Paweł Yun Yu-il

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Yun.
Błogosławiony
Paweł Yun Yu-il

윤유일 바오로
męczennik
Data i miejsce urodzenia 1760
Yeoju (Korea)
Data i miejsce śmierci 28 czerwca 1795
Seul
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 16 sierpnia 2014
Seul
przez Franciszka
Wspomnienie 31 maja (w grupie 124 męczenników koreańskich)

Paweł Yun Yu-il (kor. 윤유일 바오로; ur. 1760 w Yeoju w Korei; zm. 28 czerwca 1795 w Seulu) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Yun Yu-il wiarę chrześcijańską poznał dzięki Ambrożemu Kwon Chel-sin i jego młodszemu bratu Franciszkowi Ksaweremu Kwon Il-sin. W 1789 r. został wysłany przez miejscowych katolików do wikariusza apostolskiego Pekinu Alexandre de Gouvea, w celu poinformowania go o ich sytuacji i omówienia przyszłości Kościoła w Korei. W 1790 r. spotkał zarówno biskupa, jak i misjonarzy lazarystów, z rąk których otrzymał chrzest.

W 1794 r. współuczestniczył w sprowadzeniu do Korei pierwszego katolickiego misjonarza Jakuba Zhou Wenmo. W niedługim czasie jego obecność w Korei stała się wiadoma władzom wrogo nastawionym do chrześcijan, co doprowadziło do uwięzienia najpierw Macieja Choe In-gil, a następnie Pawła Yun Yu-il i Saby Ji Hwang. Próbowano zmusić ich do zdradzenia miejsca pobytu księdza oraz do wyrzeczenia się wiary. Gdy usiłowania te zakończyły się niepowodzeniem zostali zamordowani 28 czerwca 1795, a ich ciała wrzucono do rzeki Han-gang.

Młodszy brat Pawła Yun Yu-il Jakub Yun Yu-o również został męczennikiem z powodu wiary w 1801 r., podobnie jak jego dwie kuzynki Agata Yun Jeom-hye i Łucja Yun Un-hye

Pawła Yun Yu-il beatyfikował papież Franciszek 16 sierpnia 2014 roku w grupie 124 męczenników koreańskich.

Wspominany jest 31 maja z grupą 124 męczenników koreańskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]