Paweł (Fokin)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł
Павел
Paweł Fokin
Павел Фокин
Metropolita chanty-mansyjski i surgucki
Metropolita manilski i hanojski
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
 Filipiny
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1956
Kuczerowka
Metropolita chanty-mansyjski i surgucki
Okres sprawowania od 2015
Metropolita manilski i hanojski
Okres sprawowania od 2019
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia chanty-mansyjska
Eparchia filipińsko-wietnamska
Śluby zakonne 8 października 1996
Diakonat 21 września 1996
Prezbiterat 27 września 1996
Chirotonia biskupia 12 czerwca 2011
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 12 czerwca 2011
Miejscowość Siergijew Posad
Miejsce Ławra Troicko-Siergijewska
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Juwenaliusz (Pojarkow), Warsonofiusz (Sudakow), Aleksander (Mogilow), Wiktor (Olejnik), Arseniusz (Jepifanow), Dymitr (Kapalin), Eugeniusz (Rieszetnikow), Cyryl (Nakonieczny), Teognost (Guzikow), Merkuriusz (Iwanow), Sergiusz (Czaszyn), German (Kamałow)

Paweł, imię świeckie Paweł Semenowycz Fokin (ur. 9 stycznia 1956 w Kuczerowce) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W latach 1974–1976 odbywał służbę wojskową. W 1981 podjął pracę dyrygenta chóru dziecięcego oraz chóru nauczycieli szkoły średniej. Od 1985 mieszkał na stałe w Leningradzie, był lektorem i psalmistą w miejscowym soborze Przemienienia Pańskiego. W 1989 został przyjęty do leningradzkiego seminarium duchownego dzięki rekomendacji proboszcza parafii przysoborowej, ks. Nikołaja Gundiajewa. W 1992 ukończył seminarium i podjął naukę w Leningradzkiej Akademii Duchownej, gdzie w 1996 uzyskał tytuł kandydata nauk teologicznych za pracę poświęconą zakonowi joannitów[1].

21 września 1996 arcybiskup kostromski Aleksander wyświęcił go na diakona, zaś 27 września tego samego roku – na kapłana. 8 października 1996 złożył wieczyste śluby mnisze, przyjmując imię Paweł na cześć świętego mnicha Pawła Obnorskiego. Od 31 października 1996 był przełożonym Monasteru Ipatiewskiego w Kostromie. W 1997 otrzymał godność ihumena, zaś w 1998 – archimandryty. Zasiadał w radzie eparchii kostromskiej, był dziekanem parafii w mieście Kostromie, przewodniczącym sądu eparchialnego, proboszczem parafii św. Jana Teologa w Kostromie. Ponadto kierował budową cerkwi św. Eliasza w Iljinskim i wykładał w seminarium duchownym w Kostromie[1].

W 2003 został wyznaczony na proboszcza parafii św. Mikołaja w San Francisco, zaś w 2007 został przeniesiony do pracy duszpasterskiej w stauropigialnej parafii św. Mikołaja w Rzymie[1].

30 maja 2011 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wyznaczył go na pierwszego biskupa chanty-mansyjskiego. Jego chirotonia odbyła się 12 czerwca 2011 w ławrze Troicko-Siergijewskiej, z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, astańskiego i kazachstańskiego Aleksandra, arcybiskupów twerskiego i kaszyńskiego Wiktora, istrińskiego Arseniusza, tobolskiego i tiumeńskiego Dymitra, wieriejskiego Eugeniusza, jarosławskiego i rostowskiego Cyryla, siergijewo-posadskiego Teognosta, biskupów zarajskiego Merkuriusza, sołnecznogorskiego Sergiusza oraz jejskiego Germana[2].

1 lutego 2015 otrzymał godność metropolity[1].

Od 2019 r. dodatkowo pełnił obowiązki ordynariusza eparchii filipińsko-wietnamskiej (w Patriarszym Egzarchacie w Azji Południowo-Wschodniej)[3], a następnie (jeszcze w tym samym roku) został ordynariuszem tej administratury, z tytułem metropolity manilskiego i hanojskiego[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup chanty-mansyjski
od 2011
Następca
Nadal sprawuje urząd
Poprzednik
Powstanie metropolii
Metropolita chanty-mansyjski i surgucki
od 2015
Następca
Nadal sprawuje urząd
Poprzednik
Powstanie eparchii
Metropolita manilski i hanojski
od 2019
Następca
Nadal sprawuje urząd