Park Kuźniczki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Kuźniczki
Obiekt zabytkowy nr rej. 956 z 2.04.1986[1]
Ilustracja
Centrum parku
Państwo  Polska
Miejscowość POL Gdańsk COA.svg Gdańsk
Dzielnica Wrzeszcz Dolny
Powierzchnia 0,6 ha
Położenie na mapie Gdańska
Mapa lokalizacyjna Gdańska
Park Kuźniczki
Park Kuźniczki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Kuźniczki
Park Kuźniczki
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Park Kuźniczki
Park Kuźniczki
Ziemia54°22′55,00″N 18°36′27,26″E/54,381944 18,607572

Park Kuźniczki (niem. Kleinhammer Park) – zabytkowy[2] niewielki park w Gdańsku, na obszarze dzielnicy Wrzeszcz. Położony jest na osiedlu Kuźniczki, nad strugą Strzyża. Powierzchnia parku wynosi 0,6 ha[3].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Główna brama do parku

Początki Parku Kuźniczki sięgają już XVI wieku, kiedy nad Strzyżą powstała także cała osada dworska wraz z okalającym staw parkiem, ogrodem oraz obiektami gospodarczymi.

Jak pisał w 1773 roku Daniel Chodowiecki: Ogród jest bardzo piękny, ma wspaniały parter kwiatowy, promenady, labirynt i teatr. Posągi przedstawiają cztery temperamenty, prócz tego Minerwę, prowadząca za rączkę dziecko, które się opiera i Wenus całującą Amora [...].[4]

W 2-giej połowie XVIII wieku na terenie parku zbudowano rokokowy dwór Kuźniczki. Ówczesny park zajmował powierzchnię kilku hektarów.

Strzyża w parku

Wraz z budową i rozbudową browaru oraz budową stacji Gdańsk Wrzeszcz, obszar parku regularnie zmniejszał się. Na początku XX wieku z dawnego parku pozostał tylko fragment, który wykorzystała restauracja mieszcząca się w pawilonie dobudowanym do dworu. Ostateczny, wydawałoby się, koniec parku przypadł na lata 60. XX w., kiedy to cały obszar parku porastały zawalone śmieciami chaszcze, a bramy i wszystkie obiekty w parku były znacząco zdewastowane.

Lepsze czasy dla parku nastały dopiero w ostatnich latach, kiedy to przeprowadzono częściową jego rewitalizację. Odnowiono m.in. ławki, szczęśliwie zachowaną altankę, bramę z widniejącym napisem PARK KUŹNICZKI (wcześniej istniał napis w niemieckiej wersji językowej), żwirowe chodniki oraz posprzątano zalegające śmieci i zainstalowano oświetlenie.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Park we współczesnym kształcie położony jest na prostokątnym obszarze ograniczonym:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Stara altana parku, obecnie poza jego terenem[3]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]