Park Narodowy Durmitor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Durmitor
Ilustracja
park narodowy
Państwo  Czarnogóra
Siedziba Žabljak
Data utworzenia 1952
Powierzchnia 321,00 km²
Położenie na mapie Czarnogóry
Mapa lokalizacyjna Czarnogóry
Park Narodowy Durmitor
Park Narodowy Durmitor
Ziemia43°07′58,80″N 19°00′59,76″E/43,133000 19,016600
Strona internetowa
Durmitor National Park[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
Ilustracja
Przełom Tary
Państwo  Czarnogóra
Typ przyrodniczy
Spełniane kryterium VII, VIII, X
Numer ref. 100
Region[b] Europa i Ameryka Północna
Historia wpisania na listę

Park Narodowy Durmitor w Czarnogórze obejmuje malowniczy i najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary dochodzący nawet do 1300 m głębokości. Według jednej z koncepcji, nazwa Durmitoru oznacza rzekę płynącą z gór i jest jak najbardziej adekwatna do tego regionu.

Durmitor to góry wapienne, pełno tu więc zjawisk krasowych, niezwykle głębokich kanionów, jaskiń, źródeł wypływających wprost ze skał i rzek tajemniczo znikających pod ziemią.

Turystycznym centrum Durmitoru jest Žabljak, niewielkie miasteczko u podnóża gór, ponoć zawdzięczające swoją nazwę niezwykle głośno kumkającym żabom, które upodobały sobie pobliski strumień. Wieczorem ten dźwięk wypełnia całą dolinę. Niedaleko Žabljaka znajduje się jeden z najwyższych mostów Europy o wysokości 172 m.

W parku znajduje się endemiczna fauna i flora. Tereny te porastają gęste bory sosnowe i świerkowe a także buczyny. Na terenie Durmitoru, żyje również wiele gatunków dzikich zwierząt – ssaków (rysie, niedźwiedzie), a także wiele gatunków ptaków.

Tereny parku Durmitor zostały w 1980 roku wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego.

Szczyt Savin Kuk

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]