Paweł Demirski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paweł Demirski (ur. 1979 w Gdańsku[1]) – polski dziennikarz i dramaturg, członek zespołu Krytyki Politycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował architekturę na Politechnice Gdańskiej oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim.

W 2002 roku zadebiutował w teatrze jako dramaturg. Pisze sztuki polityczne dotykające takich problemów jak bezrobocie wśród młodych, emigracja, kryzys patriotyzmu, wojna w Iraku. Autor m.in. Kiedy przyjdą podpalić dom, to się nie zdziw, From Poland with Love, Padnij i Wałęsa. Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna, Dziady Ekshumacja, Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł, Śmierć podatnika. Diamenty to węgiel który wziął się do roboty, Sztuka dla Dziecka, Opera gospodarcza dla ładnych pań i zamożnych panów, Niech żyje wojna!!! (Grand Prix V Festiwalu Dramaturgii Współczesnej Raport 2010), Był sobie Andrzej, Andrzej, Andrzej i Andrzej (Grand Prix Festiwalu Boska Komdia w Krakowie), Tęczowa Trybuna 2012, nie boska komedia czyli WSZYSTKO POWIEM BOGU. Razem z Michałem Zadarą napisał Ifigenia. Nowa Tragedia i Tykocin.

Jego sztuki zostały przetłumaczone m.in. na angielski, niemiecki, rosyjski, koreański, rumuński, serbski.

W latach 2003–2006 był kierownikiem literackim Teatru Wybrzeże. W 2003 roku był stypendystą Royal Court Theatre w Londynie.

Związany (również zawodowo) z dramatopisarką i reżyserką Moniką Strzępką[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b red.: Teatr 2010. Nominowany Paweł Demirski i Monika Strzępka. W: Paszporty Polityki 2010 [on-line]. S.P. Polityka, 23 listopada 2010. [dostęp 2010-11-24].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Strzępka&Demirski. W: Krytyka Polityczna [on-line]. [dostęp 2010-11-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]