Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Pile
Państwo  Polska
Siedziba Piła
Adres ul. Buczka 48
64-920 Piła
Wyznanie luterańskie
Kościół Kościół Ewangelicko-Augsburski
Diecezja pomorsko-wielkopolska
Filie Chodzież, Stróżewice, Wągrowiec
Proboszcz ks. Tomasz Wola
Położenie na mapie Piły
Mapa lokalizacyjna Piły
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Pile
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Pile
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Pile
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pilskiego
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile
Parafia Ewangelicko-Augsburska
w Pile
Ziemia53°08′48,330″N 16°43′42,484″E/53,146758 16,728468
Strona internetowa

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pilezbór Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, założony w 1994, nawiązujący do tradycji sięgających XVI w. Należy do diecezji pomorsko-wielkopolskiej.

Od XVI do 1945 r.[edytuj | edytuj kod]

Już w latach 1566-1568 miejscowy kościół parafialny przekazał luteranom Łukasz Górka, starosta pilski i wojewoda poznański. Później w Pile rozpoczęła się kontrreformacja, ale za to wrosła liczba protestanckich osadników niemieckich w okolicznych wioskach. Najbliższy kościół znajdował się w Kłębowcu. Dopiero po ustawie tolerancyjnej z 1768, około 1770 zbudowano luterański dom modlitwy ze szkołą na Nowym Mieście. Wkrótce po zajęciu Piły przez Prusaków w 1772 i dalszym napływie niemieckiej ludności protestanckiej, myślano o budowie nowej świątyni, którą ostatecznie wzniesiono dopiero w latach 1815-1822, a później rozbudowano. Pod koniec XIX w. powstał kolejny kościół przy ul. Browarnej, a w latach 1909-1911 reprezentacyjny kościół św. Jana, dzieło Oskara Hossfelda. Przed 1945 ewangelicy - niemal bez wyjątku Niemcy - stanowili większość mieszkańców.

Okres współczesny[edytuj | edytuj kod]

W wyniku działań wojennych w 1945 ocalał jedynie kościół przy Browarnej, przejęty przez katolików a ewangelickie życie religijne w Pile zanikło. Dopiero w 1955 powstało w pobliżu miejsce nabożeństw w kaplicy cmentarnej w Chodzieży, filiale parafii ewangelicko-augsburskiej w Poznaniu, a w latach 60. kolejne w mieszkaniu prywatnym w Trzciance. Gdy w 1994 dalsze odprawianie nabożeństw w Trzciance okazało się niemożliwe z powodów lokalowych, w tym samym roku zaistniała szansa przeniesienia ich do Piły. Poznański proboszcz ks. Tadeusz Raszyk odprawiał nabożeństwa domowe, a następnie w udostępnionym przez katolików lokalu przy poewangelickim kościele na Browarnej. W 1998 odzyskano dom przy ul. Kilińskiego 7, dawniej zajmowany przez diakonise, w którym po remoncie urządzono kaplicę i mieszkanie dla przyszłego duchownego. 1 kwietnia 1999 oficjalnie powołano do życia miejscową parafię, a 24 października poświęcono pierwszą kaplicę. Już wcześniej w pracy kościelnej pomagał student teologii Zdzisław Niedoba, zaś od 1999 służbę w parafii pełni ks. Tomasz Wola z Mysłowic (kolejno jako student teologii, od ordynacji 10 grudnia 2000 jako wikariusz parafii poznańskiej, od 15 kwietnia 2004 jako administrator, wybrany proboszczem w 2006). Przez kilka lat ks. Wola był duszpasterzem młodzieżowym diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Od 2007 jest ponadto kapelanem wojskowym.

Dzięki odzyskaniu kolejnego budynku - plebanii dawnego kościoła św. Jana - baza lokalowa uległa dalszemu polepszeniu, bowiem po generalnym remoncie i adaptacji, przeprowadzonych według projektu Lechosława i Grażyny Czerników ze Szczecina, zyskano nową, większą kaplicę i lokale służące pracy parafialnej, poświęcone 17 października 2004. Wyposażenie wnętrza kaplicy pochodzi ze starej kaplicy parafialnej w Poznaniu. W związku z dalszym wzrostem liczby wiernych, rychło pomyślano jednak o jeszcze obszerniejszym miejscu nabożeństw. Początkowo planowano nawet przeniesienie do Piły opuszczonego zabytkowego szachulcowego kościoła ewangelickiego z Miejskiej Górki koło Rawicza, jednak koszty okazały się za wysokie. W związku z tym rada parafialna podjęła w 2006 decyzję o budowie nowego kościoła św. Jana Apostoła. Po rozpoczęciu prac budowlanych, uroczyste poświęcenie kamienia węgielnego z udziałem ks. bpa Michała Warczyńskiego nastąpiło 26 października 2008.

Nabożeństwa odprawiane są w kaplicy przy ul. Mariana Buczka 48. Odbywają się też godziny biblijne i inne spotkania. Pomyślnie rozwija się praca młodzieżowa, działa parafialny zespół muzyczny N.O.C. (skrót od "Nie opuszczę cię"). Pierwsza powojenna konfirmacja miała miejsce 24 czerwca 2001, pierwszy ślub kościelny 25 grudnia 2007. Parafia ewangelicko-augsburska w Pile bierze aktywny udział w życiu miasta i regionu, jest też miejscem spotkań ekumenicznych, a także międzynarodowych kontaktów z partnerska parafią niemiecką w Bad Lauchstädt koło Halle. Filiały parafii pilskiej znajdują się w Chodzieży i w Wągrowcu, zaś w Trzciance i w Stróżewicach odbywają się nabożeństwa domowe.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Domasłowski, Kościół Ewangelicko-Augsburski w Poznaniu i w Zachodniej Wielkopolsce w latach 1919-2005, Poznań: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poznaniu, 2005, ISBN 83-922889-0-4, OCLC 69480325.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]