Philipp M. Schmutzer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Philipp Maximilian Schmutzer (ur. 31 grudnia 1821 w Chotovicach, Czechy; zm. 17 listopada 1898 w Feldkirch w Austrii) – austriacki muzyk i kompozytor.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Philipp Maximilian Schmutzer jako syn nauczyciela muzyki zetknął się już we wczesnej młodości z muzyką poważną. W późniejszych latach studiował wiolonczelę w praskim konserwatorium. W 1840 został muzykiem orkiestrowym w Grazu, a rok później dyrygentem w Wels. W roku rewolucji 1848 przeniósł się do Vorarlbergu, gdzie w katedrze św. Mikołaja kierował chórem i orkiestrą kościelną i założył w 1862 koło muzyczne, którym też wiele lat kierował.

Kompozytorski dorobek Schmutzera sięga od muzyki kameralnej, mszy i motetów, pieśni i dzieł chóralnych po poematy symfoniczne jak Die Schlacht (Bitwa) i symfonie jak np. Hiob. Philipp M. Schmutzer był również rozchwytywanym nauczycielem muzyki, a wśród jego uczniów był m.in. kompozytor Josef Rheinberger. Jego dwaj synowie: Anton Schmutzer (1864–1936), kompozytor m.in. hymnu kraju związkowego Vorarlberg (Austria), i Philipp Schmutzer junior (1868-1937) odziedziczyli także zawód ojca.

Wybrane utwory[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]