Park Przemysłowy w Solcu Kujawskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wjazd do Parku Przemysłowego
Inkubator Przedsiębiorczości
Ulica Unii Europejskiej – główna ulica Parku

Park Przemysłowy w Solcu Kujawskim – inwestycja na terenie miasta Solec Kujawski w województwie kujawsko-pomorskim, współfinansowana jest przez struktury Unii Europejskiej w ramach programów PHARE.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia Parku sięga 2000 roku, gdy Zarząd Gminy złożył do programu PHARE 2001 "Spójność Społeczno-Gospodarcza" projekt Wspieranie powstania Parku Przemysłowego poprzez przygotowanie terenów inwestycyjnych w Solcu Kujawskim. Projekt ten uzyskał ze strony Komisji Europejskiej dofinansowanie w wysokości 2,1 mln (przy czym całkowita wartość całego projektu wynosiła 4,925 mln €). Budowę Parku ukończono na początku 2005 roku.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Parkiem Przemysłowym nazywa się wyodrębniony obszar na terenie miasta Solec Kujawski o powierzchni 36,3 ha, będący własnością gminy. Jest on zlokalizowany bezpośrednio wzdłuż ulicy Unii Europejskiej, która łączy ulicę Średnią z drogą krajową nr 10 (sąsiedztwo z drogą krajową daje bardzo duże możliwości rozwoju Parku, w związku z bardzo skumulowanym ruchem na trasie SzczecinWarszawa (bezpośrednia komunikacja Parku z drogą krajową). Teren ten jest stabilny i płaski oraz obecnie w pełni uzbrojony posiadający pełną infrastrukturę techniczną i komunikacyjną: energię elektryczną, wodociąg, kanalizację sanitarno – deszczową oraz gazociąg (średniego ciśnienia).

29 z 36,3 hektarów przeznaczone jest pod inwestycje związane z powstawaniem szeregu małych i średnich przedsiębiorstw dających nowe miejsca pracy. Resztę terenu Parku (7,3 ha) stanowią drogi oraz uzbrojenie terenu. Na terenie Parku rozpoczęły już działalność takie firmy jak: Autos, Granit oraz Thermoplastics Polska.

Szczegóły ostatnio podpisanych umów[edytuj | edytuj kod]

Preferencje dla firm[edytuj | edytuj kod]

Dodatkową zachętę stanowią preferencje dla firm chcących prowadzić działalność gospodarczą na terenach Parku. Inwestując na tym terenie można uzyskać:

Ponadto gmina deklaruje pomoc w szybkim załatwianiu spraw formalno-prawnych.

Na terenie Parku Przemysłowego zaplanowano również punkt celny oraz specjalny sektor dla firm innowacyjnych, w centrum którego już znajduje się tzw. Inkubator Przedsiębiorczości.

Inkubator Przedsiębiorczości[edytuj | edytuj kod]

Inwestycja na terenie Parku Przemysłowego sfinansowana przy pomocy środków z programu PHARE 2002 (w 75 procentach). Koszt całkowity inwestycji wyniósł 1 816 087 €. Jest on budynkiem o nowoczesnej architekturze stworzonym z myślą o osobach dopiero rozpoczynających swą działalność gospodarczą (szczególnie o tych młodych). Uroczysta inauguracja działalności Inkubatora miała miejsce 27 kwietnia 2006 roku. Uczestniczył w niej m.in. ówczesny wojewoda kujawsko-pomorskiWaldemar Achramowicz. Obecnie na terenie Inkubatora działalność gospodarczą prowadzi 20 firm.

Podział powierzchni[edytuj | edytuj kod]

Łączną powierzchnię 5000 podzielono na następujące części:

  • hala produkcyjna z zapleczem socjalnym: 4200 m² (w tym 200 m² powierzchni socjalno-sanitarnych; hala ta podzielona jest za pomocą lekkich ścianek działowych na:
    • 35 pomieszczeń produkcyjnych o powierzchni od 50 do 200 m² (mogą być większe),
    • 12 pomieszczeń magazynowych o powierzchni od 15 do 110 m² oraz
    • 13 pomieszczeń biurowych o powierzchni od 12 do 50 m²);
  • budynek biurowo-szkoleniowo-usługowy: 800 m² (w tym 550 m² powierzchni biurowej pod wynajem)

Obiekt posiada wszelkie niezbędne do działalności produkcyjnej media, w tym sieć komputerową, sieć telefoniczną i teleinformatyczną (dostęp do internetu). Posiada również ochronę poprzez system telewizji dozorowej (zewnętrznej i wewnętrznej). Dookoła budynku zbudowano parking na 100 pojazdów.

Funkcje[edytuj | edytuj kod]

Celem Inkubatora jest pomoc nowo powstałym (działającym nie dłużej niż 2 lata) małym i średnim przedsiębiorstwom poprzez stworzenie specjalnych warunków organizacyjno – prawnych ułatwiających ich rozwój. W Inkubatorze oprócz wynajmu pomieszczeń produkcyjnych i biurowych (umowa na maksimum 3 lata; po tym okresie firma może przenieść swą siedzibę, np. na teren Parku Przemysłowego) młodzi przedsiębiorcy mogą zaczerpnąć bezpłatnych rad prawnych oraz skorzystać z pomocy ekonomicznoksięgowej. Są również organizowane dla nich szkolenia różnorodnego typu oraz reklama i promocja ich firm. Poprzez te działania gmina stwarza warunki do uruchomiania coraz to nowych małych i średnich przedsiębiorstw oraz zachęca, dzięki korzystnym warunkom młodych do tworzenia ich własnego interesu.

Pierwszeństwo zawarcia umowy najmu pomieszczeń przysługuje w kolejności:

Firmy na terenie Parku Przemysłowego[edytuj | edytuj kod]

Lp. Firma
1. Autos
2. Granit
3. TPP Thermoplastics Polska
4. Polimer
5. MBA – System
6. Bogner Komexim
7. Junget
8. Optimo
9. Pasaco
10. Bass Technology
11. Hydrapres S.A
12. DHL
13. P.D. DROBEX

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]