Paweł Juszczyszyn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Juszczyszyn
Data i miejsce urodzenia 1972
Morąg
Zawód, zajęcie sędzia

Paweł Juszczyszyn (ur. 1972 w Morągu) – polski prawnik, sędzia. Laureat Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej (2019) i Nagrody Radia Tok FM im. Anny Laszuk (2020).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1972 w Morągu, jako syn nauczycieli – Danuty i Adama. W rodzinnym mieście ukończył szkołę średnią, po jej zakończeniu nie dostał się na studia prawnicze, przez rok pracował jako listonosz, by następnie zostać studentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po ukończeniu Wydziału Prawa i Administracji zdobył uprawnienia radcowskie, a następnie ukończył aplikację sędziowską[1].

Był sędzią sądu rejonowego w Olsztynie, następnie został delegowany do sądu okręgowego. W 2019 podczas orzekania w rozprawie II instancji postanowił sprawdzić, czy orzekający w pierwszej instancji sędzia miał prawo orzekać w sprawie, jako powołany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Powołał się jako pierwszy sędzia w Polsce na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz zażądał od Kancelarii Sejmu przedstawienia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jego determinacja w próbie uzyskania tych list poniosła negatywne konsekwencje zawodowe – została cofnięta mu delegacja do sądu okręgowego, obcięto mu pensję, a jego przełożony Maciej Nawacki odsunął go od wykonywania obowiązków służbowych[1][2][3].

16 grudnia 2019 wyróżniony został Nagrodą Newsweeka im. Teresy Torańskiej za działalność publiczną[4]. 1 kwietnia 2020 otrzymał Obywatelską Odznakę Honorową Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia[3]. 27 października tego samego roku radio Tok FM wyróżniło go Nagrodą im. Anny Laszuk za „za odwagę, gdy rozum zawodzi”[2].

Jest członkiem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]