętszego Sakramentu w Kadzidłowej, gdzie gromadzili się wierni z okolic Krzewaty.

Współczesność[edytuj | edytuj kod]

Nabożeństwa w Kutnie sprawowane są w każdą niedzielę oraz święta. Do parafii przynależy także filiał w Łowiczu z kaplicą, gdzie nabożeństwa odbywają się w każdą trzecią niedzielę miesiąca[5].

Parafia nie posiada własnego proboszcza, administrowana jest przez duszpasterza parafii ewangelickiej w Płocku, ks. Szymona Czembora[5].

Parafia użycza gościny lokalnej wspólnocie Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, która przynależy do parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Nowej Sobótce.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Anna Maria Kruś, Zmiany funkcjonowania Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego po 1918 r. na obszarze współczesnego województwa łódzkiego, w świetle uwarunkowań geograficzno-politycznych, Uniwersytet Łódzki, 2019.