Paul Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paul Mark Scott (ur. 25 marca 1920 roku, w Southgate, koło Londynu, zm. 1 marca 1978 w Londyn) – pisarz, poeta i dramaturg brytyjski, znany ze swoich powieści na temat kolonialnych Indii.

Urodził się jako młodszy z dwojga synów. Uczył się w prywatnej szkole Winchmore Hill Collegiate School, ale mając 14 lat z powodu kłopotów finansowych w rodzinie musiał przerwać naukę. Pracując jako urzędnik wieczorowo uczył się buchalterii. W 1940 powołany do armii. W 1941 roku spotkał i poślubił w Torquay Penny. W 1943 roku posłano go jako oficera armii brytyjskiej do Indii. Wojnę zakończył w stopniu kapitana walcząc o Birmę. Po zwolnieniu z armii w 1946 roku zatrudniony w 2 małych wydawnictwach. Jego dwie córki (Carol i Sally) urodziły się w 1947 i 1948 roku. Indie, które poznał jako żołnierz stały się miłością jego życia i głównym tematem pisanych książek. Wrócił do nich w 1964 roku zaczynając pisać Kwartet (cykl 4 powieści o Indiach połączonych osobami głównych bohaterów: wychowanego w Anglii Indusa Hari Kumara, Angielki Daphne Manners i inspektora policji Ronalda Merricka w fikcyjnym mieście indyjskim Mayapore). Podczas pisania tych powieści odwiedził Indie jeszcze dwukrotnie.

Dorabiał publikując artykuły w The Times, the Times Literary Supplement, New Statesman i Country Life.

Zmarł na raka 1 marca 1978 kilka miesięcy po otrzymaniu za Ci, co pozostali Nagrody Bookera, której powodu choroby nie mógł już odebrać osobiście.

Wybrana twórczość[edytuj | edytuj kod]

Raj Quartet (kwartet angloindyjski)[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]