Petrovy boudy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Petrovy boudy
Ilustracja
Przełęcz Petrovy boudy
Państwo  Czechy
Wysokość 706 m n.p.m.
Pasmo Góry Opawskie
(czes. Zlatohorská vrchovina)
(Sudety)
Sąsiednie szczyty Biskupia Kopa
(czes. Biskupská kupa)
Mała Kopa
(czes. Nad Petrovou chatou)
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Petrovy boudy
Petrovy boudy
Ziemia50°14′33,1″N 17°25′37,2″E/50,242528 17,427000

Petrovy boudyprzełęcz o wysokości 706 m n.p.m. w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Śląsku, w Górach Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina), leżąca pomiędzy szczytami Biskupiej Kopy (czes. Biskupská kupa) i Małej Kopy (czes. Nad Petrovou chatou)[1][2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Przełęcz położona jest w środkowej części pasma na grzbiecie odchodzącym od Biskupiej Kopy w kierunku południowym, około 1,6 km na północny zachód od miejscowości Petrovice i około 2,5 km na południowy wschód od miejscowości Zlaté Hory. Nazwa przełęczy pochodzi od drewnianych szałasów (budek), które w przeszłości znajdowały się w obrębie przełęczy. Znajduje się na niej parking i wiata turystyczna oraz tablica informacyjna z drogowskazami. W pobliżu przełęczy w przeszłości znajdowało się schronisko, które spłonęło. Po schronisku pozostały tylko resztki murów. Od przełęczy w stronę Polski odbiega stara ścieżka, którą wędrowali pierwsi turyści. Przez przełęcz przebiega granica administracyjna między Krajem ołomunieckim i Krajem morawsko-śląskim. Przez przełęcz przechodzi również linia przesyłowa prądu o napięciu 22 kV. Na stokach przełęczy mają swoje źródła niewielkie potoki.

Przełęcz ma niesymetryczne i średnio strome skrzydła oraz stromo nachylone podejścia. Oś przełęczy przebiega na kierunku NW-SE. Podłoże przełęczy pod względem geologicznym tworzą skały osadowe pochodzenia morskiego, głównie piaskowce, mułowce z otoczakami oraz łupki[3]. Najbliższe otoczenie przełęczy od strony południowej zajmuje spora polana, pozostała część porośnięta jest lasem świerkowym regla dolnego z niewielką domieszką drzew liściastych.

Przez przełęcz prowadzi droga nr SilniceII457.svg na trasie Zlaté HoryOsobłoga (czes. Osoblaha). Drogę zbudowano pod koniec lat czterdziestych XIX wieku, w okresie kryzysu ekonomicznego. W przeszłości nazwano ją „drogą głodu” (niem. Hungerstrasse). Droga umożliwiła dogodną przeprawę przez Góry Opawskie, łącząc miejscowości związane z wydobyciem złota i srebra i ich przerobem, a rozmieszczone po wschodniej i zachodniej stronie masywu górskiego. Drogą nr SilniceII457.svg przebiega przez przełęcz linia autobusowa z umieszczonym na niej przystankiem.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Widok z przełęczy Petrovy boudy na szlak prowadzący na Biskupią Kopę

Przełęcz jest ważnym miejscem turystyki pieszej i rowerowej. Znajduje się na niej węzeł szlaków turystycznych oraz skrzyżowanie leśnych ścieżek i dróg, prowadzących m.in. na szczyt Biskupiej Kopy.

Z przełęczy prowadzą cztery szlaki turystyczne na trasach:

Szlak zielony Petrovy boudy – Petrovice;
Szlak zielony Petrovy boudy – szczyt Biskupia Kopa – Mnichův kámen – szczyt Svatý Rochus – Zlaté Hory;
Szlak żółty Petrovy boudy – góra Biskupia Kopa – źródło Pramen sv. Rocha – Hähnelovo rozc.;
Szlak żółty Petrovy boudy – góra Mała Kopa – szczyt Větrná – szczyt Macov – szczyt Dlouhá stráň – szczyt Kutný vrch – szczyt Solná hora – szczyt Supí hřbet – góra Na Valštejně – góra Kraví hora – góra Jivina – góra Na Malém Valštejně – góra Mesíční hora – góra Dubí – Město Albrechtice,

oraz ścieżka edukacyjna na trasie[4][5]:

Ścieżka edukacyjna zielona.svg (czes. NS Svatý Roch) Petrovy boudy – góra Biskupia Kopa – źródło Pramen sv. Rocha – Petrovy boudy.

Przełęcz jest chętnie odwiedzana przez rowerzystów. Prowadzą do niej, drogą nr SilniceII457.svg dwa podjazdy:

12% stoupání (cz).svg z miejscowości Petrovice (długość: 3,9 km, różnica wysokości: 241 m, średnie nachylenie: 6,2 %, 3 pętlice drogowe);
12% stoupání (cz).svg z miejscowości Zlaté Hory (długość: 5,1 km, różnica wysokości: 296 m, średnie nachylenie: 5,8 %, 4 pętlice drogowe)[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Petrovy boudy (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). Mapy.cz. [dostęp 2015-01-05].
  2. Petrovy boudy. (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2015-01-05].
  3. Góry Opawskie. Budowa geologiczna. (pol.). Goryopawskie.bnx.pl. [dostęp 2015-01-05].
  4. Základní informace o NS Svatý Roch (Petrovice). (cz.). ls101.lesycr.cz. [dostęp 2015-01-05].
  5. Święty Roch. Ścieżka edukacyjna. (pol.). Czecot.pl. [dostęp 2015-01-05].
  6. Petrovy boudy od Zlaté Hory (Czechy) (716 m n.p.m.). (pol.). Altimetr.pl. [dostęp 2015-02-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]