Piąty pułk (Hiszpania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Piąty pułk
Quinto Regimiento
Ilustracja
Żołnierze Piątego pułku w marszu
Historia
Państwo  Hiszpania
Sformowanie 1936
Rozformowanie 20 stycznia 1937
Dowódcy
Pierwszy Enrique Castro Delgado
Enrique Líster Forján[1].
Działania zbrojne
Hiszpańska wojna domowa
Organizacja
Dyslokacja Madryt
Formacja Armia Republiki Hiszpańskiej
Rodzaj wojsk piechota

Piąty pułk – jednostka wojskowa z okresu hiszpańskiej wojny domowej powstała jako kontrsynonim Piątej kolumny, złożony głównie z fanatycznych komunistów[2].

Była to odpowiedz na słowa frankistowskiego generała Emilio Moli o piątej kolumnie działającej na zapleczu republiki. Cztery kolumny miały być gotowe do szturmu a piątą mieli tworzyć ukryci zwolennicy generała Franco. Jednostka powstała z inicjatywy partii komunistycznej i była raczej ośrodkiem mobilizacyjnym przez który przeszło około 70 000 ludzi, niż pułkiem. W 1936 bojownicy piątego pułku trafili do okopów na froncie madryckim. Piąty pułk rozwijał działalność nie tylko militarną ale także szkoleniową, wychowawczą, społeczną a nawet kulturalną. W jednostce służył m.in. Enrique Líster Forján późniejszy dowódca V Korpusu[3].

Jednostka stała się wzorem do naśladowania przy chaotycznym tworzeniu oddziałów republikańskiej armii. Pierwszym dowódcą został Enrique Castro Delgado. Piąty pułk brał udział w bitwach pod Somosierrą, Guadarramą, Talaverą i Alkazarem. Był też jedną z ważnych jednostek wojskowych biorących udział w obronie Madrytu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mała encyklopedia wojskowa, t. 2, Warszawa: MON, 1970, s. 189.
  2. T. Zubiński, Wojna domowa w Hiszpanii, s. 364
  3. Praca zbiorowa, Wojna narodowo rewolucyjna w Hiszpanii 1936–1939, s. 68.