Paweł Jakub Korombel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Jakub Korombel
Data urodzenia 1952
Zawód aktor
Lata aktywności od 1975

Paweł Jakub Korombel (ur. 1952)[1] – polski aktor i tłumacz literatury anglojęzycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent IX LO im. Zygmunta Wróblewskiego w Krakowie, matura w 1971[2]. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, dyplom w 1975[3].

Po ukończeniu studiów aktorskich występował w Krakowie w Teatrze im. J. Słowackiego i na Scenie Miniatura tego teatru[4], następnie w Tarnowie w Teatrze im. Ludwika Solskiego podczas kadencji dyrektora Ryszarda Smożewskiego[5].

W tarnowskim teatrze organizował działalność komórki związkowej NSZZ „Solidarność”, był delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność” w Gdańsku w 1981[6]. Redaktor Informatora Związkowego – regionalnego pisma wydawanego od 23 III do 20 VII 1981 w Tarnowie przez MKZ Małopolska Komisja w Tarnowie[7].

Od lat 90. XX w. tłumaczy literaturę anglojęzyczną na język polski, szczególnie takich gatunków, jak thriller, horror czy książki historyczne. Dotychczas wydano ponad 50 przetłumaczonych przez niego tytułów[8].

Książki, które przełożył Paweł Korombel, zostały wydane m.in. przez wydawnictwa: Albatros, al fine, Amber, Da Capo, IW Erica, Prószyński i S-ka, DW Rebis, Zysk i Spółka.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Matka – Natalia Rolleczek (pisarka, dramaturg), ojciec – Bogumił Korombel (ekonomista, inżynier).

Pasjonat brydża sportowego[9].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]