Paweł Jaskanis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Jaskanis
Data urodzenia 1958
Zawód, zajęcie Historyk sztuki, archeolog
Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza”

Paweł Jaskanis (ur. 1958) – polski historyk sztuki, archeolog, muzealnik oraz specjalista w zarządzaniu ochroną zabytków i opieką nad nimi.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn archeologów Danuty i Jana (1932–2016) Jaskanisów (związanych z Muzeum Okręgowym w Białymstoku, a później z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie).

Od 1985 w Oddziale Badań i Konserwacji Zabytków PPKZ, po 1989 specjalista i wicedyrektor w Ministerstwie Kultury, od 1996 Zastępca Generalnego Konserwatora Zabytków ds. merytorycznych, od 1999 Dyrektor Generalny Urzędu Generalnego Konserwatora Zabytków. Po konkursie od lipca 2002 Dyrektor Muzeum Pałacu w Wilanowie.

Członek Rady do Spraw Muzeów (przewodniczący z wyboru przez dwie kadencje)[1] i Rady Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (od 2011), członek prezydium (przez dwie kadencje) Polskiego Komitetu Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM, Zastępca Przewodniczącego Rady Ochrony Zabytków przy Prezydencie m. st. Warszawy (2003–2011). Współzałożyciel i prezes pierwszej kadencji Stowarzyszenia Genius Loci. Członek rad: Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie[2], Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Muzeum Zamku w Łańcucie, Muzeum Narodowego w Szczecinie (przewodniczący z wyboru), Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie[3], Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Muzeum Okręgowego w Sieradzu (przewodniczący z wyboru)[4]. Był też członkiem rady powierniczej Muzeum Narodowego w Warszawie i rady Muzeum Historycznego m. st. Warszawy. Członek Komitetu Programowego i uczestnik I Kongresu Muzealników Polskich (Łódź, kwiecień 2015)[5].

Odznaczenia: Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Mazowsza”[6] i Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2014 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]