Park na Wyspie w Pile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Park na Wyspie w Pile
Ilustracja
Plac z fontanną w Parku na Wyspie
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Miejscowość Piła
Powierzchnia 10 ha
Położenie na mapie Piły
Mapa lokalizacyjna Piły
Park na Wyspie w Pile
Park na Wyspie w Pile
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Park na Wyspie w Pile
Park na Wyspie w Pile
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Park na Wyspie w Pile
Park na Wyspie w Pile
Położenie na mapie powiatu pilskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu pilskiego
Park na Wyspie w Pile
Park na Wyspie w Pile
Ziemia53°09′14″N 16°44′25″E/53,153889 16,740278
Most na wyspę od strony ul. Dąbrowskiego

Park na Wyspiepark miejski położony w centrum Piły, na rozległej wyspie między dwoma ramionami Gwdy. Jego powierzchnia wynosi ok. 10 ha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Park został urządzony w latach 1976-1978 na bagnistej wyspie zwanej Gardoliną lub Gardolinką[1], z inicjatywy wojewody pilskiego Andrzeja Śliwińskiego. Na wyspę nawieziono ponad 200 m³ ziemi, później zniwelowanej i odpowiednio ukształtowanej. Zlikwidowano znajdujące się po wschodniej stronie wyspy jaz młyński oraz kanał wyrównujący. Nasadzono wiele okazów drzew i krzewów ozdobnych. Prócz tego planowano stworzenie na terenie parku tarasu widokowego z rosarium, ogrodu japońskiego oraz ustawienie rzeźb plenerowych - zamiary te nie zostały jednak zrealizowane. Obecnie planowane jest utworzenie kolejnych terenów parkowo-rekreacyjnych na północ od Wyspy, w dolinie Gwdy.

Położenie i rozplanowanie parku[edytuj | edytuj kod]

Południową część parku zajmuje rozległy plac z fontanną i krytą estradą. Latem są tam urządzane koncerty i festyny. W środkowej części wyspy był wybudowany w latach 90. ogród jordanowski z elementami wykonanymi z drewna, zwany "wioską indiańską". W roku 2012 zmieniony w plac zabaw.W północno-zachodniej części parku znajduje się niewielki ogrodzony staw z dwiema wyspami, zasilany wodami Gwdy. Gniazdowały tam liczne gatunki ptactwa wodnego. W V 2013 r. zadbano o nasadzenia z okazji 500-lecia nadania praw miejskich Pile i umieszczono na jednej z wysepek złotą koronę. Wyspa jest połączona z lądem trzema betonowymi kładkami. 26 kwietnia 2013 prezydent miasta, starosta i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile wraz z zaproszonymi gośćmi zasadzili w parku na wyspie dwie brekinie, które w Polsce są na wyginięciu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Włodzimierz Łęcki, Piła i okolice, Warszawa 1987

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obecnie te nazwy są praktycznie nieużywane; pochodzą one od dawnego określenia zachodniej odnogi Gwdy - Zgordalina lub Gordalina.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]