Paul Brasme

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paul Brasme
Data i miejsce urodzenia 3 sierpnia 1997
Metz, Francja
Klub U.S Ventron
Reprezentacja  Francja
Dorobek medalowy
Alpen Cup
Bronze medal with cup.svg 3. miejsce
2014/2015

Paul Brasme (ur. 7 listopada 1997 w Metz[1]) – francuski skoczek narciarski, reprezentant klubu U.S Ventron. Uczestnik mistrzostw świata seniorów (2017), juniorów (2015–2017), a także zimowego olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy (2013). Indywidualny mistrz Francji z 2017, wielokrotny medalista mistrzostw kraju.

Przebieg kariery[edytuj | edytuj kod]

Od sezonu 2012/2013 startował w zawodach cyklu Alpen Cup. W lutym 2013 wystąpił w zawodach skoków narciarskich na Zimowym Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2013, zajmując 29. miejsce indywidualnie i 9. w konkursie drużynowym[2]. W sezonie 2014/2015 zadebiutował w cyklu FIS Cup, w pierwszym starcie, we wrześniu 2014, zajmując 27. miejsce na skoczni w Einsiedeln. W zimowej części sezonu startował w Pucharze Kontynentalnym, zdobywając pierwsze punkty dzięki 28. pozycji z 1 marca 2015 w Titisee-Neustadt. Zajął również 22. miejsce na mistrzostwach świata juniorów[3]. Zajął 3. lokatę w klasyfikacji generalnej Alpen Cupu 2014/2015, przegrywając jedynie z Simonem Greidererem i Cene Prevcem[4].

Na Mistrzostwach Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym 2016 zajął 30. miejsce indywidualnie oraz 10. w zawodach drużynowych. 11 marca 2016 wystartował bez powodzenia w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata w Titisee-Neustadt[5]. W 2017 był 17. na mistrzostwach świata juniorów. Wystartował też na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2017, gdzie zajął 50. miejsce indywidualnie na skoczni normalnej oraz 10. w konkursie drużyn mieszanych[6].

20 stycznia 2018 w Erzurum zajął 11. pozycję w rozegranym tam konkursie Pucharu Kontynentalnego[7]. 11 sierpnia 2018 zadebiutował w konkursie głównym Letniego Grand Prix, zdobywając w Courchevel pierwsze w karierze punkty zawodów najwyższej rangi za zajętą wówczas 27. lokatę[8].

Zdobył srebrny medal w zawodach indywidualnych Mistrzostw Francji w Skokach Narciarskich 2015[9] oraz złoty w 2017[10].

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

2017 Finlandia Lahti 50. miejsce (K-90)

Drużynowo[edytuj | edytuj kod]

2017 Finlandia Lahti 10. miejsce (drużyna mieszana/K-90)[a]

Starty P. Brasme na mistrzostwach świata – szczegółowo[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
50. 25 lutego 2017 Finlandia Lahti Salpausselkä K-90 HS-100 indywid. 83,0 m 94,1 pkt 176,7 pkt Stefan Kraft
10. 26 lutego 2017 Finlandia Lahti Salpausselkä K-90 HS-100 druż. mix.[a] 82,0 m 403,1 pkt (97,3 pkt) 632,4 pkt Niemcy

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

2015 Kazachstan Ałmaty 22. miejsce
2016 Rumunia Râșnov 30. miejsce
2017 Stany Zjednoczone Park City 17. miejsce

Drużynowo[edytuj | edytuj kod]

2016 Rumunia Râșnov 10. miejsce[b], 10. miejsce (drużyna mieszana)[c]

Starty P. Brasme na mistrzostwach świata juniorów – szczegółowo[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
22. 5 lutego 2015 Kazachstan Ałmaty Gornyj Gigant K-95 HS-106 indywid. 92,0 m 97,0 m 239,5 pkt 30,4 pkt Johann André Forfang
30. 23 lutego 2016 Rumunia Râșnov Trambulina Valea Cărbunării K-90 HS-100 indywid. 92,0 m 82,0 m 202,2 pkt 46,8 pkt David Siegel
10. 24 lutego 2016 Rumunia Râșnov Trambulina Valea Cărbunării K-90 HS-100 druż. mix.[c] 83,0 m 341,3 pkt (94,0 pkt) 541,5 pkt Słowenia
4. 24 lutego 2016 Rumunia Râșnov Trambulina Valea Cărbunării K-90 HS-100 druż.[b] 85,0 m 328,4 pkt (89,8 pkt) 538,3 pkt Niemcy
17. 1 lutego 2017 Stany Zjednoczone Park City Utah Olympic Park K-90 HS-100 indywid. 92,0 m 89,0 m 238,3 pkt 24,9 pkt Viktor Polášek

Zimowy olimpijski festiwal młodzieży Europy[edytuj | edytuj kod]

Indywidualnie[edytuj | edytuj kod]

2013 Rumunia Râșnov 29. miejsce

Drużynowo[edytuj | edytuj kod]

2013 Rumunia Râșnov 9. miejsce[d]

Starty P. Brasme na zimowym olimpijskim festiwalu młodzieży Europy – szczegółowo[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Skocznia Punkt K HS Konkurs Skok 1 Skok 2 Nota Strata Zwycięzca
29. 18 lutego 2013 Rumunia Râșnov Trambulina Valea Cărbunării K-90 HS-100 indywid. 84,0 m 81,5 m 192,0 pkt 69,0 pkt Cene Prevc
9. 20 lutego 2013 Rumunia Râșnov Trambulina Valea Cărbunării K-90 HS-100 druż.[d] 82,0 m 81,5 m 782,0 pkt (186,5 pkt) 205,5 pkt Słowenia

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2015/2016

Sezon 2015/2016
Klingenthal HS140 Lillehammer HS100 Lillehammer HS100 Niżny Tagił HS134 Niżny Tagił HS134 Engelberg HS137 Engelberg HS137 Oberstdorf HS137 Garmisch-Partenkirchen HS140 Innsbruck HS130 Bischofshofen HS140 Willingen HS145 Zakopane HS134 Sapporo HS134 Sapporo HS134 Trondheim HS140 Vikersund HS225 Vikersund HS225 Vikersund HS225 Lahti HS130 Lahti HS100 Kuopio HS127 Ałmaty HS140 Ałmaty HS140 Wisła HS134 Titisee-Neustadt HS142 Planica HS225 Planica HS225 Planica HS225 punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - q - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – zawodnik nie zakwalifikował się  -  – zawodnik nie wystartował

Letnie Grand Prix[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2018 75.

Miejsca w poszczególnych konkursach LGP[edytuj | edytuj kod]

stan na 29 września 2019

2015
Wisła Hinterzarten Courchevel Einsiedeln Hakuba Hakuba Czajkowski Czajkowski Ałmaty Ałmaty Hinzenbach punkty
- - q - - - - - - - - 0
2016
Courchevel HS132 Wisła HS134 Hinterzarten HS108 Einsiedeln HS117 Hakuba HS131 Hakuba HS131 Czajkowski HS140 Czajkowski HS140 Hinzenbach HS94 Klingenthal HS140 punkty
q q q q - - - - - q 0
2017
Wisła HS134 Hinterzarten HS108 Courchevel HS132 Hakuba HS131 Hakuba HS131 Czajkowski HS140 Czajkowski HS140 Hinzenbach HS94 Klingenthal HS140 punkty
- - q - - - - - - 0
2018
Wisła HS134 Hinterzarten HS108 Einsiedeln HS117 Courchevel HS135 Hakuba HS131 Hakuba HS131 Râșnov HS97 Râșnov HS97 Hinzenbach HS94 punkty
- - - 27 - - - - - 4
2019
Wisła HS134 Hinterzarten HS108 Courchevel HS135 Zakopane HS140 Hakuba HS131 Hakuba HS131 Hinzenbach HS94 Klingenthal HS140 punkty
- q 48 - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30

 q  – dyskwalifikacja w kwalifikacjach
 q  – zawodnik nie zakwalifikował się
 -  – zawodnik nie wystartował

Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2014/2015 133.
2015/2016 79.
2016/2017 126.
2017/2018 77.

Miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

stan na 26 stycznia 2020

Sezon 2014/2015
Rena HS111 Rena HS139 Rena HS139 Engelberg HS137 Engelberg HS137 Wisła HS134 Wisła HS134 Sapporo HS100 Sapporo HS134 Sapporo HS134 Planica HS139 Planica HS139 Zakopane HS134 Zakopane HS134 Brotterode HS117 Lahti HS130 Lahti HS130 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Titisee-Neustadt HS142 Titisee-Neustadt HS142 Titisee-Neustadt HS142 Seefeld HS109 Seefeld HS109 Niżny Tagił HS134 Niżny Tagił HS134 punkty
54 53 48 63 43 - - - - - - - - - - - - - - 35 35 28 - - - - 3
Sezon 2015/2016
Rena HS111 Rena HS111 Rena HS139 Rovaniemi HS100 Rovaniemi HS100 Engelberg HS137 Engelberg HS137 Garmisch-Partenkirchen HS140 Garmisch-Partenkirchen HS140 Willingen HS145 Willingen HS145 Sapporo HS100 Sapporo HS134 Sapporo HS134 Bischofshofen HS140 Bischofshofen HS140 Planica HS139 Planica HS139 Zakopane HS134 Zakopane HS134 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Brotterode HS117 Vikersund HS117 Vikersund HS117 Czajkowskij HS140 Czajkowskij HS140 punkty
40 26 51 - - 29 44 31 39 - - - - - 26 27 31 43 - - - - 28 20 25 - - 36
Sezon 2016/2017
Vikersund HS117 Vikersund HS117 Vikersund HS117 Kuusamo HS142 Kuusamo HS142 Engelberg HS140 Engelberg HS140 Titisee-Neustadt HS142 Titisee-Neustadt HS142 Garmisch-Partenkirchen HS140 Garmisch-Partenkirchen HS140 Sapporo HS100 Sapporo HS137 Sapporo HS137 Bischofshofen HS140 Bischofshofen HS140 Erzurum HS140 Erzurum HS109 Brotterode HS117 Brotterode HS117 Planica HS139 Planica HS139 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Rena HS139 Rena HS139 Zakopane HS134 Zakopane HS134 Czajkowskij HS106 Czajkowskij HS106 punkty
48 51 31 - - 24 43 46 50 - - - - - - - - - 44 42 37 46 - - 29 39 - - - - 9
Sezon 2017/2018
Whistler HS104 Whistler HS104 Kuusamo HS142 Kuusamo HS142 Engelberg HS140 Engelberg HS140 Titisee-Neustadt HS142 Titisee-Neustadt HS142 Bischofshofen HS140 Bischofshofen HS140 Erzurum HS140 Erzurum HS140 Sapporo HS100 Sapporo HS137 Sapporo HS137 Planica HS138 Planica HS138 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Brotterode HS117 Brotterode HS117 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 Rena HS139 Rena HS139 Zakopane HS140 Zakopane HS140 Czajkowskij HS140 punkty
60 54 - - 65 52 - - 53 45 23 11 - - - 39 53 36 40 35 42 46 40 30 28 47 37 - 36
Sezon 2018/2019
Lillehammer HS140 Lillehammer HS140 Kuusamo HS142 Kuusamo HS142 Engelberg HS140 Engelberg HS140 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 Bischofshofen HS140 Bischofshofen HS140 Sapporo HS137 Sapporo HS137 Sapporo HS137 Planica HS139 Planica HS139 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Oberstdorf HS137 Oberstdorf HS137 Brotterode HS117 Brotterode HS117 Rena HS139 Rena HS139 Zakopane HS140 Zakopane HS140 Czajkowskij HS140 Czajkowskij HS140 punkty
58 43 - - 50 53 52 55 - - - - - 48 40 33 47 42 47 51 - - - - - - - - 0
Sezon 2019/2020
Vikersund HS117 Vikersund HS117 Kuusamo HS142 Kuusamo HS142 Bischofshofen HS142 Bischofshofen HS142 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 Sapporo HS137 Sapporo HS137 Planica HS138 Planica HS138 Brotterode HS117 Brotterode HS117 Iron Mountain HS133 Iron Mountain HS133 Predazzo HS135 Predazzo HS135 Rena HS139 Rena HS139 Lahti HS130 Lahti HS130 Zakopane HS140 Zakopane HS140 Czajkowskij HS140 Czajkowskij HS140 punkty
- - 48 42 48 52 57 56 - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 -  – zawodnik nie wystartował  -  – dyskwalifikacja

Letni Puchar Kontynentalny[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2015 niesklasyfikowany
2016 niesklasyfikowany
2017 76.
2018 78.
2019 112.

Miejsca w poszczególnych konkursach Letniego Pucharu Kontynentalnego[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu LPK 2019

2015
Kranj HS109 Kranj HS109 Wisła HS134 Wisła HS134 Kuopio HS127 Kuopio HS127 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Stams HS115 Stams HS115 Oslo HS106 Oslo HS106 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 punkty
- - - - - - - - 51 51 - - - - 0
2016
Kranj HS109 Kranj HS109 Kuopio HS127 Kuopio HS127 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Lillehammer HS138 Lillehammer HS138 Stams HS115 Stams HS115 Wisła HS134 Wisła HS134 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 punkty
- - - - - - - - 52 52 - - 43 45 0
2017
Kranj HS109 Kranj HS109 Szczyrk HS106 Wisła HS134 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Stams HS115 Stams HS115 Trondheim HS138 Trondheim HS138 Râșnov HS100 Râșnov HS100 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 punkty
22 17 37 52 36 47 59 - - - - - - 23
2018
Kranj HS109 Kranj HS109 Szczyrk HS106 Wisła HS134 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Stams HS115 Stams HS115 Oslo HS106 Oslo HS106 Zakopane HS140 Zakopane HS140 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 punkty
35 47 23 39 22 45 - - - - - 60 55 17
2019
Kranj HS109 Kranj HS109 Szczuczyńsk HS140 Szczuczyńsk HS140 Wisła HS134 Wisła HS134 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Frenštát pod Radhoštěm HS106 Râșnov HS97 Râșnov HS97 Lillehammer HS140 Lillehammer HS140 Stams HS115 Stams HS115 Klingenthal HS140 Klingenthal HS140 punkty
- - - - - - 33 25 - - 41 43 - - 61 47 6
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 poniżej 30 

 -  – zawodnik nie wystartował  -  – dyskwalifikacja

Puchar Beskidów[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2017 41.
2018 30.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Skład zespołu: Léa Lemare, Paul Brasme, Lucile Morat, Vincent Descombes Sevoie
  2. a b Skład zespołu: Thomas Roch Dupland, Jonathan Learoyd, Noëlig Revilliod Blanchard, Paul Brasme
  3. a b Skład zespołu: Romane Dieu, Noëlig Revilliod Blanchard, Léa Lemare, Paul Brasme
  4. a b Skład zespołu: Laurent Muhlethaler, Paul Brasme, Noëlig Revilliod Blanchard, Arthur Royer

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. BRASME Paul - Biographie (ang.). data.fis-ski.com. [dostęp 2016-05-28].
  2. BRASME Paul - Athlete Information; Season 2013 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-18].
  3. BRASME Paul - Athlete Information; Season 2015 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-18].
  4. Alpen Cup 2014/2015. skokinarciarskie.pl. [dostęp 2018-08-12].
  5. BRASME Paul - Athlete Information; Season 2016 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-18].
  6. BRASME Paul - Athlete Information; Season 2017 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-18].
  7. BRASME Paul - Athlete Information; Season 2018 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-18].
  8. BRASME Paul - Athlete Information; Season 2019 (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2019-04-18].
  9. Adrian Dworakowski: Mistrzostwa Francji: Tytuły dla Descombes Sevoie i Coline Mattel. skijumping.pl, 2015-03-28. [dostęp 2016-03-29].
  10. Adrian Dworakowski: Niespodzianka w mistrzostwach Francji - Brasme lepszy od Descombes Sevoie. skijumping.pl, 2017-07-23. [dostęp 2017-08-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]