Paul Hoecker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paul Hoecker
Ilustracja
Paula Hoecker w swoim atelier
Data i miejsce urodzenia 1854
Długopole Górne
Data i miejsce śmierci 1910
Monachium
Narodowość niemiecka
Dziedzina sztuki Malarstwo

Paul Hoecker (ur. 1854 r. w Długopolu Górnym, zm. 1910 r. w Monachium[1]) - niemiecki malarz, profesor i wykładowca Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. .

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kształcił się na Akademii Sztuk Pięknnych w Monachium u Wilhema von Dieza oraz w Paryżu. W 1891 roku został profesorem na monachijskiej uczelni[1]. Był wybitnym pedagogiem, uczył studentów twórczej samodzielności, preferował malarstwo plenerowe. W latach 1897-1901 przebywał we Włoszech. Od 1901 roku na stałe zamieszkał w Długopolu Górnym[1]. Malował sceny rodzajowe, portrety, pejzaże, obrazy o tematyce marynistycznej i mistyczno-religijnej, studia wnętrz. Zasłynął jako autor wizerunków pierrota. Wykonał dla kościoła w Długopolu Górnym obraz przedstawiający mnicha z Dzieciątkiem. Jego twórczość prezentowana była na licznych wystawach, m. in. w Monachium, Paryżu, Berlinie i Wrocławiu. Jego obrazy znajdują się m.in. w zbiorach Nowej Pinakoteki w Monachium, w Paryżu, Lipsku, Petersburgu. Jego dom w Długopolu Górnym z bogatym wystrojem wnętrza i zbiorami dzieł sztuki, stał się w okresie dwudziestolecia międzywojennego ośrodkiem lokalnego życia artystycznego[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 103. ISBN 83-85773-06-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]