Paweł Tucholski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Paweł Tucholski
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1969
Żnin
Zawód aktor
Lata aktywności od 1993

Paweł Tucholski (ur. 6 lutego 1969 w Żninie) – polski aktor teatralny, dubbingowy i filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie oraz Studium Wokalnego w Poznaniu. Dwukrotny laureat wrocławskiego Przeglądu Piosenki Aktorskiej i głównej nagrody na Wojewódzkim Przeglądzie Teatralnym w Bydgoszczy.

W latach 1993-94 występował w Teatrze Kwadrat w Warszawie, a w latach 1994-2001 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Wystąpił w wielu sztukach teatralnych m.in. w Człowieku z La Manchy autorstwa M. Leigha i D. Wassermana, Gra pozorów J.C. Carniera, czy Jekyll & Hyde F. Wildhorna i L. Bricusse’a. Jest autorem recitalu Trup i walc do dzisiaj znajdującego się w repertuarze Teatru Dramatycznego. Obecnie, Paweł Tucholski występuje na deskach Teatru Rozrywki.

Ma w dorobku ponad dwadzieścia ról w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych, zagrał też w kilku spektaklach Teatru Telewizji. Ponadto, zajmuje się dubbingiem: stworzył m.in. kreacje wokalno-aktorskie dla tytułowych ról w kinowych wersjach filmów Walta Disneya Aladyn i Król Lew.

Wiosną 2014 roku został uczestnikiem pierwszej edycji programu rozrywkowego Twoja twarz brzmi znajomo, emitowanego w telewizji Polsat. Zajął 5. miejsce.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]