Perianne Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Perianne Jones
Perianne Jones
Data i miejsce urodzenia 18 lutego 1985
Kanada Almonte, Kanada
Klub Nakkertok Ski Club
Wzrost 167 cm
Debiut w PŚ 10.12 2005, Vernon
(45. miejsce - 2x7,5 km)
Pierwsze punkty w PŚ 26.01 2008, Canmore
(30. miejsce - sprint)
Dorobek medalowy
Zakończenie kariery: 2015 r.

Perianne Jones (ur. 18 lutego 1985 w Almonte) – kanadyjska biegaczka narciarska, zawodniczka klubu Nakkertok Ski Club.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Perianne Jones pojawiła się 22 listopada 2001 roku w kanadyjskim Silver Star, gdzie zajęła 45. miejsce w biegu na 5 km techniką klasyczną. W 2003 roku wystąpiła na Mistrzostwach Świata Juniorów w Sollefteå, jednak we wszystkich indywidualnych startach plasowała się w piątej dziesiątce, a w sztafecie była dwunasta. Rok później, podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Stryn w swoim najlepszym starcie, sprincie techniką dowolną zajęła trzynastą pozycję. Dobrze prezentowała się także na Mistrzostwach Świata Juniorów w Rovaniemi w 2005 roku, gdzie była czternasta w biegu na 5 km stylem dowolnym oraz piętnasta w sprincie stylem klasycznym.

W Pucharze Świata zadebiutowała 10 grudnia 2005 roku w Vernon, zajmując 45. miejsce w biegu łączonym na 15 km. Pierwsze pucharowe punkty wywalczyła jednak dopiero 26 stycznia 2008 roku w Canmore, gdzie była trzydziesta w sprincie techniką dowolną. W klasyfikacji generalnej sezonu 2007/2008 zajęła ostatecznie 104. miejsce.

Pierwszą seniorską imprezą w jej karierze były Mistrzostwa Świata w Libercu w 2009 roku, gdzie była między innymi szósta w sprincie drużynowym, a w biegu na 10 km klasykiem zajęła 48. miejsce. Dwa lata później, podczas Mistrzostw Świata w Oslo ponownie była szósta w sprincie drużynowym, a indywidualnie najlepiej spsiała się w sprincie techniką dowolną, w którym uplasowała się na 29. pozycji. W 2010 roku brała udział w Igrzyskach Olimpijskich w Vancouver, gdzie była między innymi piętnasta w sztafecie, a w sprincie stylem klasycznym zajęła 41. miejsce.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings without rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
41. 17 lutego 2010 Kanada Vancouver Sprint stylem klasycznym 3,39,2 min Norwegia Marit Bjørgen
56. 19 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km bieg łączony 39:58,1 min +5:50,6 min Norwegia Marit Bjørgen
15. 25 lutego 2010 Kanada Vancouver bieg sztafetowy 4 × 5 km [1] 55:19,5 min +4:41,0 min  Norwegia
23. 11 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint stylem dowolnym 2:35,5 min Norwegia Maiken Caspersen Falla
14. 15 lutego 2014 Rosja Soczi bieg sztafetowy 4x5 km[2] 53:02,7 min +6:10,9 min  Szwecja
11. 19 lutego 2014 Rosja Soczi Sprint drużynowy stylem klasycznym[3] 16:04,05 min  Norwegia

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwyciężczyni
48. 19 lutego 2009 Czechy Liberec 10 km stylem klasycznym 28:12,8 min +3:30,2 min Finlandia Aino-Kaisa Saarinen
28. 24 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint stylem dowolnym 2:39,3 min Włochy Arianna Follis
6. 25 lutego 2009 Czechy Liberec Sprint drużynowy stylem klasycznym[4] 19:43,7 min +1:03,8 min  Finlandia
29. 24 lutego 2011 Norwegia Oslo Sprint stylem dowolnym 3:03,9 min Norwegia Marit Bjørgen
39. 28 lutego 2011 Norwegia Oslo 10 km stylem klasycznym 27:39,3 min +3:05,3 min Norwegia Marit Bjørgen
6. 2 marca 2011 Norwegia Oslo Sprint drużynowy stylem klasycznym[3] 19:25,0 min +46,9 s  Szwecja
14. 3 marca 2011 Norwegia Oslo bieg sztafetowy 4×5 km[5] 53:30,0 min +4:49,2 min  Norwegia
48. 21 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint stylem klasycznym 3:16,6 min Norwegia Marit Bjørgen
13. 24 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme Sprint drużynowy stylem dowolnym[3] 20:24,44 min  Stany Zjednoczone
24. 19 lutego 2015 Szwecja Falun Sprint stylem klasycznym 3:26,63 min Norwegia Marit Bjørgen
37. 21 lutego 2015 Szwecja Falun 15 km bieg łączony 40:57,6 min +5:11,0 min Norwegia Therese Johaug
32. 24 lutego 2015 Szwecja Falun 10 km stylem dowolnym 25:08,8 min +2:26,7 min Szwecja Charlotte Kalla

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
46. 4 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 15 km stylem dowolnym 46:37,7 min +5:22,9 min Rosja Jekatierina Woroncowa
48. 6 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 5 km stylem klasycznym 15:23,5 min +1:52,8 min Finlandia Mona-Liisa Malvalehto
45. 8 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sprint stylem dowolnym 15:23,5 min +25,8 s Niemcy Nicole Fessel
12. 8 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sztafeta 4 × 5 km[6] 58,51,3 min +4:39,9 min  Rosja
55. 3 lutego 2004 Norwegia Stryn 15 km stylem klasycznym 46:12,6 min +7:54,0 min Rosja Irina Artiomowa
22. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 5 km stylem dowolnym 13:03,7 min +42,7 s Rosja Irina Artiomowa
13. 7 lutego 2004 Norwegia Stryn Sprint stylem dowolnym ? ? Norwegia Astrid Øvstedal
13. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4 × 5 km[7] 58:44,3 min +5:05,6 min  Rosja
27. 21 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 10 km łączony 29:24,9 min +2:03,4 min Norwegia Marte Elden
15. 23 marca 2005 Finlandia Rovaniemi Sprint stylem klasycznym ? - Norwegia Kari Vikhagen Gjeitnes
14. 25 marca 2005 Finlandia Rovaniemi 5 km stylem dowolnym 14:24,8 min +1:01,3 min Rosja Natalia Iliana

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwyciężczyni
16. 31 stycznia 2006 Słowenia Kranj Sprint stylem dowolnym - - Norwegia Guro Strøm Solli
32. 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 10 km stylem klasycznym 28:07,0 min +3:07,6 min Polska Justyna Kowalczyk
31. 4 lutego 2006 Słowenia Kranj 15 km łączony 44:14,7 min +4:24,8 min Polska Justyna Kowalczyk
15. 13 marca 2007 Włochy Tarvisio Sprint stylem klasycznym - - Słowacja Alena Procházková
33. 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 10 km stylem dowolnym 24:28,1 min +1:47,9 min Szwajcaria Silvana Bucher
40. 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km łączony 41:53,8 min +5:24,1 min Rosja Julija Czekalowa
8. 24 lutego 2008 Włochy Malles Venosta Sprint stylem dowolnym - - Słowenia Vesna Fabjan
12. 26 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 10 km stylem klasycznym 29:41,6 min +18,4 s Rosja Olga Tiagaj
DNS 28 lutego 2008 Włochy Malles Venosta 15 km łączony 37:03,4 min - Rosja Olga Tiagaj

Puchar Świata[edytuj | edytuj kod]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj | edytuj kod]

Miejsca na podium[edytuj | edytuj kod]

Jak dotąd Jones nie stała na podium indywidualnych zawodów Pucharu Świata.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj | edytuj kod]

stan po zakończeniu sezonu 2014/2015

Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (10 km C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Kuusamo 27.11 (10 km F) Vernon 10.12 (2×7,5 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (10 km F) Canmore 17.12 (15 km C) Nové Město 30.12 (SP F) Nové Město 31.12 (10 km F) Otepää 7.01 (10 km C) Otepää 8.01 (SP C) Lago di Tesero 14.01 (15 km F) Oberstdorf 21.01 (2×7,5 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (10 km C) Mora 4.03 (45 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2×5 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2×7,5 km) punkty
- - - - 45 34 - - - - - - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km C) Cogne 13.12 (10 km C) La Clusaz 16.12 (15 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2×5 km) Oberstdorf 3.01 (10 km C) Asiago 5.01 (SP F) Val di Fiemme 6.01 (15 km C) Val di Fiemme 7.01 (10 km F) TdS Rybińsk 20.01 (15 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (10 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (10 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (10 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (10 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2×7,5 km) punkty
- - - - - - 40 51 52 35 49 48 47 - - - - - - - - - - - - - 0
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (10 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (10 km C) Davos 8.12 (10 km C) Rybińsk 15.12 (15 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (3,3 km C) Nové Město 29.12 (10 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (10 km F) Nové Město 2.01 (10 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Canmore 22.01 (2×7,5 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (10 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (10 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (7,6 km F) Falun 23.02 (2×7,5 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (30 km F) Bormio 14.03 (2,5 km F) Bormio 15-16.03 (10 km C + 10 km F) punkty
41 - - - - - - - - - - - - - - - - 36 - 30 - - - - - 51 50 41 - - - 1
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) La Clusaz 6.12 (15 km F) Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (2,8 km F) Oberhof 28.12 (10 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (9 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (10 km C) Val di Fiemme 4.01 (9 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2×7,5 km) Otepää 24.01 (10 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (10 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (10 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (10 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (30 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (2,5 km F) Falun 21.03 (2×5 km) Falun 22.03 (10 km F) FPŚ punkty
- DSQ 60 55 - 47 28 - - - - - - - - 19 28 - - - - 51 32 - - 32 - 42 51 58 - - 18
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (10 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (10 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (10 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (15 km C) Oberhof 1.01 (2,8 km F) Oberhof 2.01 (10 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Toblach 6.01 (16 km F) Toblach 7.01 (5 km C) Val di Fiemme 9.01 (10 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Otepää 16.01 (10 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2×7,5 km) Canmore 5.02 (10 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2×7,5 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (30 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (2,5 km C) Falun 20.03 (2×5 km) FPŚ punkty
- 51 - 35 - 50 - - - - - - - - - - - - - - - - 25 - - - - - - - - 6
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (10 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (5 km C) Kuusamo 28.11 (10 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (10 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (15 km F) Oberhof 31.12 (2,5 km F) Oberhof 1.01 (10 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2×5 km) Toblach 5.01 (SP F) Toblach 6.01 (15 km F) Val di Fiemme 8.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (10 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2×5 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (10 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2×5 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (2,5 km C) Falun 19.03 (2×5 km) FPŚ punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 66 49 - 56 12 50 43 41 22
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (10 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (5 km F) Kuusamo 27.11 (10 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (15 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (10 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (10 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2×5 km) Toblach 3.01 (3,3 km C) Toblach 4.01 (SP F) Toblach 5.01 (15 km F) Val di Fiemme 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (10 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (10 km F) Rybińsk 5.02 (2×7,5 km) Nové Město na Moravě 11.02 (15 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (10 km C) Lahti 3.03 (2×7,5 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 11.03 (30 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (2,5 km F) Falun 17.03 (10 km C) FPŚ punkty
- 44 56 56 57 32 - 29 - 52 - - - - - - - - - - 12 39 30 24 - - 30 40 - 50 58 61 - - - - - 33
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (10 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (5 km F) Kuusamo 2.12 (10 km C) RT Québec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (10 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2×7,5 km) Oberhof 29.12 (3,1 km F) Oberhof 30.12 (9 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (15 km F) Toblach 4.01 (3,3 km C) Val di Fiemme 5.01 (10 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (10 km C) Krasnaja Polana 1.02 (SP F) Krasnaja Polana 2.02 (2×7,5 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (10 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (10 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 17.03 (30 km F) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (2,5 km F) Falun 23.03 (10 km C) FPŚ punkty
- 12 - - - 38 - 11 - - - - - - - - - 9 38 18 - 41 - 34 - 45 DNF - - - - 88
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (5 km C) Kuusamo 1.12 (10 km F) RT Lillehammer 7.12 (10 km C) Davos 14.12 (15 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (3 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (10 km C) Toblach 3.01 (15 km F) Val di Fiemme 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (10 km C) Toblach 1.02 (10 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (10 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (30 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2×7,5 km) FPŚ punkty
- - - - - - - 54 47 28 39 - - - - - 39 10 - - 30 34 - 24 - - - - 37
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (5 km F) Lillehammer 7.12 (10 km C) LT Davos 13.12 (10 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (10 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (3,2 km F) Oberstdorf 4.01 (10 km C) Val Müstair 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (5 km C) Toblach 8.01 (15 km F) Val di Fiemme 10.01 (10 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 23.01 (10 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2×7,5 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (10 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (10 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 15.03 (30 km F) punkty
48 - 33 71 - - - 40 - 39 - - - - - - - - - - - - 21 - - - - - 10
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

DNF - zawodnik nie ukończył biegu
- zawodnik nie wystartował
TdS - Tour de Ski FPŚ - Finał Pucharu Świata RT - Ruka Triple LT - Lillehammer Tour

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Skład drużyny: Madeleine Williams, Chandra Crawford, Perianne Jones, Daria Gaiazova
  2. Skład drużyny: Perianne Jones, Daria Gaiazova, Emily Nishikawa, Brittany Webster
  3. a b c Skład drużyny: Perianne Jones, Daria Gaiazova
  4. Skład drużyny: Sara Renner, Perianne Jones
  5. Skład drużyny: Daria Gaiazova, Perianne Jones, Chandra Crawford, Brooke Gosling
  6. Skład drużyny: Daria Gaiazova, Madeleine Williams, Perianne Jones, Chandra Crawford
  7. Skład drużyny: Crystin Jaques, Amanda Ammar, Perianne Jones, Claire Rennie