Patrick Leahy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy amerykańskiego polityka. Zobacz też: irlandzkiego lekkoatletę o tym samym nazwisku.
Patrick Joseph Leahy
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 31 marca 1940
Montpelier, Vermont
Przewodniczący pro tempore Senatu Stanów Zjednoczonych
Okres od 17 grudnia 2012
do 3 stycznia 2015
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Daniel Inouye
Następca Orrin Hatch
Starszy Stanów Zjednoczonych z Vermontu
Okres od 3 stycznia 1975
Poprzednik George Aiken
Przewodniczący Komisji Sprawiedliwości Senatu
Okres od 3 stycznia 2001 (1 okres); Czerwca 2001 (2); stycznia 2007 (nowy Kongres)
do 20 stycznia (1); 3 stycznia 2003 (2)
Poprzednik Orrin Hatch (1 i 2); Arlen Specter (nowy Kongres)
Następca Orrin Hatch (1 i 2)
podpis

Patrick Joseph Leahy (ur. 31 marca 1940 w Montpelier, Vermont) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, który od roku 1975 reprezentuje rodzinny stan Vermont w Senacie Stanów Zjednoczonych. Leahy jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych demokratów zasiadających w izbie wyższej amerykańskiego Kongresu (był m.in. przewodniczącym Senackiej Komisji Sądowniczej i ds. Rolnictwa i Leśnictwa).

Jakkolwiek od szeregu lat Vermont cieszy się opinią bastionu Partii Demokratycznej, Leahy jest zaledwie drugim jej członkiem w historii wybranym z tego stanu do Kongresu, oraz pierwszym, jaki reprezentował go w Senacie.

Senator Leahy zaliczany jest do liberalnego (lewicowego) skrzydła partii.

Przed wyborem na senatora[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w stolicy Vermontu, Montpelier. Jego ojciec, Howard Francis Leahy (zm. 7 lutego 1984), był drukarzem pochodzenia irlandzkiego. Matka zaś, Alba Zambon Leahy (ur. 21 sierpnia 1909, zm. 5 maja 1996), wywodziła się z rodziny o włoskich korzeniach.

W 1961 Patrick Leahy ukończył Saint Michael's College w Winooski (Vermont). Studia kontynuował na Georgetown University (prawo, ukończone w 1964). W tym samym 1964 przyjęto go do palestry, dzięki czemu mógł rozpocząć swoją praktykę w Burlington.

Jego pierwszym publicznym stanowiskiem (i jedynym przed wyborem do Senatu) była funkcja prokuratora okręgowego Chittenden County (1966-1974).

W 1962 ożenił się z Marcelle Pomerleau. Państwo Leahy mają troje dzieci: dwóch synów Kevina i Marka, oraz córkę Alicię Jackson.

Senator Stanów Zjednoczonych[edytuj | edytuj kod]

Obecna delegacja kongresowa z Vermontu – Leahy, senator Jim Jeffords i kongresmen Bernie Sanders

Jakkolwiek Vermont był niemal od zawsze zdominowany pod względem politycznym przez liberałów, to jednak przez ogromnie długi czas pozostawał bastionem Partii Republikańskiej która systematycznie ewoluowała na prawo. Był to jeden z zaledwie dwóch stanów, w których wygrał wybory w 1936 Alf Landon, przeciwko urzędującemu prezydentowi-demokracie Franklinowi D. Rooseveltowi.

Kiedy więc, po rezygnacji z ubiegania się o ponowny wybór wieloletniego senatora, liberalnego republikanina George’a Aikena, Leahy zgłosił swoją kandydaturę na wakujące miejsce, byłby pierwszym w ogóle wybranym demokratą do Senatu z Vermontu, gdyby mu się powiodło. Był to jednak wyraźny rok demokratów w całym kraju, po ciosie, jaki zadała republikanom Afera Watergate, więc zdobył miejsce w Senacie. Wybierano go ponownie w 1980, 1986, 1992, 1998 oraz 2004. Mimo iż w 1980 przytłaczające zwycięstwo na wszystkich frontach odnieśli republikanie, Leahy zachował mandat.

W 2004 wybrano go przewagą ponad 70% głosów.

Działalność w komitetach[edytuj | edytuj kod]

Kiedy demokraci odzyskali w 1987 większość w Senacie nowym przewodniczącym tamtejszej komisji ds. rolnictwa i leśnictwa (zajmowanej kiedyś notabene przez Aikena) został desygnowany Leahy. To stanowisko piastował aż do ponownej utraty większości w 1995.

Kiedy demokraci odzyskali ponownie większość w czerwcu 2001, po przejściu na ich stronę senackiego kolegi Leahy’ego z Vermontu, Jima Jeffordsa, Leahy objął funkcję przewodniczącego senackiej komisji sądownictwa, którą piastował przez cały okres owej większości, czyli stycznia 2003.

Obecnie jest najwyższym rangą demokratycznym członkiem komitetów ds. sądownictwa, rolnictwa. Zasiada też w Senate Appropriations Committee.

Cel ataku terrorystycznego[edytuj | edytuj kod]

W roku 2001 przewodniczący komisji sądowniczej Leahy był jednym z dwóch senatorów, obok lidera demokratycznej większości Toma Daschle’a z Dakoty Południowej, do których został wysłany list z proszkiem zawierającym bakterie wąglika. Obu senatorom nic się nie stało, gdyż list został wpierw otworzony przez pracowników ich biura.

Kwestia swobód obywatelskich[edytuj | edytuj kod]

Leahy, mimo zdecydowanie liberalnej postawy w kwestiach politycznych, był, z racji swej funkcji w komisji sądownictwa, jednym z autorów kontrowersyjnego USA PATRIOT Act, który pozwalał rządowi federalnemu na prowadzenie daleko idącego ograniczenia wolności i swobód osobistych amerykanów w ramach „wojny z terrorem”. Ustawa została uchwalona praktycznie jednogłośnie. Wielu potem krytykowało ją jako nie tylko nieskuteczną, ale też ograniczającą bezpodstawnie owe swobody. Leahy był jednym z owych krytyków i głosujących przeciwko jej reautoryzacji.

W opinii wielu nie należy uważać senatora, mimo prac nad ustawą, za wroga swobód obywatelskich czy zwolennika ich ograniczenia. Senator Leahy uchodzi za jednego z największych zwolenników idei poszanowania prywatności obywateli w Kongresie. Został z tego tytułu uhonorowany Champion of Freedom Award w 2004.

Pozycje polityczne[edytuj | edytuj kod]

  • Popiera prawo kobiet do przerywania ciąży, ale z pewnymi ograniczeniami
  • Sprzeciwia się jakiejkolwiek dyskryminacji osób przez wzgląd na ich orientację seksualną
  • Uchodzi za adwokata spraw emerytów i ludzi starszy w Senacie; sprzeciwia się prywatyzacji systemu ubezpieczeń społecznych
  • Sprzeciwia się instytucji kary śmierci oraz nieograniczonemu prawu do posiadania broni palnej, choć w tym ostatnim wypadku zajmuje bardziej umiarkowane stanowisko niż niektórzy jego koledzy partyjni
  • Od początku nie popierał interwencji w Iraku

Znana strona politycznej analizy www.issues2000.org zakwalifikowała jego poglądy jako Libertarian-Leaning Liberal

Mimo liberalnych poglądów Leahy zaskoczył wielu, kiedy w 2005 poparł nominację Johna Glovera Robertsa na prezesa Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych. Głosował natomiast przeciwko nominacji do tego sądu Samuela Alito.

Aktywność poza Senatem[edytuj | edytuj kod]

Senator Leahy poza obowiązkami senatora, znany jest też jako fotograf-amator. Jest też wielkim fanem komiksów o Batmanie. Użyczył m.in. swego głosu w jednym z odcinków serii animowanej. Występował też gościnnie, w rolach epizodycznych, w filmach Batman i Robin oraz Mroczny rycerz.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]