Park Narodowy Nikkō

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Nikkō
ilustracja
park narodowy
Państwo  Japonia
Położenie Honsiu
Data utworzenia 4 grudnia 1934
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Park Narodowy Nikkō
Park Narodowy Nikkō
Ziemia36°58′43″N 139°23′42″E/36,978611 139,395000
Strona internetowa

Park Narodowy Nikkō (jap. 日光国立公園 Nikkō Kokuritsu Kōen) –- park narodowy w Japonii, utworzony 4 grudnia 1934 roku. Obejmuje górski obszar w środkowej części wyspy Honsiu, w regionie Kantō na granicy z Tōhoku; głównie w prefekturze Tochigi.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Park, którego powierzchnia wynosi 1400,21 km², składa się z dwóch, blisko siebie położonych części, które oddziela, niebędąca częścią parku, dolina rzeki Naka. Położony bardziej na północ, mniejszy fragment parku Nikko, który w połowie znajduje się na terenie prefektury Fukushima, stanowią wulkaniczne góry Nasu będące południowym krańcem gór Ōu, najdłuższego w Japonii łańcucha górskiego. Najwyższym ich wzniesieniem jest wulkan Nasu (Nasu-dake), o wysokości 1917 m n.p.m.

Pozostała, znacznie rozleglejsza, część parku Nikkō jest obszarem źródłowym wielu rzek tej części kraju, z licznymi wodospadami, takimi jak Kegon (97 m), czy Ryūzu (60 m). Na tym obszarze znajduje się również jezioro Chūzenji, najwyżej w Japonii położony zbiornik wodny (1269 m n.p.m.). Ponadto, teren ten obfituje w wody termalne, dzięki którym powstały onseny, takie jak Yumoto Onsen czy Kinugawa Onsen.

Przy południowej granicy parku położone jest - obfitujące w cenne zabytki architektury - miasto Nikkō. Najcenniejszym z nich jest kompleks chramów Nikkō Tōshō-gū, który został wzniesiony jako mauzoleum pierwszego sioguna z rodu Tokugawa, Ieyasu.

W dniu 30 sierpnia 2007 r. odłączono północno-zachodnią część PN Nikko i powołano w ten sposób graniczący z nim Park Narodowy Oze.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]