Patrick Lichfield

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Thomas Patrick John Anson (ur. 25 kwietnia 1939, zm. 11 listopada 2005 w John Radcliffe Hospital w Oksfordzie) – brytyjski arystokrata i fotograf, syn Thomasa Ansona, wicehrabiego Anson (syna 4. hrabiego Lichfield), i Anne Bowes-Lyon, córki Johna Bowes-Lyona, wuja królowej Elżbiety II. Jest znany pod nazwiskiem Patrick Lichfield.

Wykształcenie odebrał w Harrow School i w Royal Military Academy w Sandhurst. Później wstąpił do Grenadier Guards (w 1959 r.). Rok później zmarł jego dziadek i Patrick został 5. hrabią Lichfield (jego ojciec zmarł w 1958 r.) i zyskał prawo do zasiadania w Izbie Lordów. Po latach lord Lichfield tak wspominał pewien pojedynek bokserski w jakim brał udział podczas służby w wojsku:

Kiedy powiedzieli: "W lewym rogu lord Lichfield", publika krzyczała "Boooo!". Kiedy powiedzieli: "W prawym rogu Cook Harrison", wszyscy krzyczeli: "Dalej Harry, zrób z niego miazgę!", co mu się oczywiście udało.

Z wojska odszedł w 1962 r. i rozpoczął pracę fotografa.

Fotografią zainteresował się jeszcze w Harrow School, gdzie dorabiał sprzedając tanie zdjęcia. W pracy używał nazwiska Patrick Lichfield. Karierę rozpoczynał w magazynach Life i Queen Magazine. Szybko zyskał uznanie dla swoich fotografii. W karierze pomogły mu koligacje z rodziną królewską. W latach 70. został jednym z oficjalnych fotografów Domu Windsorów, a w 1981 r. został wybrany do robienia oficjalnych zdjęć ze ślubu księcia Walii z Dianą Spencer. Pracował również dla magazynu Vogue. Był jednym z pierwszych fotografów, którzy stosowali w swojej pracy zawodowej aparaty cyfrowe. W 2002 r. królowa Elżbieta i książę Edynburga wybrali go jako oficjalnego fotografa Złotego Jubileuszu królowej. Był członkiem Brytyjskiego Instytutu Fotografii Profesjonalnej oraz Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Swoje zdjęcia wydał w wielu albumach, m.in. w The Most Beautiful Women (1981 r.), A Royal Album (1982 r.), Patrick Lichfield's Unipart Calendar Book (1982 r.), Patrick Lichfield Creating The Unipart Calendar (1983 r.), Hot Foot To Zabriskie Point (1985 r.) oraz Lichfield on Travel Photography (1986 r.). W 1986 r. wydał swoją autobiografię zatytułowaną Not The Whole Truth ("Niecała prawda"). Był również redaktorem Queen Mother: The Lichfield Selection (1990 r.) oraz Elizabeth R: a photographic celebration of 40 years (1991 r.).

Mieszkał głównie w Londynie, ale posiadał też dom na Karaibach. Weekendy spędzał w swojej wiejskiej rezydencji Shugborough Hall w Staffordshire, gdzie oddawał się swojej drugiej po fotografii pasji - strzelectwu.

8 marca 1975 r. poślubił lady Leonorę Mary Grosvenor (ur. 1 lutego 1949), córkę Roberta Grosvenora, 5. księcia Westminster, i Violi Lyttelton, córki 9. wicehrabiego Cobham. Patrick i Leonora mieli razem syna i dwie córki:

Małżonkowie rozwiedli się w 1986 r. Lord Lichfield nie ożenił się ponownie. Jedną z jego późniejszych partnerek była lady Annuziata Asquith.

10 listopada 2005 r. doznał udaru mózgu i zmarł następnego dnia. Jego pogrzeb odbył się 21 listopada 2005 r. w kościele św. Michała w Colwich w Staffordshire. Tytuł hrabiowski odziedziczył jego jedyny syn.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Thomas Anson, 4. hrabia Lichfield
Hrabia Lichfield
1960-2005
Następca
Thomas Anson, 6. hrabia Lichfield