Paweł Chen Changpin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: innych świętych o imieniu Paweł.
Święty
Paweł Chen Changpin

陳昌品保祿
męczennik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1838
prowincja Kuejczou, Chiny
Data i miejsce śmierci 29 lipca 1861
Qingyanzhen, Chiny
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 2 maja 1909
przez Piusa X
Kanonizacja 1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Chen.

Paweł Chen Changpin (chiń. 陳昌品保祿) (ur. 1838 r. w powiecie Xingren, prowincja Kuejczou, w Chinach – zm. 29 lipca 1861 r. w Qingyanzhen, prowincja Kuejczou) – święty Kościoła katolickiego, seminarzysta, męczennik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Chen Changpin urodził się w powiecie Xingren w prowincji Kuejczou. Gdy był mały jego ojciec w wyniku domowej awantury opuścił dom i zarabiał na życie praktykując medycynę. Przynaglony do powrotu przez ojca Lee Wanmei, zastał żonę ponownie zamężną i odzyskał tylko syna Chen Changpin. Jednak nie mogąc podróżować z chłopcem oddał go na wychowanie ojcu Lee. Ksiądz Lee razem z ojcem Hu (rektorem seminarium) zaczęli przygotowywać chłopca do zostania księdzem udzielając mu lekcji łaciny. W wieku 16 lat został ochrzczony w Boże Narodzenie. Rozpoczął naukę w niższym seminarium duchownym w Liuchongguan. W 1857 r. przybył odwiedzić go ojciec i zaproponował, by opuścił seminarium. Jednak on nie zgodził się na to. W 1860 r. wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Qingyan. W następnym roku rozpoczęły się prześladowania religijne i wszyscy seminarzyści uciekli do Yangmeigao. Tylko Jan Chrzciciel Luo Tingyin został schwytany w seminarium. Żołnierze aresztowali również jego i Józefa Zhang Wenlan, gdy wrócili z zakupów w mieście. Uwięziono ich u starej opuszczonej świątyni. 29 lipca przysłano od cesarza akt łaski, ale sędzia nie tylko opóźnił jego ogłoszenie, lecz wydał nakaz egzekucji. Trójka więźniów została ścięta razem z Martą Wang Luo Mande, która przynosiła im jedzenie do więzienia i przyłączyła się do nich w drodze na miejsce stracenia. Następnego dnia katolik Cheng Lelun zabrał ich ciała, żeby je pochować w seminarium.

Dzień wspomnienia[edytuj | edytuj kod]

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

Razem z Janem Chrzcicielem Luo Tingyin, Józefem Zhang Wenlan i Martą Wang Luo Mande należy do grupy męczenników z Qingyanzhen (prowincja Kuejczou). Zostali oni beatyfikowani 2 maja 1909 r. przez Piusa X. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 80.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]