Patrick Boyle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patrick Boyle, 10. hrabia Glasgow
ilustracja
Data urodzenia 30 lipca 1939
Wielka Brytania Członek Izby Lordów
Okres od 2005
Przynależność polityczna Liberalni Demokraci

Patrick Boyle, 10. hrabia Glasgow (ur. 30 lipca 1939) – brytyjski arystokrata, polityk i filmowiec, członek Izby Lordów, jeden z pięciu parów dziedzicznych zasiadających tam w ławach Liberalnych Demokratów.

Jest absolwentem Sorbony. Po jej ukończeniu i odbyciu służby wojskowej w ochotniczej rezerwie Royal Navy związał się z branżą filmową, gdzie najpierw pracował jako asystent reżysera, a następnie został producentem filmów dokumentalnych. W 1984 odziedziczył po swym ojcu tytuł hrabiego Glasgow oraz przywódcy szkockiego klanu Boyle, jednak dopiero sześć lat później zdecydował się objąć przysługujące mu miejsce w Izbie Lordów. Po reformie Izby z 1999 roku, która ograniczyła liczbę parów dziedzicznych do 92, początkowo znalazł się poza parlamentem. Wrócił do niego w 2005, gdy Liberalni Demokraci wybrali go na następcę zmarłego lorda Russella.

Lord Glasgow mieszka w zamku Kelburn Castle w hrabstwie North Ayrshire, będącym historyczną siedzibą jego rodziny. W 2007 przyciągnął uwagę mediów, gdy zezwolił na pokrycie zamkowej wieży graffiti, co oprócz efektu artystycznego miało zabezpieczyć zabytkowy budulec do czasu pokrycia go nową elewacją. Graffiti zostanie usunięte w toku renowacji, która trwa na zamku od 2009 roku.

Od 1975 jest żonaty z Isabel James, mają dwoje dzieci.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]