Paweł (Sabbatowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł
Kosma Sabbatowski
biskup astrachański
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 1771
Zazimje
Data i miejsce śmierci 7 lutego 1832
Astrachań
biskup astrachański
Okres sprawowania 1826-1832
Wyznanie prawosławie
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne przed 1810
Prezbiterat do 1810
Chirotonia biskupia 17 lutego 1817

Paweł, imię świeckie Kosma Wasiliewicz Sabbatowski[1], także spotykany wariant: Subotowski[2] (ur. 1771 w Zazimju, zm. 7 lutego 1832 w Astrachaniu) - rosyjski biskup prawosławny.

Pochodził z rodziny chłopskiej z guberni czernihowskiej, był najmłodszym z trzech braci. Po śmierci obojga rodziców jego starszy brat oddał go na wychowanie krewnym, co umożliwiło mu naukę czytania i pisania w szkole przy cerkwi w kijowskiej dzielnicy Padół. Opiekunowie chłopca, widząc jego zdolności do nauki, poprosili przełożonego monasteru Objawienia Pańskiego w Kijowie, by ten przyjął go do wspólnoty jako posłusznika. Gdy i w klasztorze Kosma Sabbatowski wykazał się znacznymi zdolnościami, umożliwiono mu podjęcie studiów w Kijowskiej Akademii Duchownej, które ukończył. Następnie razem ze swoim protektorem wyjechał do Smoleńska, gdzie złożył wieczyste śluby mnisze. Został skierowany do pracy w miejscowym seminarium duchownym, a w 1810 został jego rektorem, otrzymując równocześnie godność archimandryty i przełożonego monasteru św. Abrahama w Smoleńsku[2].

W 1812 archimandryta Paweł wyjechał razem z biskupem smoleńskim do Charkowa, opuszczając Smoleńsk przed wejściem do miasta wojsk napoleońskich. W podróży hierarcha zmarł; archimandryta dotarł do Charkowa samotnie i 17 lutego 1817 został wyświęcony na biskupa charkowskiego. Na katedrze pozostawał przez dziewięć lat, po czym objął urząd biskupa astrachańskiego[2]. Biskupem astrachańskim był do śmierci, zmarł w 1832 i został pochowany w dolnej cerkwi katedralnego soboru Zaśnięcia Matki Bożej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]