Park Skowroni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park Skowroni
Ilustracja
Ulica Spiska - północna część parku
Państwo  Polska
Miejscowość Wrocław
Powierzchnia 25 ha
Położenie na mapie Wrocławia
Mapa lokalizacyjna Wrocławia
Park Skowroni
Park Skowroni
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park Skowroni
Park Skowroni
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Park Skowroni
Park Skowroni
Ziemia51°04′53″N 17°01′41″E/51,081389 17,028056

Park Skowronipark położony w południowej części Wrocławia, pomiędzy osiedlami Gaj i Borek. Powierzchnia parku wynosi około 25 ha[1]. Obecna nazwa parku obowiązuje na podstawie § 1 pkt 11 uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 9 października 1993 roku w sprawie nazw parków i terenów leśnych istniejących we Wrocławiu[2].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Od północy park zamyka aleja Armii Krajowej, odcinając niewielki drzewostan, za którym znajduje się ośrodek MOSIR, w tym między innymi lodowisko i korty tenisowe, a za nimi Park Generała Władysława Andersa. Ta część parku położona jest wzdłuż ulicy Spiskiej, stanowiącej na tym odcinku parkowy deptak pieszo-rowerowy. Dalej na południe znajduje się Cmentarz Żołnierzy Radzieckich na Skowroniej Górze, cmentarz parafialny parafii Świętego Maurycego oraz kompleks ogródków działkowych położonych wzdłuż ulicy Spiskiej. Park rozpościera się pomiędzy ogródkami a osiedlem przy ulicy Ślężnej i terenem Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej[3]. Kończy się przy ulicy Weigla. Na wschodzie znajduje się nowa Akademia Medyczna, a na zachodzie Szpital Wojskowy.

Park został utworzony w 1967 r. Powstał w miejscu zlikwidowanych, przedwojennych cmentarzy: katolickiego i ewangelicko-luterańskiego.

Atrakcje[edytuj | edytuj kod]

W parku zlokalizowano obiekty służące rekreacji i aktywnemu wypoczynkowi, między innymi:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]