Wersja ortograficzna: Patrick Glynn

Patrick Glynn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patrick Glynn
Ilustracja
Fotografia z 1898 roku
Data i miejsce urodzenia 25 sierpnia 1855
Gort
Data i miejsce śmierci 28 października 1931
Adelaide
Minister spraw zagranicznych Australii
Okres od 1913
do 1914
Przynależność polityczna Związkowa Partia Liberalna
Poprzednik Josiah Thomas
Następca John Arthur

Patrick Glynn (ur. 25 sierpnia 1855 w Gort, zm. 28 października 1931 w Adelaide) – australijski prawnik i polityk irlandzkiego pochodzenia. Trzykrotnie zasiadał w gabinetach federalnych, w tym w latach 1913-14 jako minister spraw zagranicznych Australii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Glynn urodził się i wychował się w Irlandii, gdzie ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Dublinie. Wkrótce potem, w wieku 25 lat, wyemigrował do Australii, gdzie osiadł w ówczesnej kolonii brytyjskiej Wiktorii. Uzyskał tam prawo wykonywania zawodu adwokata, ale powodziło mu się kiepsko i w 1882 przeniósł się do Australii Południowej. Początkowo pracował dla dużej firmy prawniczej z Adelaide, zakładając i kierując jej filią w miasteczku Kapunda. Był również redaktorem miejscowej gazety. Następnie zamieszkał w Adelajdzie, gdzie otworzył własną kancelarię i zaangażował się w działalność organizacji grupującej Australijczyków pochodzenia irlandzkiego.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

W 1887 rozpoczął karierę polityczną, uzyskując mandat w Izbie Zgromadzenia Australii Południowej. Stracił go już po jednej kadencji, w 1890 roku. W 1895 udało mu się powrócić do parlamentu kolonii. Uczestniczył w konstytuancie, która wypracowała projekt ustawy zasadniczej przyszłego Związku Australijskiego, był także jednym z założycieli Partii Wolnego Handlu. W czasie kampanii przed pierwszymi wyborami federalnymi w 1901 roku, Glynn pełnił funkcję nieformalnego wicelidera tego stronnictwa i zarazem szefa sztabu wyborczego w stanach Australia Południowa i Australia Zachodnia. Sam zdobył mandat z Australii Południowej, która w tych wyborach stanowiła jeden, wielomandatowy okręg wyborczy.

W 1903, po podziale stanu na jednomandatowe okręgi wyborcze, został przypisany do okręgu Angas, w południowo-wschodniej części Australii Południowej, gdzie bez trudu uzyskał reelekcję. Pracował w parlamencie federalnym nieprzerwanie do 1919 roku, zasiadając w ławach Partii Wolnego Handlu (przemianowanej później na Partię Antysocjalistyczną), następnie Związkowej Partii Liberalnej i wreszcie Nacjonalistycznej Partii Australii. W 1909 po raz pierwszy wszedł w skład rządu, a ściślej do czwartego gabinetu Deakina, gdzie do 1910 był prokuratorem generalnym Australii. Później był jeszcze ministrem spraw zagranicznych w gabinecie Cooka (1913-1914) oraz ministrem spraw wewnętrznych i terytoriów w trzecim i czwartym gabinecie Hughesa (1917-1920).

Emerytura[edytuj | edytuj kod]

W 1919 zrezygnował z bronienia swego mandatu parlamentarnego w kolejnych wyborach i odszedł na polityczną emeryturę. Przeżył jeszcze dwanaście lat, zmarł w Adelaide 28 października 1931 roku, w wieku 76 lat. Poza karierą polityczną i prawniczą, był znany ze swego zamiłowania do literatury, zwłaszcza twórczości Shakespeare’a. Był autorem publikacji na tematy polityczne, prawne i literackie. Miał żonę Abigail, która zmarła przed nim, oraz sześcioro dzieci.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biogram w Australian Dictionary of Biography [dostęp 2011-01-30]
  • Biogram w Dictionary of Australian Biography [dostęp 2011-01-30]