Paryż-Nicea 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paryż-Nicea 2018
2017 2019
ilustracja
Data 4 – 11 marca 2018
Etapów 8
Dystans 1 198,9 km
Czas zwycięzcy 30h 22' 41"
Zgłoszenia 154 kolarzy
Ukończyło wyścig 78 kolarzy
Podium
Pierwsze miejsce Hiszpania Marc Soler
Drugie miejsce Wielka Brytania Simon Yates
Trzecie miejsce Hiszpania Gorka Izagirre
Pozostałe klasyfikacje
Górska Belgia Thomas De Gendt
Punktowa Belgia Tim Wellens
Młodzieżowa Hiszpania Marc Soler
Drużynowa Bahrajn Bahrain-Merida
Oficjalna strona WWW

76. edycja wyścigu kolarskiego Paryż-Nicea odbyła się w dniach 4-11 marca 2018 roku. Trasa tego wyścigu liczyła osiem etapów, o łącznym dystansie 1 198,9 km. Wyścig był częścią UCI World Tour 2018.

Lista startowa[edytuj | edytuj kod]

Na starcie tego wyścigu stanęło 22 ekipy, osiemnaście drużyn jeżdżących w UCI World Tour 2018 i cztery zespoły zaproszone przez organizatorów z tzw. "dziką kartą".

Numery Kod Drużyna
1-7 SKY Wielka Brytania Team Sky
11-17 UAE Zjednoczone Emiraty Arabskie UAE Team Emirates
21-27 TBM Bahrajn Bahrain-Merida
31-37 QST Belgia Quick-Step Floors
41-47 KAT Szwajcaria Team Katusha-Alpecin
51-57 MTS Australia Mitchelton-Scott
61-67 ALM Francja Ag2r-La Mondiale
71-77 BMC Stany Zjednoczone BMC Racing Team
81-87 TFS Stany Zjednoczone Trek-Segafredo
91-97 AST Kazachstan Astana Pro Team
101-107 LTS Belgia Lotto Soudal
Numery Kod Drużyna
111-117 GFC Francja Groupama–FDJ
121-127 MOV Hiszpania Movistar Team
131-137 FVC Francja Fortuneo–Samsic
141-147 TLJ Holandia Team LottoNL-Jumbo
151-157 SUN Niemcy Team Sunweb
161-167 COF Francja Cofidis
171-177 EFD Stany Zjednoczone EF Education First–Drapac p/b Cannondale
181-187 DDD Południowa Afryka Dimension Data
191-197 BOH Niemcy Bora-Hansgrohe
201-207 DEN Francja Direct Énergie
211-217 DMP Francja Delko-Marseille Provence KTM

Etapy[edytuj | edytuj kod]

Etap Data Start – meta Typ Dystans (km) Zwycięzca etapu Lider
1. 4 marca Chatou > Meudon Hillystage.svg Pagórkowaty 135 Francja Arnaud Démare Francja Arnaud Démare
2. 5 marca Orsonville > Vierzon Plainstage.svg Płaski 187,5 Holandia Dylan Groenewegen Francja Arnaud Démare
3. 6 marca Bourges > Châtel-Guyon Hillystage.svg Pagórkowaty 210 Francja Jonathan Hivert Hiszpania Luis León Sánchez
4. 7 marca La Fouillouse > Saint-Étienne History.gif ITT 18,4 Holandia Wout Poels Hiszpania Luis León Sánchez
5. 8 marca Salon-de-Provence > Sisteron Plainstage.svg Płaski 165 Francja Jérôme Cousin Hiszpania Luis León Sánchez
6. 9 marca Sisteron > Vence Mediummountainstage.svg Pagórkowaty 198 Francja Rudy Molard Hiszpania Luis León Sánchez
7. 10 marca Nicea > Valdeblore Mountainstage.svg Górski 175 Wielka Brytania Simon Yates Wielka Brytania Simon Yates
8. 11 marca Nicea Mediummountainstage.svg Pagórkowaty 110 Hiszpania David de la Cruz Hiszpania Marc Soler

Etap 1 - 04.03: Chatou > Meudon, 135 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Arnaud Démare Francja GFC 3h 07' 39"
2. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 0"
3. Francja Christophe Laporte Francja COF + 9"
47. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 31"
111. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 2' 48"
Klasyfikacja generalna po 1. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Arnaud Démare Francja GFC 3h 07' 29"
2. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 4"
3. Francja Christophe Laporte Francja COF + 6"
47. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 41"
113. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 2' 58"

Etap 2 - 05.03: Orsonville > Vierzon, 187,5 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Holandia Dylan Groenewegen Holandia TLJ 4h 51' 31"
2. Włochy Elia Viviani Belgia QST + 0"
3. Niemcy André Greipel Belgia LTS + 0"
47. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 0"
149. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 3' 09"
Klasyfikacja generalna po 2. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Arnaud Démare Francja GFC 7h 58' 57"
2. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 7"
3. Francja Christophe Laporte Francja COF + 8"
46. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 44"
146. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 6' 10"

Etap 3 - 06.03: Bourges > Châtel-Guyon, 210 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Jonathan Hivert Francja DEN 4h 31' 14"
2. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST + 1"
3. Francja Rémy Di Gregorio Francja DMP + 1"
52. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 38"
143. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 15' 18"
Klasyfikacja generalna po 3. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST 13h 21' 56"
2. Francja Arnaud Démare Francja GFC + 28"
3. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 35"
39. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 1' 12"
148. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 21' 16"

Etap 4 - 07.03: La Fouillouse > Saint-Étienne, 18,4 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Holandia Wout Poels Wielka Brytania SKY 25' 33"
2. Hiszpania Marc Soler Hiszpania MOV + 11"
3. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST + 16"
64. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 2' 16"
129. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 3' 59"
Klasyfikacja generalna po 4. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST 13h 47' 57"
2. Holandia Wout Poels Wielka Brytania SKY + 15"
3. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST + 26"
39. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 3' 00"
148. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 24' 47"

Etap 5 - 08.03: Salon-de-Provence > Sisteron, 165 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Jérôme Cousin Francja DEN 3h 57' 25"
2. Niemcy Nils Politt Szwajcaria KAT + 2"
3. Niemcy André Greipel Belgia LTS + 4"
24. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 4"
93. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 2' 54"
Klasyfikacja generalna po 5. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST 17h 45' 26"
2. Holandia Wout Poels Wielka Brytania SKY + 15"
3. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST + 26"
36. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 3' 00"
135. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 27' 37"

Etap 6 - 09.03: Sisteron > Vence, 198 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Francja Rudy Molard Francja GFC 4h 40' 05"
2. Belgia Tim Wellens Belgia LTS + 2"
3. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST + 2"
48. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 5' 15"
107. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 14' 11"
Klasyfikacja generalna po 6. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Luis León Sánchez Kazachstan AST 22h 25' 33"
2. Francja Julian Alaphilippe Belgia QST + 22"
3. Hiszpania Marc Soler Hiszpania MVT + 26"
36. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 8' 13"
122. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 41' 46"

Etap 7 - 10.03: Nice > Valdeblore La Colmiane, 175 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Simon Yates Australia MTS 5h 02' 54"
2. Belgia Dylan Teuns Stany Zjednoczone BMC + 8"
3. Hiszpania Jon Izagirre Bahrajn TBM + 8"
30. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 8' 03"
80. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 25' 56"
Klasyfikacja generalna po 7. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Wielka Brytania Simon Yates Australia MTS 27h 29' 02"
2. Hiszpania Jon Izagirre Bahrajn TBM + 11"
3. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 12"
28. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 15' 41"
108. Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP + 1h 07' 07"

Etap 8 - 11.03: Nicea > Nicea, 110 km[edytuj | edytuj kod]

Wyniki
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania David de la Cruz Wielka Brytania QST 2h 53' 06"
2. Hiszpania Omar Fraile Kazachstan AST + 0"
3. Hiszpania Marc Soler Hiszpania MOV + 3"
44. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 14' 05"
DNF Polska Przemysław Kasperkiewicz Francja DMP -
Klasyfikacja generalna po 8. etapie
# Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Marc Soler Hiszpania MOV 30h 22' 41"
2. Wielka Brytania Simon Yates Australia MTS + 4"
3. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrajn TBM + 14"
29. Polska Paweł Poljański Niemcy BOH + 29' 13"

Liderzy klasyfikacji po etapach[edytuj | edytuj kod]

Etap Zwycięzca Klasyfikacja generalna
Jersey yellow.svg
Klasyfikacja punktowa
Jersey green.svg
Klasyfikacja górska
Jersey polkadot.svg
Klasyfikacja młodzieżowa
Jersey white.svg
Klasyfikacja drużynowa
Jersey yellow number.svg
1 Arnaud Démare Arnaud Démare Arnaud Démare Pierre-Luc Périchon Felix Großschartner Bahrain-Merida
2 Dylan Groenewegen Marc Soler
3 Jonathan Hivert Luis León Sánchez Felix Großschartner
4 Wout Poels Marc Soler Team Sky
5 Jérôme Cousin Jérôme Cousin
6 Rudy Molard Fabien Grellier Mitchelton-Scott
7 Simon Yates Simon Yates Tim Wellens Thomas De Gendt
8 David de la Cruz Marc Soler Bahrain-Merida
Klasyfikacja końcowa Marc Soler Tim Wellens Thomas De Gendt Marc Soler Bahrain-Merida

Klasyfikacje końcowe[edytuj | edytuj kod]

Klasyfikacja generalna[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Marc Soler Jersey yellow.svg Jersey white.svg Movistar Team 30h 22' 41"
2. Wielka Brytania Simon Yates Mitchelton-Scott + 4"
3. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrain-Merida + 14"
4. Hiszpania Jon Izagirre Bahrain-Merida + 16"
5. Belgia Tim Wellens Jersey green.svg Quick-Step Floors + 16"
6. Belgia Dylan Teuns BMC Racing Team + 32"
7. Austria Patrick Konrad Bora-Hansgrohe + 44"
8. Francja Alexis Vuillermoz Ag2r-La Mondiale + 1' 54"
9. Hiszpania David de la Cruz Team Sky + 2' 15"
10. Austria Felix Großschartner Bora-Hansgrohe + 2' 35"
29. Polska Paweł Poljański Bora-Hansgrohe + 29' 13"

Klasyfikacja punktowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Belgia Tim Wellens Jersey green.svg Lotto Soudal 37
2. Hiszpania Gorka Izagirre Bahrain-Merida 31
3. Francja Julian Alaphilippe Quick-Step Floors 28
4. Hiszpania Marc Soler Jersey yellow.svg Jersey white.svg Movistar Team 27
5. Wielka Brytania Simon Yates Mitchelton-Scott 24

Klasyfikacja górska[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Punkty
1. Belgia Thomas De Gendt Jersey polkadot.svg Lotto Soudal 69
2. Hiszpania Omar Fraile Astana Pro Team 37
3. Wielka Brytania Simon Yates Mitchelton-Scott 21
4. Hiszpania Marc Soler Jersey yellow.svg Jersey white.svg Movistar Team 21
5. Hiszpania David de la Cruz Team Sky 19

Klasyfikacja młodzieżowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zawodnik Zespół Czas
1. Hiszpania Marc Soler Jersey yellow.svg Jersey white.svg Movistar Team 30h 22' 41"
2. Austria Felix Großschartner Bora-Hansgrohe + 2' 35"
3. Kolumbia Richard Carapaz Movistar Team + 3' 47"
4. Holandia Sam Oomen Team Sunweb + 5' 03"
5. Norwegia Magnus Cort Nielsen Astana Pro Team + 52' 49"

Klasyfikacja drużynowa[edytuj | edytuj kod]

M-ce Zespół Czas
1. Bahrajn Bahrain-Merida Jersey yellow number.svg 91h 31′ 07″
2. Kazachstan Astana Pro Team + 4' 23"
3. Australia Mitchelton-Scott + 6' 14"
4. Francja Ag2r-La Mondiale + 6' 29"
5. Niemcy Bora-Hansgrohe + 9' 28"


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]