Paryż-Nicea 2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paryż-Nicea 2014
2013 2015
Data 9-16 marca 2014
Etapów 8
Dystans 1 446,5 km
Czas zwycięzcy 35h 11' 45"
Zgłoszenia 168 kolarzy
Ukończyło wyścig 124 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Kolumbia Carlos Betancur
Drugie miejsce Portugalia Rui Costa
Trzecie miejsce Francja Arthur Vichot
Pozostałe klasyfikacje
Górska Holandia Pim Ligthart
Punktowa Niemcy John Degenkolb
Młodzieżowa Kolumbia Carlos Betancur
Drużynowa Hiszpania Movistar Team
Oficjalna strona WWW

72. edycja wyścigu kolarskiego Paryż-Nicea odbyła się w dniach 9-16 marca 2014 roku. Trasa tego wyścigu liczyła osiem etapów, o łącznym dystansie 1 446,5 km. Wyścig figuruje w rankingu światowym UCI World Tour 2014.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Na starcie wyścigu stanęło dwadzieścia jeden drużyn. Wśród nich znalazło się osiemnaście ekip UCI World Tour 2014 oraz trzy inne zaproszone przez organizatorów. Każda z drużyn wystawiła po ośmiu kolarzy, dzięki czemu w całym wyścigu wystartowało 168 zawodników.

Numery Kod Drużyna
1-8 SKY Wielka Brytania Team Sky
11-18 GRS Stany Zjednoczone Garmin-Sharp
21-28 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
31-38 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
41-48 IAM Szwajcaria IAM Cycling
51-58 OGE Australia Orica-GreenEDGE
61-68 LAM Włochy Lampre-Merida
71-78 AST Kazachstan Pro Team Astana
81-88 LTB Belgia Lotto-Belisol
91-98 FDJ Francja FDJ.fr
101-108 OPQ Belgia Omega Pharma-Quick Step
Numery Kod Drużyna
111-118 BEL Holandia Belkin
121-128 TRE Stany Zjednoczone Trek Factory Racing
131-138 EUC Francja Team Europcar
141-148 MOV Hiszpania Movistar Team
151-158 KAT Rosja Team Katusha
161-168 COF Francja Cofidis
171-178 TTS Rosja Team Tinkoff-Saxo
181-188 CAN Włochy Cannondale
191-198 GIA Holandia Giant-Shimano
201-208 BSE Francja Bretagne-Séché

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start - Meta km Typ Zwycięzca etapu Lider
1. 9 marca Mantes-la-Jolie > Mantes-la-Jolie 162.5 Plainstage.svg Francja Nacer Bouhanni Francja Nacer Bouhanni
2. 10 marca Rambouillet > Saint-Georges-sur-Baulche 205 Plainstage.svg Holandia Moreno Hofland Francja Nacer Bouhanni
3. 11 marca Toucy > Circuit de Nevers Magny-Cours 180 Plainstage.svg Niemcy John Degenkolb Niemcy John Degenkolb
4. 12 marca Nevers > Belleville 201.5 Hillystage.svg Holandia Tom-Jelte Slagter Wielka Brytania Geraint Thomas
5. 13 marca Crêches-sur-Saône > Rive-de-Gier 153 Hillystage.svg Kolumbia Carlos Betancur Wielka Brytania Geraint Thomas
6. 14 marca Saint-Saturnin-lès-Avignon > Fayence 221.5 Hillystage.svg Kolumbia Carlos Betancur Kolumbia Carlos Betancur
7. 15 marca Mougins > Biot 195.5 Hillystage.svg Holandia Tom-Jelte Slagter Kolumbia Carlos Betancur
8. 16 marca Nicea > Nicea 128 Hillystage.svg Francja Arthur Vichot Kolumbia Carlos Betancur

Etap 1 - 09.03 : Mantes-la-Jolie > Mantes-la-Jolie, 162,5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Nacer Bouhanni Francja FDJ 3h 53' 11"
2 Niemcy John Degenkolb Holandia GIA + 0"
3 Belgia Gianni Meersman Belgia OPQ + 0"
38 Polska Rafał Majka Rosja TST + 0"
138 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1' 09"
147 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 09"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Nacer Bouhanni Francja FDJ 3h 53' 01"
2 Belgia Gianni Meersman Belgia OPQ + 1"
3 Niemcy John Degenkolb Holandia GIA + 4"
39 Polska Rafał Majka Rosja TST + 10"
140 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1' 19"
149 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 19"

Etap 2 - 10.03 : Rambouillet > Saint-Georges-sur-Baulche, 205 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Moreno Hofland Holandia BEL 4h 53' 46"
2 Niemcy John Degenkolb Holandia GIA + 0"
3 Francja Nacer Bouhanni Francja FDJ + 0"
42 Polska Rafał Majka Rosja TST + 7"
109 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 18"
114 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 18"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Nacer Bouhanni Francja FDJ 8h 46' 43"
2 Niemcy John Degenkolb Holandia GIA + 2"
3 Holandia Moreno Hofland Holandia BEL + 4"
32 Polska Rafał Majka Rosja TST + 21"
118 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1' 41"
121 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 41"

Etap 3 - 11.03 : Toucy > Circuit de Nevers Magny-Cours, 180 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy John Degenkolb Holandia GIA 4h 27' 26"
2 Australia Matthew Goss Australia OGE + 0"
3 Hiszpania José Joaquín Rojas Hiszpania MOV + 0"
39 Polska Rafał Majka Rosja TST + 0"
89 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 0"
123 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 0"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Niemcy John Degenkolb Holandia GIA 13h 14' 01"
2 Francja Nacer Bouhanni Francja FDJ + 8"
3 Holandia Moreno Hofland Holandia BEL + 12"
28 Polska Rafał Majka Rosja TST + 29"
112 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 49"
114 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 1' 49"

Etap 4 - 12.03 : Nevers > Belleville, 201,5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom-Jelte Slagter Stany Zjednoczone GRS 5h 00' 09"
2 Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY + 0"
3 Holandia Wilco Kelderman Holandia BEL + 5"
18 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5"
84 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 3' 43"
110 Polska Rafał Majka Rosja TST + 4' 15"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY 18h 14' 25"
2 Niemcy John Degenkolb Holandia GIA + 3"
3 Holandia Tom-Jelte Slagter Stany Zjednoczone GRS + 4"
55 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 39"
78 Polska Rafał Majka Rosja TST + 4' 29"
88 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 5' 17"

Etap 5 - 13.03 : Crêches-sur-Saône > Rive-de-Gier, 153 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Carlos Betancur Francja ALM 3h 38' 15"
2 Luksemburg Bob Jungels Stany Zjednoczone TRE + 0"
3 Dania Jakob Fuglsang Kazachstan AST + 0"
37 Polska Rafał Majka Rosja TST + 2"
54 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2"
109 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 7' 30"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY 21h 52' 42"
2 Niemcy John Degenkolb Holandia GIA + 3"
3 Holandia Tom-Jelte Slagter Stany Zjednoczone GRS + 4"
43 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 39"
57 Polska Rafał Majka Rosja TST + 4' 29"
93 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 12' 45"

Etap 6 - 14.03 : Saint-Saturnin-lès-Avignon > Fayence, 221,5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Carlos Betancur Francja ALM 5h 12' 11"
2 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 0"
3 Czechy Zdeněk Štybar Belgia OPQ + 3"
12 Polska Rafał Majka Rosja TST + 11"
29 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 28"
80 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 14' 34"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Carlos Betancur Francja ALM 27h 04' 48"
2 Wielka Brytania Geraint Thomas Wielka Brytania SKY + 8"
3 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 18"
32 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 2' 12"
36 Polska Rafał Majka Rosja TST + 4' 45"
97 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 27' 24"

Etap 7 - 15.03 : Mougins > Biot, 195,5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Holandia Tom-Jelte Slagter Stany Zjednoczone GRS 5h 00' 05"
2 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 0"
3 Kolumbia Carlos Betancur Francja ALM + 0"
16 Polska Rafał Majka Rosja TST + 0"
46 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 42"
134 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 22' 07"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Carlos Betancur Francja ALM 32h 04' 49"
2 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 14"
3 Czechy Zdeněk Štybar Belgia OPQ + 26"
31 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 3' 58"
32 Polska Rafał Majka Rosja TST + 4' 49"
116 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 49' 35"

Etap 8 - 16.03 : Nicea > Nicea, 128 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1 Francja Arthur Vichot Francja FDJ 3h 06' 56"
2 Hiszpania José Joaquín Rojas Hiszpania MOV + 0"
3 Francja Cyril Gautier Francja EUC + 0"
31 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 1' 08"
45 Polska Rafał Majka Rosja TST + 0"
91 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 9' 06"
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Carlos Betancur Francja ALM 35h 11' 45"
2 Portugalia Rui Costa Włochy LAM + 14"
3 Francja Arthur Vichot Francja FDJ + 20"
31 Polska Rafał Majka Rosja TST + 4' 49"
33 Polska Przemysław Niemiec Włochy LAM + 5' 06"
100 Polska Sylwester Szmyd Hiszpania MOV + 58' 41"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja górska
Jersey polkadot.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 Nacer Bouhanni Nacer Bouhanni Nacer Bouhanni Christophe Laborie Nacer Bouhanni Omega Pharma-Quick Step
2 Moreno Hofland Team Katusha
3 John Degenkolb John Degenkolb John Degenkolb John Degenkolb
4 Tom-Jelte Slagter Geraint Thomas Valerio Agnoli Ag2r-La Mondiale
5 Carlos Betancur Sylvain Chavanel
6 Carlos Betancur Carlos Betancur Carlos Betancur Movistar Team
7 Tom-Jelte Slagter Pim Ligthart
8 Arthur Vichot
Klasyfikacja końcowa Carlos Betancur John Degenkolb Pim Ligthart Carlos Betancur Movistar Team

Klasyfikacje końcowe[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

Zawodnik Zespół Czas
1 Kolumbia Carlos Betancur Jersey yellow.svg Jersey white.svg Ag2r-La Mondiale 35h 11' 45"
2 Portugalia Rui Costa Lampre-Merida + 14"
3 Francja Arthur Vichot FDJ.fr + 20"
4 Hiszpania José Joaquín Rojas Movistar Team + 21"
5 Dania Jakob Fuglsang Pro Team Astana + 29"
6 Francja Cyril Gautier Team Europcar + 31"
7 Austria Stefan Denifl IAM Cycling + 35"
8 Słowenia Simon Špilak Team Katusha + 36"
9 Słowacja Peter Velits BMC Racing Team + 39"
10 Belgia Tony Gallopin Lotto-Belisol + 41"
31 Polska Rafał Majka Team Tinkoff-Saxo + 4' 49"
33 Polska Przemysław Niemiec Lampre-Merida + 5' 06"
100 Polska Sylwester Szmyd Movistar Team + 58' 41"

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]