Pejzaż bez Ciebie – Festiwal Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pejzaż bez Ciebie – Festiwal Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich
Ilustracja
Opera Nova
Lokalizacja Bydgoszcz
Data październik
Organizator SOS Music
Gatunek muzyczny muzyka rozrywkowa
Strona internetowa

Pejzaż bez Ciebie – Festiwal Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich – cykliczny festiwal muzyczny odbywający się w latach 2005-2012 w Bydgoszczy, a od roku 2013 w Toruniu, którego ideą jest prezentowanie i przypominanie twórczości nieżyjących, najwybitniejszych polskich artystów.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Festiwal służy przypominaniu twórczości nieżyjących, popularnych artystów muzycznych scen polskich. Impreza składa się z dwóch elementów:

  1. konkursu na interpretację piosenek artysty, który składa się z preeliminacji, eliminacji oraz finału; zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną oraz zaproszenie do udziału w koncercie galowym, który w dniu 1 lub 2 listopada ma premierę w TVP2/TVP1

Laureatem konkursu na interpretację piosenki Czesława Niemena z 2009 roku jest Michał Kaczmarek z Ostrowa Wielkopolskiego. W koncercie galowym wykonał utwór Obok Nas

  1. koncert galowy w sali koncertowej Opery Nova w Bydgoszczy, w którym występują znani polscy artyści; charakteryzuje się on dbałością o wysoki poziom artystyczny i jest transmitowany w TVP2.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2005 roku i był poświęcony twórczości Krzysztofa Klenczona. Jego piosenki wykonali w nowych aranżacjach wybitni polscy artyści. W 2006 r. przypominano szlagiery Mieczysława Fogga, w 2007 r. twórczość Anny Jantar, a w 2008 r. piosenki Grzegorza Ciechowskiego. Piąta edycja festiwalu była poświęcona twórczości Czesława Niemena, a szósta – Jonasza Kofty. W 2011 r. wspominano twórców grupy Breakout, a w 2012 zmarłą w styczniu tego roku Irenę Jarocką. Edycja dziewiąta, w 2013 r. poświęcona została zespołowi 2 plus 1 i Januszowi Krukowi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]