Pfizer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pfizer
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
ISIN US7170811035
brak współrzędnych
Strona internetowa

Pfizer Inc. (ang.: /'faɪzər/) – największa firma farmaceutyczna świata[potrzebny przypis], międzynarodowy koncern z siedzibą w Nowym Jorku. Założona w 1849 roku przez Amerykanów niemieckiego pochodzenia, Charlesa Pfizera i Charlesa Erhardta jako Charles Pfizer and Company. W 2006 roku osiągnęła sprzedaż na poziomie 48,4 mld dolarów amerykańskich i zysk 19 mld dolarów, przy wydatkach na badania 7,6 mld dolarów i zatrudnieniu ponad 100 tysięcy osób.

Spółka publiczna, od 17 stycznia 1944 roku notowana na NYSE (Giełdzie Papierów Wartościowych w Nowym Jorku), wchodzi w skład indeksu 30 największych spółek NYSE Dow Jones. Poza tym walorami spółki obraca się w Londynie, Zurychu oraz na platformie Euronext.

W styczniu 2009 roku Pfizer podpisał umowę w sprawie przejęcia jednego ze swoich największych konkurentów – firmy Wyeth. Zobowiązał się do zapłaty akcjami i gotówką 68 mld dol. Transakcja jest częściowo kredytowana (firma dostała na przejęcie 22,5 mld dol. kredytu). Połączone spółki będą osiągać 75 mld dol. rocznych obrotów[1].

Produkty firmy[edytuj | edytuj kod]

Jeden z produktów firmy Zoloft

Wśród produktów koncernu znajdują np. Lipitor (atorwastatyna; w Polsce zarejestrowany jako Sortis), Diflucan (flukonazol), Zithromax (azytromycyna), Viagra (cytrynian sildenafilu), Zoloft (sertralina), Polocard (kwas acetylosalicylowy).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pfizer kupuje za 68 mld dol, Rzeczpospolita, 27.01.2009

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]