Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bażanówce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ilustracja
Kościół parafialny
Państwo  Polska
Siedziba Bażanówka
Adres Bażanówka
38-530 Zarszyn
Data powołania 1921
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polskokatolicki
Diecezja krakowsko-częstochowska
Dekanat podkarpacki
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Proboszcz ks. mgr Andrzej Pastuszek
Wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa
Wspomnienie liturgiczne Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, w piątek (8 dni po uroczystości Bożego Ciała)
Położenie na mapie gminy Zarszyn
Mapa lokalizacyjna gminy Zarszyn
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Położenie na mapie powiatu sanockiego
Mapa lokalizacyjna powiatu sanockiego
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ziemia49°36′18,1″N 22°03′11,1″E/49,605028 22,053083
Strona internetowa

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bażanówceparafia Kościoła Polskokatolickiego w RP położona na terenie diecezji krakowsko-częstochowskiej, w dekanacie podkarpackim. Kościół parafialny w Bażanówce jest najstarszą budowlą sakralną wybudowaną przez wiernych Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Polsce.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie parafii Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego (ob. Kościół Polskokatolicki) w Bażanówce datuje się na rok 1921. W tym czasie nieopodal zawiązywała się również parafia tegoż kościoła w Jaćmierzu.

Przyczynę zawiązania nowej wspólnoty, należy poszukiwać w konflikcie jaki wybuchł w lokalnej parafii rzymskokatolickiej, pomiędzy ks. wikarym Michałem Grzysiem, a proboszczem i dziekanem ks. Romanem Olkiszewskim. Ks. Michał Grzyś w 1919 został członkiem Komisji Ziemskiej w Sanoku, która miała wskazać źle zagospodarowane majątki i rozparcelować je pomiędzy chłopów. Komisja wskazała nieprawidłowości w posiadaniu majątku przez właściciela ziemskiego, będącego partnerem w wielu interesach ks. Olkiszewskiego, toteż wikary naraził się swojemu przełożonemu. Po nagłej śmierci proboszcza Olkiszewskiego, mieszkańcy prosili o nadanie probostwa ks. Grzysiowi. Biskup Kościoła rzymskokatolickiego nie zgodził się na taką obsadę stanowiska, toteż wikariusz został suspendowany, a ponieważ nie chciał opuścić parafii, został aresztowany i wywieziony przez policję, której towarzyszył na wszelki wypadek uzbrojony oddział wojska.

Wierni postanowili przejść pod jurysdykcję Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego i mimo że wikary ks. Grzyś po pewnym czasie przeprosił biskupa przemyskiego i wrócił do Kościoła rzymskokatolickiego, wierni pozostali pod nowym zwierzchnictwem. Początkowo Msze św. odprawiane były w sali Kółka Rolniczego w Bażanówce, w których brali udział również wierni z Jaćmierza. Pierwszym kapłanem narodowym, który przybył do Bażanówki był ks. Antoni Ptaszek. W 1925 probostwo objął ks. Apolinary Filarski. Wraz z Komitetem Organizacyjnym natychmiast przystąpił do budowy kościoła w Bażanówce. 13 listopada 1926 Bażanówkę odwiedził sam ks. bp Franciszek Hodur. Pobłogosławił związek małżeński Władysława Koniecznego ze Stanisławą Malik oraz udzielił sakramentu bierzmowania 150 kandydatom.

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obiektem drewnianym, o małym prezbiterium, zamkniętym trójbocznie z boczną zakrystią. Dach kościoła jest jednokalenicowy, z wieżyczką na sygnaturkę. Dzwonnica metalowa, otwarta z dwoma dzwonami z 1921 i 1993.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]