Paweł Sobiechowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bp Paweł Sobiechowski
Paul Sobiechovsky
biskup
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Miejsce urodzenia Detroit
Ordynariusz diecezji wschodniej PNKK
Okres sprawowania od 2011
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polski Narodowy Kościół Katolicki
Prezbiterat 1979
Nominacja biskupia 9 października 2010 (Niagara Falls (Kanada))
Sakra biskupia 18 października 2011 (Scranton (Pensylwania))
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 18 października 2011
Miejscowość Scranton
Miejsce Katedra św. Stanisława w Scranton
Konsekrator bp dr Antoni Mikovsky
Współkonsekratorzy bp Sylwester Bigaj
bp Tomasz Gnat
bp Antoni Kopka
bp John Mack
bp Tadeusz Pepłowski

Bp Paweł Sobiechowski (ur. w Detroit) – biskup Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w USA i Kanadzie, ordynariusz diecezji wschodniej PNKK, proboszcz parafii katedralnej PNKK pw. św. Trójcy w Manchester, (USA), społecznik i działacz środowisk polonijnych. Członek Komisji dialogu pomiędzy Polskim Narodowym Kościołem Katolickim a Kościołem rzymskokatolickim. Wikariuszami biskupa są ks. Stanisław Biliński i ks. Raymond Drada.

Paweł Sobiechowski urodził się w Detroit, gdzie jego ojciec był kierowcą autobusu, a matka gospodynią domową. Ukończył studia na Wayne State University, uzyskując dyplom z historii i języka polskiego, a następnie Seminarium Teologiczne PNKK im. Savonaroli w Scranton i został wyświęcony na kapłana w 1979 roku. Służył z dużymi sukcesami i zapałem na parafiach w Chicago i Davie. Ks. Paweł Sobiechowski został wybrany podczas XXIII Synodu PNKK w listopadzie 2010 roku na godność biskupa. 18 października 2011 roku przyjął z rąk bpa dr Antoniego Mikovskiego święcenia biskupie w katedrze św. Stanisława Błogosławionego Męcznnika w Scranton. W uroczystość wzięło udział kilkaset wiernych, obecni byli także goście ekumeniczni: biskup Filadelfii Tichon z Kościoła Prawosławnego w Ameryce, bp James Timlin z Kościoła rzymskokatolickiego, bp Richard W. Lipka z Kościoła Episkopalnego Ameryki Północnej i inni. Biskup Sobiechowski od grudnia 2011 roku jest ordynariuszem diecezji wschodniej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. 18 czerwca 2013 roku uczestniczył w Synodzie Ogólnopolskim Kościoła Polskokatolickiego w Konstancinie-Jeziornie.

Bp Paweł Sobiechowski jest znanym w USA działaczem środowisk polonijnych, od wielu lat z sukcesem organizuje Dzień Narodowego Dziedzictwa Kulturowego w Detroit oraz wspiera świąteczne akcje fundacji The Davie Emergency Assistance Service Effort i Kongresu Polonii Amerykańskiej. Mówi biegle po angielsku, polsku i hiszpańsku. Bp Sobiechowski jest żonaty, ma jednego syna, który służy teraz w armii amerykańskiej (US Marine Corps).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]