Park Fryderyka Chopina w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Chopina
Ilustracja
Park w przeszłości
Państwo  Polska
Miejscowość Poznań
Dzielnica Osiedle Stare Miasto
Powierzchnia 1,8 ha
Data założenia koniec XVII wieku
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Park Chopina
Park Chopina
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Chopina
Park Chopina
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Park Chopina
Park Chopina
Ziemia52°24′19″N 16°56′06″E/52,405278 16,935000
Widok na park latem
Park zimą

Park Fryderyka Chopina w Poznaniu – najstarszy istniejący park miejski w Poznaniu na Starym Mieście. Znajduje się przy ul. Podgórnej, na tyłach kolegium jezuickiego (obecnego Urzędu Miasta).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park to dawny ogród jezuicki, założony w końcówce XVII wieku. Pełnił rolę podręcznego ogrodu botanicznego dla mnichów do 1775, potem spełniał tę samą funkcję dla gimnazjum św. Marii Magdaleny. Od 1815 objął go w posiadanie Antoni Henryk Radziwiłł, namiestnik Wielkiego Księstwa Poznańskiego z zamiarem urządzenia ogrodu dworskiego. Połączył w nim szpalerowy ogród francuski z elementami parku angielskiego. Przestrzeń ogrodu była miejscem wielu spotkań o charakterze zarówno rozrywkowym, jak i politycznym. Przeprowadzano tu wiele rozmów dyplomatycznych o istotnym dla całego Księstwa znaczeniu. W okresie wzmożonej germanizacji Polakom zakazano wstępu na ten teren.

W okresie międzywojennym park należał do siedziby wojewody w kolegium jezuickim, a w 1938 przebito ul. Podgórną, dzieląc założenie na dwie części. W czasach PRL urządzono w części kolegium przedszkole, a park służył jako jego ogród zabaw. W początkach XXI wieku, po drobiazgowej rewitalizacji, parkowi przywrócono pierwotną świetność, wybudowano ogrodzenie i zrealizowano małą architekturę. W centrum stoi pomnik Fryderyka Chopina.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Na najstarszy drzewostan składają się następujące gatunki: lipa drobnolistna (obwód 3 m), klon jawor, klon zwyczajny, dąb czerwony, platan, jesion wyniosły, orzech szary i bożodrzew gruczołowaty.

Dojazd i otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Dojazd zapewniają tramwaje do przystanku Wrocławska lub Plac Bernardyński. W pobliżu parku znajduje się m.in. dom handlowy Kupiec Poznański i dawny Hotel Saski.

Godziny otwarcia[edytuj | edytuj kod]

Park otwarty jest w sezonie letnim (1 kwietnia - 30 września) w godzinach 07:00-22:00, w sezonie zimowym (1 października - 31 marca) w godzinach 07:00-20:00.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]