Petro Karmanśkyj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Petro Karmanśkyj
Петро Карманський
Petro Hirkyj, Łeś Mohylnyćkyj
Ilustracja
Petro Karmanśkyj
Data i miejsce urodzenia 29 maja 1878
Cieszanów
Data i miejsce śmierci 16 kwietnia 1956
Lwów
Miejsce spoczynku Cmentarz Łyczakowski we Lwowie
Edukacja ukraińskie gimnazjum w Przemyślu
Alma Mater Uniwersytet Lwowski
Uczelnia seminarium duchowne w Watykanie

Petro Karmanśkyj, ukr. Петро Карманський (ps. Petro Hirkyj, Łeś Mohylnyćkyj, ur. 29 maja 1878 w Cieszanowie, zm. 16 kwietnia 1956 we Lwowie) – ukraiński poeta i tłumacz, przedstawiciel "Mołodoji Muzy".

Ukończył ukraińskie gimnazjum w Przemyślu, seminarium duchowne w Watykanie, następnie w 1907 Uniwersytet Lwowski. Pierwsze jego utwory wydrukowano w 1899.

W czasie I wojny światowej pracował w obozach jenieckich w Austrii i Niemczech wśród wziętych do niewoli żołnierzy rosyjskich narodowości ukraińskiej. Po wojnie był przedstawicielem dyplomatycznym Ukraińskiej Republiki Ludowej w Watykanie. Zajmował się również zbieraniem funduszy na pomoc Zachodnioukraińskiej Republice Ludowej, w latach 1922-1925 był jej przedstawicielem w Brazylii.

W latach 1922-1932 pracował w Brazylii i Argentynie. Po powrocie do Galicji pracował jako nauczyciel gimnazjalny w Drohobyczu.

Po agresji ZSRR na Polskę i aneksji wschodnich terenów Polski przez ZSRR w 1939, rozpoczął pracę jako wykładowca Uniwersytetu Lwowskiego. W 1940 wstąpił do Związku Radzieckich Pisarzy Ukrainy.

W latach 1944-1946 był dyrektorem muzeum Iwana Franki we Lwowie.

Wydał 9 tomików poezji, tłumaczył na język ukraiński Dantego, Goethe i Amicisa.

Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Bibliografia, literatura[edytuj | edytuj kod]