Peeter Kümmel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peeter Kümmel
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 11 kwietnia 1982
Tartu, ZSRR
Klub Tartu Skiclub
Debiut w PŚ 12.01 2003, Otepää
(DNF - 30 km)
Pierwsze punkty w PŚ 5.03 2005, Lahti
(18. miejsce – sprint)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Estonia
Zakończenie kariery: 2017 r.

Peeter Kümmel (ur. 11 kwietnia 1982 w Tartu) – estoński biegacz narciarski, zawodnik klubu Tartu Skiclub.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Peeter Kümmel pojawił się w 2001 roku na mistrzostwach świata juniorów w Szklarskiej Porębie, gdzie zajął 41. miejsce w sprincie oraz 65. miejsce na dystansie 30 km stylem dowolnym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Schonach jego najlepszym wynikiem było 20. miejsce w biegu na 30 km stylem klasycznym.

W Pucharze Świata zadebiutował 12 stycznia 2003 roku w estońskiej miejscowości Otepää, gdzie nie ukończył biegu na 30 km techniką klasyczną. Pierwsze pucharowe punkty zdobył ponad dwa lata później, 5 marca 2005 roku w Lahti, zajmując osiemnaste miejsce w biegu sprinterskim stylem klasycznym. Najlepsze wyniki osiągał w sezonie 2006/2007, który ukończył na 51. pozycji w klasyfikacji generalnej. Kilkakrotnie startował na mistrzostwach świata, najlepszy wynik osiągając podczas MŚ w Oslo w 2011 roku, gdzie w sprincie techniką dowolną zajął szóste miejsce. Ponadto na rozgrywanych rok wcześniej igrzyskach olimpijskich w Vancouver był czternasty w sprincie klasykiem.

Obecnie mieszka w Otepää.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
38. 22 lutego 2006 Włochy Turyn Sprint stylem dowolnym 2:26,5 min - Szwecja Björn Lind
14. 27 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3:36,3 min - Rosja Nikita Kriukow
15. 22 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint drużynowy stylem dowolnym[1] 19:01,0 min -  Norwegia
52. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 3:38,39 min - Norwegia Ola Vigen Hattestad
14. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem klasycznym[2] 23:14,89 min -  Finlandia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
DSQ 22 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint stylem klasycznym 3:03,8 min - Norwegia Jens Arne Svartedal
8. 23 lutego 2007 Japonia Sapporo Sprint drużynowy stylem dowolnym[3] 17:50,6 min +55,1 s  Włochy
78. 28 lutego 2007 Japonia Sapporo 15 km stylem dowolnym 35:50,0 min +4:30,9 min Norwegia Lars Berger
12. 2 marca 2007 Japonia Sapporo Sztafeta 4x10 km[4] 1:30:49,2 h +4:41,6 min  Norwegia
25. 24 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym 3:00,8 min - Norwegia Ola Vigen Hattestad
6. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 2:57,4 min +4,0 s Szwecja Marcus Hellner
11. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym[5] 19:10,0 min - Kanada Kanada
33. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:30,4 min - Rosja Nikita Kriukow
17. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[6] 21:30,98 min -  Rosja
85. 27 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 15 km stylem dowolnym 35:58,2 min +7:07,2 min Norwegia Petter Northug
15. 1 marca 2013 Włochy Val di Fiemme Sztafeta 4x10 km[7] 1:41:37,2 h +5:42,0 min  Norwegia
18. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:02,35 min Norwegia Petter Northug
14. 22 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint drużynowy stylem dowolnym[8] 15:32.89 min półfinał  Norwegia
16. 27 lutego 2015 Szwecja Falun Sztafeta 4x10 km[9] 1:34:18.5 h Sztafeta zdublowana  Norwegia

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
56. 30 stycznia 2001 Polska Szklarska Poręba 30 km stylem dowolnym 1:29:55,6 h +15:35,7 min Finlandia Sami Jauhojärvi
41. 3 lutego 2001 Polska Szklarska Poręba Sprint stylem dowolnym ? ? Niemcy Johannes Bredl
20. 22 stycznia 2002 Niemcy Schonach 30 stylem klasycznym 1:27:50,2 h +5:20,7 min Estonia Aivar Rehemaa
36. 26 stycznia 2002 Niemcy Schonach Sprint stylem dowolnym ? - Niemcy Johannes Bredl

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Sezon Miejsce
2002/2003 niesklasyfikowany
2004/2005 110.
2005/2006 110.
2006/2007 67.
2007/2008 79.
2008/2009 68.
2009/2010 119.
2010/2011 74.
2011/2012 79.
2012/2013 160.
2013/2014 88.
2014/2015 90.
2015/2016 127.
2016/2017 niesklasyfikowany

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Kümmel nie stał na podium zawodów PŚ.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2016/2017

Sezon 2002/2003
Düsseldorf 26.10 (SP F) Kiruna 23.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (15 km C) Davos 7.12 (15 km F) Clusone 11.12 (SP F) Cogne 14.12 (30 km C) Cogne 15.12 (SP C) Linz 19.12 (SP F) Ramsau 21.12 (2x10 km) Kawgołowo 4.01 (10 km F) Otepää 12.01 (30 km C) Nové Město 18.01 (15 km F) Oberhof 25.01 (15 km C) Reit im Winkl 12.02 (SP F) Asiago 15.02 (10 km C) Oslo 6.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km C) Drammen 11.03 (SP C) Lahti 16.03 (15 km F) Borlänge 20.03 (SP F) Falun 22.03 (2x10 km) punkty
- - - - - - - - - - dnf - - - - - - - - - - 0
Sezon 2004/2005
Düsseldorf 23.10 (SP F) Gällivare 20.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Berno 4.12 (SP F) Lago di Tesero 11.12 (2x15 km) Asiago 14.12 (SP C) Ramsau 18.12 (30 km F) Otepää 8.01 (15 km C) Nové Město 15.01 (15 km F) Nové Město 16.01 (SP F) Pragelato 22.01 (2x15 km) Reit im Winkl 12.02 (15 km F) Reit im Winkl 13.02 (SP C) Lahti 5.03 (SP C) Lahti 6.03 (15 km F) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 12.03 (50 km C) Göteborg 16.03 (SP F) Falun 19.03 (2x15 km) punkty
- - - - - - - - - - - - - - 18 - 33 - - - 13
Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Vernon 10.12 (2x15 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (15 km F) Canmore 17.12 (30 km C) Nové Město 30.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km F) Otepää 7.01 (15 km C) Otepää 8.01 (SP C) Lago di Tesero 14.01 (30 km F) Oberstdorf 21.01 (2x15 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (15 km C) Mora 5.03 (90 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2x10 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2x15 km) punkty
67 - - - - - - - 47 - - 25 - - 21 42 - - 19 - 31 - - - 28
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Cogne 13.12 (15 km C) La Clusaz 16.12 (30 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2x10 km) Oberstdorf 3.01 (15 km C) Asiago 5.01 (SP F) Cavalese 6.01 (30 km C) Cavalese 6.01 (11 km F) TdS Rybińsk 20.01 (30 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (15 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (15 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (15 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (15 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (50 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2x15 km) punkty
53 - 34 - - - 18 dns - - - - - - 7 40 15 - 8 - 23 - 42 - 20 - 103
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (15 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (15 km C) Davos 8.12 (15 km C) Rybińsk 15.12 (30 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (4.5 km C) Nové Město 29.12 (15 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (15 km F) Nové Město 2.01 (15 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (10 km F) TdS Canmore 22.01 (2x15 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (15 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (15 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (11.4 km F) Falun 23.02 (2x15 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km F) Bormio 14.03 (3.3 km F) Bormio 15-16.03 (20 km C + 15 km F) punkty
58 - 41 - - - 36 61 62 49 68 53 27 35 59 55 - 34 - 49 dnf 5 - - 41 38 47 29 - - - 47
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (15 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) La Clusaz 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (3.75 km F) Oberhof 28.12 (15 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (20 km C) Val di Fiemme 4.01 (10 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2x15 km) Otepää 24.01 (15 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (15 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (15 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (15 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (50 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (3.3 km F) Falun 21.03 (2x10 km) Falun 22.03 (15 km F) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - 43 19 - 17 15 - 22 - 26 - 10 67 73 73 72 82
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) Falun 21.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 30 - 30 - 68 47 - - - - - - - - - - - 9 - - - - - 34 - 58 - - - - - 31
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) Falun 20.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 21 33 dns - 48 - 62 - 70 56 26 dns - - - - - 43 34 14 32 9 - - - 39 - - - - 62
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) Falun 18.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 13 93 72 75 52 - 34 - 39 71 82 15 80 73 30 dns - - - 25 13 - 61 - - - - - - - - - - - - - - 63
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) Falun 24.03 (15 km F) FPŚ punkty
- 28 92 72 72 - - - - - - - - - - - - 46 - 42 - - - 37 - 54 - - - - - - 3
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
14 dns - - - - 77 58 - - - - - - - - 29 16 - - 36 16 - 35 - - - - 50
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 13.12 (15 km F) Davos 14.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- 18 63 dns - - - 22 - 28 - - - - - - - - 33 - 25 - 70 - 22 - 19 - 52
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
32 94 - - - - 56 38 - 37 dns - - - - - - - 34 - 32 - 37 - - 22 - dns - - - - - - - - 9
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
51 - - - - - - 75 - 68 77 - - - - - - - - - - - - 68 67 - - - - - - 0
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 Dyskwalifikacja

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Anti Saarepuu, Peeter Kümmel
  2. Skład drużyny: Peeter Kümmel, Raido Ränkel
  3. Skład drużyny: Peeter Kümmel, Priit Narusk
  4. Skład drużyny: Kaspar Kokk, Peeter Kümmel, Jaak Mae, Aivar Rehemaa
  5. Skład drużyny: Peeter Kümmel, Kein Einaste
  6. Skład zespołu: Raido Ränkel, Peeter Kümmel
  7. Skład drużyny: Peeter Kümmel, Karel Tammjärv, Eeri Vahtra, Aivar Rehemaa
  8. Skład drużyny: Raido Ränkel, Peeter Kümmel
  9. Skład drużyny: Karel Tammjärv, Aivar Rehemaa, Raido Ränkel, Peeter Kümmel

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]