Piękna Magielona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piękna Magielonafrancuski romans rycerski z połowy XV wieku opisujący przygody pary kochanków, Piotra z Prowansji i Magielony, księżniczki neapolitańskiej. Jest to opowieść fundacyjna o budowie kościoła na wyspie Maguelonne w pobliżu Montpellier.

Około 1570 roku został przetłumaczony na język polski (pt. Historia o Magielonie, królewnie neapolitańskiej, przekład anonimowy) za pośrednictwem niemieckim lub czeskim, a w XIX wieku przetłumaczony ponownie z języka niemieckiego i rozpowszechniany przez wydawnictwa straganowe, skąd przedostał się do ustnej tradycji ludowej. W Polsce ukazały się 54 wydania historii Magielony, pod różnymi tytułami.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Historia o Magielonie królewnie neapolitańskiej. W: Tadeusz Żabski, Jolanta Ługowska (opr.): Piękne historie o niezłomnym rycerzu Zygfrydzie, pannie wodnej Meluzynie, królewnie Magielonie i świętej Genowefie. Antologia jarmarcznego romansu rycerskiego. Wrocław: Towarzystwo Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej, 1992, s. 77-178. ISBN 83-7091-001-7.
  • Tadeusz Żabski: Proza jarmarczna XIX wieku. Próba systematyki gatunkowej. Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 1993.