Pat Sajak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pat Sajak
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 października 1946
Chicago, Stany Zjednoczone
Zawód osobowość telewizyjna

Pat Sajak, właśc. Patrick Leonard Sajdak (ur. 26 października 1946 w Chicago) – amerykańska osobowość telewizyjna pochodzenia polskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego rodzina, której korzenie sięgają XVI wieku, pochodziła ze wsi Laskowa, położonej w województwie małopolskim[1]. Uczęszczał do Columbia College w Chicago. Rozpoczął pracę jako recepcjonista w hotelu Palmer House. Trzy lata później wstąpił do armii i został wysłany na wojnę wietnamską. Po kilku miesiącach został przeniesiony do służby w radiu AFN, w Sajgonie. Karierę wojskową zakończył w Departamencie Obrony. W tym czasie próbował znaleźć pracę w radiu lub telewizji, jednak ponownie zatrudnił się jako recepcjonista w hotelu Madison w centrum Waszyngtonu.

Pat Sajak w jednym z odcinków teleturnieju Wheel of Fortune (2012)

Od 1981 r. jest gospodarzem amerykańskiej wersji teleturnieju Koło FortunyWheel of Fortune.

W początkach kariery telewizyjnej przedstawiany był nazwiskiem Sajak. W końcu lat 80. urzędowo usunął literę „d” z nazwiska ze względu na problemy z artykulacją w środowisku amerykańskim[1].

Został uhonorowany nagrodą People’s Choice Award i trzykrotnie nagrodą Emmy. Posiada swoją gwiazdę na Hollywoodzkiej Alei Gwiazd.

W 2017 roku uczestniczył w inauguracji nowej edycji programu Koło Fortuny w Polsce[2]. Była to jego pierwsza wizyta w ojczyźnie przodków[a]. Prezenter poświęcił także czas na wizytę w rodzinnej miejscowości[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Podczas inauguracji teleturnieju określił swoje pochodzenie i tożsamość jako stuprocentowo polskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Pat Sajak's Letter "D" in Poland | Ricochet, ricochet.com [dostęp 2018-05-09] (ang.).
  2. odc. 2, vod.tvp.pl [dostęp 2018-05-09] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]