Park Narodowy Przylądka Igielnego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Narodowy Przylądka Igielnego
ilustracja
park narodowy
Państwo  Południowa Afryka
Położenie Prowincja Przylądkowa Zachodnia
Data utworzenia 1999[1]
Powierzchnia 56,9 km²[1]
Położenie na mapie Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Prowincji Przylądkowej Zachodniej
Park Narodowy Przylądka Igielnego
Park Narodowy Przylądka Igielnego
Położenie na mapie Południowej Afryki
Mapa lokalizacyjna Południowej Afryki
Park Narodowy Przylądka Igielnego
Park Narodowy Przylądka Igielnego
Ziemia34°50′00″S 20°00′09″E/-34,833333 20,002500
Strona internetowa
Latarnia morska w Parku Narodowym

Park Narodowy Przylądka Igielnego (Agulhas National Park), położony w Republice Południowej Afryki w Zachodniej Prowincji Przylądkowej, około 230 km w kierunku południowym od Kapsztadu. Park zajmuje przylądkowe równiny pomiędzy miasteczkami Gansbaai i Struisbaai.[potrzebny przypis] Nazwa Parku Narodowego Przylądka Igielnego pochodzi od znajdującego się tam Przylądka Igielnego, najdalszego południowego punktu kontynentu afrykańskiego. W lipcu 2011 roku powierzchnia parku wynosiła 5690 ha[1].

Fauna i flora[edytuj | edytuj kod]

Spotykane zwierzęta to wieloryb biskajski południowy (Eubalaena australis), ostrygojad afrykański (Haematopus moquini), rybitwa namibijska (Sternula balaenarum) i platana przylądkowa (Xenopus gilli).

Nadbrzeżne równiny porasta roślinność zwana Fynbos. Większość roślin kwitnie od maja do września, ale przez cały rok można podziwiać niektóre gatunki kwiatów.[potrzebny przypis]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest Przylądek Igielny, będący geograficzną granicą Oceanów, Atlantyckiego i Indyjskiego jak też najbardziej wysunięty na południe skrawek Afryki. Obok wznosi się druga, najstarsza w RPA pracująca jeszcze latarnia morska, zamieniona w 1973 roku w muzeum.

Wieloryby, sezon obserwacji wielorybów przypada na listopad, grudzień i styczeń.

Cmentarzysko statków na terenie PN Przylądka Igielnego spoczywa wiele wraków, najbardziej znane to statki Zoetendal, Birkenhead i Armiston. Wiele eksponatów pochodzących z tych statków można obejrzeć w Muzeum Zatoniętych Okrętów (Bredasdorp Shipwreck museum) w Bredasdorp.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]