Piłka nożna na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – turniej mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turniej olimpijski w piłce nożnej mężczyzn 2016
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg IO 2012 IO 2020 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka nożna
Organizator MKOl
Szczegóły turnieju
Gospodarz Rio de Janeiro,  Brazylia
Otwarcie 4 sierpnia 2016, Brasilia
Zamknięcie (finał) 20 sierpnia 2016, Rio de Janeiro
Liczba drużyn 16 (z 6 konfederacji)
Stadion 7 (w 6 miastach)
I miejsce  Brazylia
II miejsce  Niemcy
III miejsce  Nigeria
Statystyki turnieju
Liczba meczów 25
Liczba bramek 84 (3,36 na mecz)

Turniej mężczyzn w piłce nożnej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro był 27. edycją w historii igrzysk i pierwszym rozegranym w Ameryce Południowej.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Do rywalizacji przystąpiło 16 drużyn, podzielonych na cztery grupy. W każdej z nich zmagania toczą się systemem kołowym, a po dwa najlepsze zespoły z grup uzyskają awans do ćwierćfinału. Od tej fazy pojedynki przeprowadzone zostaną systemem pucharowym (jedno spotkanie, przegrywający odpada, a zwycięzca kwalifikuje się do kolejnej fazy).

Miasta i stadiony[edytuj | edytuj kod]

Ostateczną decyzję w sprawie wyboru miast FIFA ogłosiła 16 marca 2015 roku. Mecze będą rozgrywane na 7 stadionach w 6 miastach[1]:

Mecz otwarcia odbył się w Brasili, mecz o 3. miejsce w Belo Horizonte, natomiast finał w Rio de Janeiro.

Belo Horizonte Brasília São Paulo Manaus
Mineirão
Pojemność: 58 170
Estádio Nacional
Pojemność: 69 349
Arena Corinthians
Pojemność: 62 601
Arena Amazônia
Pojemność: 60 342
Mineirão Aérea.jpg Brasilia Stadium - June 2013.jpg Arena Corinthians West Building.jpg Arena Amazônia.jpg
Salvador Miasta-organizatorzy na mapie Brazylii Rio de Janeiro
Fonte Nova
Pojemność: 51 900
Maracanã
Pojemność: 74 738
Aerea Fontenova.jpg Maracana Stadium June 2013.jpg
Rio de Janeiro
Stadion Olimpijski
Pojemność: 46 931
Stitched 003.jpg

Turniej[edytuj | edytuj kod]

Kwalifikacje[edytuj | edytuj kod]

Nazwa imprezy Data przeprowadzenia Gospodarz Miejsc Zakwalifikowani
Gospodarz 2 października 2009 - 1  Brazylia U-23
Mistrzostwa Ameryki Południowej 14 stycznia7 lutego 2015  Urugwaj 1  Argentyna U-23
Igrzyska Pacyfiku 317 czerwca 2015  Papua-Nowa Gwinea 1  Fidżi U-23
Mistrzostwa Europy 1730 lipca 2015  Czechy 4  Dania U-23
 Niemcy U-23
 Portugalia U-23
 Szwecja U-23
Turniej kwalifikacyjny CONCACAF 113 października 2015  Stany Zjednoczone 2  Honduras U-23
 Meksyk U-23
Puchar Narodów Afryki 28 listopada12 grudnia 2015  Senegal 3  Nigeria U-23
 Algieria U-23
Południowa Afryka RPA U-23
Puchar Azji 1230 stycznia 2016  Katar 3  Irak U-23
 Japonia U-23
 Korea Południowa U-23
play-off CONCACAFCONMEBOL 2129 marca 2016  Kolumbia/ Stany Zjednoczone 1  Kolumbia U-23

Składy[edytuj | edytuj kod]

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Narodowość Sędzia Asystenci
Arabia Saudyjska Arabia Saudyjska Fahad Al-Mirdasi Arabia Saudyjska Abdullah Al-Shalwai
Arabia Saudyjska Mohammed Al-Abakry
Argentyna Argentyna Néstor Pitana Argentyna Hernán Maidana
Argentyna Juan Pablo Belatti
Brazylia Brazylia Sandro Ricci Brazylia Emerson de Carvalho
Brazylia Marcelo Van Gasse
Egipt Egipt Gehad Grisha Maroko Rédouane Achik
Sudan Waleed Ahmed
Ekwador Ekwador Roddy Zambrano Ekwador Christian Lescano
Ekwador Byron Romero
Francja Francja Clément Turpin Francja Frédéric Cano
Francja Nicolas Danos
Gwatemala Gwatemala Walter López Castellanos Kostaryka Leonel Leal
Gwatemala Gerson López Castellanos
Hiszpania Hiszpania Antonio Mateu Lahoz Hiszpania Pau Cebrián Devis
Hiszpania Roberto Díaz Pérez
Iran Iran Alireza Faghani Iran Reza Sokhandan
Iran Mohammadreza Mansouri
Japonia Japonia Ryuji Sato Japonia Toru Sagara
Japonia Hiroshi Yamauchi
Meksyk Meksyk César Arturo Ramos Meksyk Marvin Torrentera
Meksyk Miguel Hernández
Nowa Zelandia Nowa Zelandia Matthew Conger Nowa Zelandia Simon Lount
Nowa Zelandia Tevita Makasini
Rosja Rosja Siergiej Karasiow Rosja Tichon Kaługin
Rosja Nikołaj Gołubjew
Rumunia Rumunia Ovidiu Hațegan Rumunia Octavian Șovre
Rumunia Sebastian Gheorghe
Senegal Senegal Malang Diedhiou Senegal Djibril Camara
Senegal El Hadji Malick Samba
Turcja Turcja Cüneyt Çakır TurcjaBahattin Duran
Turcja Tarık Ongun

Koszyki[edytuj | edytuj kod]

Losowanie fazy grupowej Igrzysk Olimpijskich w piłce nożnej 2016 odbyło się 14 kwietnia 2016 roku na stadionie Maracanã w Rio de Janeiro. Do podziału na koszyki, FIFA wykorzystała ranking sporządzony na podstawie występów, na pięciu ostatnich olimpijskich turniejach piłkarskich[2].

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Harmonogram spotkań został określony 10 listopada 2015 roku[4]. Spotkania fazy grupowej będą rozgrywane o 13:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00 czasu lokalnego. Sześć z siedmiu miast-organizatorów znajduje się w strefie czasowej UTC-3 czasu zimowego, wyjątek to Manaus, znajdujący się w strefie UTC-4 czasu zimowego.

O końcowej kolejności drużyn w każdej grupie decydują:

  1. Liczba punktów uzyskana przez drużyny we wszystkich meczach grupowych;
  2. Bilans bramek uzyskany we wszystkich meczach grupowych;
  3. Liczba goli strzelonych przez drużyny we wszystkich meczach grupowych.

Jeśli dwa lub więcej zespołów mają tyle samo punktów, taki sam stosunek bramek i taką samą liczbę bramek strzelonych, kolejność ustala się w następujący sposób:

a) liczba punktów uzyskanych w meczach między zainteresowanymi drużynami,

b) bilans bramek po meczach między zainteresowanymi drużynami,

c) liczba bramek strzelonych w meczach między zainteresowanymi drużynami,

d) losowanie.

Uwaga: W poniższym terminarzu turnieju podano czas środkowoeuropejski.

Legenda do tabelek:

  • Pkt – liczba punktów
  • M – liczba meczów
  • W – wygrane
  • R – remisy
  • P – porażki
  • Br+ – bramki zdobyte
  • Br− – bramki stracone
  • +/− – różnica bramek
awans do ćwierćfinału
odpadnięcie z turnieju

Dwie pierwsze drużyny z każdej grupy awansują do dalszych gier.

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Brazylia 5 3 1 2 0 4 0 +4
 Dania 4 3 1 1 1 1 4 -3
 Irak 3 3 0 3 0 1 1 0
Południowa Afryka RPA 2 3 0 2 1 1 2 -1
4 sierpnia 2016
18:00 CET
Irak  0:0
(0:0)
 Dania Estádio Nacional, Brasilia
Widzów: 18 000
Sędzia: Meksyk César Arturo Ramos

4 sierpnia 2016
21:00 CET
Brazylia  0:0
(0:0)
Południowa Afryka RPA Estádio Nacional, Brasilia
Widzów: 69 389
Sędzia: Hiszpania Antonio Mateu Lahoz

7 sierpnia 2016
00:00 CET
Dania 
1:0
(0:0)
Południowa Afryka RPA Estádio Nacional, Brasilia
Widzów: 32 314
Sędzia: Japonia Ryuji Sato

8 sierpnia 2016
03:00 CET
Brazylia  0:0
(0:0)
 Irak Estádio Nacional, Brasilia
Widzów: 65 829
Sędzia: Rumunia Ovidiu Hațegan

11 sierpnia 2016
03:00 CET
Dania  0:4
(0:2)
 Brazylia
Gol 26'80' Gabriel Barbosa
Gol 40' Gabriel Jesus
Gol 70' Luan
Fonte Nova, Salvador

Sędzia: Iran Alireza Faghani

11 sierpnia 2016
03:00 CET
RPA Południowa Afryka
1:1
(1:1)
 Irak
Arena Corinthians, São Paulo

Sędzia: Ekwador Roddy Zambrano

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Nigeria 6 3 2 0 1 6 6 0
 Kolumbia 5 3 1 2 0 6 4 +2
 Japonia 4 3 1 1 1 7 7 0
 Szwecja 1 3 0 1 2 2 4 -2
5 sierpnia 2016
00:00 CET
Szwecja 
2:2
(1:1)
 Kolumbia
Arena Amazônia, Manaus
Widzów: 29 996
Sędzia: Arabia Saudyjska Fahad Al Mirdasi

5 sierpnia 2016
03:00 CET
Nigeria 
Umar Sadiq Gol 6'
Oghenekaro Etebo Gol 10'42'51'66'
5:4
(3:2)
 Japonia
Arena Amazônia, Manaus
Widzów: 29 996
Sędzia: Francja Clément Turpin

7 sierpnia 2016
00:00 CET
Szwecja  0:1
(0:1)
 Nigeria
Arena Amazônia, Manaus
Widzów: 23 892
Sędzia: Nowa Zelandia Matthew Conger

8 sierpnia 2016
03:00 CET
Japonia 
2:2
(0:0)
 Kolumbia
Arena Amazônia, Manaus
Widzów: 26 603
Sędzia: Rosja Siergiej Karasiow

10 sierpnia 2016
00:00 CET
Japonia 
1:0
(0:0)
 Szwecja Fonte Nova, Salvador

Sędzia: Senegal Malang Diedhiou

10 sierpnia 2016
00:00 CET
Kolumbia 
2:0
(1:0)
 Nigeria Arena Corinthians, São Paulo

Sędzia: Meksyk César Arturo Ramos

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Korea Południowa 7 3 2 1 0 12 3 +9
 Niemcy 5 3 1 2 0 15 5 +10
 Meksyk 4 3 1 1 1 7 4 +3
 Fidżi 0 3 0 0 3 1 23 -22
4 sierpnia 2016
22:00 CET
Meksyk 
2:2
(0:0)
 Niemcy
Fonte Nova, Salvador
Widzów: 16 500
Sędzia: Iran Alireza Faghani

5 sierpnia 2016
01:00 CET
Fidżi  0:8
(0:1)
 Korea Południowa
Gol 32'63'90+3' Ryu Seung-woo
Gol 62'63' Kwon Chang-hoon
Gol 72' Son Heung-min
Gol 77'90' Suk Hyun-jun
Fonte Nova, Salvador
Widzów: 16 000
Sędzia: Senegal Malang Diedhiou

7 sierpnia 2016
18:00 CET
Fidżi 
1:5
(1:0)
 Meksyk
Gol 48'55'58'73' Erick Gutiérrez
Gol 67' Carlos Salcedo
Fonte Nova, Salvador
Widzów: 11 200
Sędzia: Egipt Gehad Grisha

7 sierpnia 2016
21:00 CET
Niemcy 
Serge Gnabry Gol 33'90+2'
Davie Selke Gol 55'
3:3
(1:1)
 Korea Południowa
Fonte Nova, Salvador
Widzów: 17 121
Sędzia: Argentyna Néstor Pitana

10 sierpnia 2016
21:00 CET
Niemcy 
Serge Gnabry Gol 8'45'
Nils Petersen Gol 14'33'40'63' (k)
Max Meyer Gol 30'49'52'
10:0
(6:0)
 Fidżi Mineirão, Belo Horizonte

Sędzia: Arabia Saudyjska Fahad Al-Mirdasi

10 sierpnia 2016
21:00 CET
Korea Południowa 
1:0
(0:0)
 Meksyk Estádio Nacional, Brasilia

Sędzia: Francja Clément Turpin

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Zespół Pkt M W R P Br+ Br− +/−
 Portugalia 7 3 2 1 0 5 2 +3
 Honduras 4 3 1 1 1 5 5 0
 Argentyna 4 3 1 1 1 3 4 -1
 Algieria 1 3 0 1 2 4 6 -2
4 sierpnia 2016
20:00 CET
Honduras 
3:2
(2:0)
 Algieria
Stadion Olimpijski, Rio de Janeiro
Widzów: 20 000
Sędzia: Brazylia Sandro Ricci

4 sierpnia 2016
23:00 CET
Portugalia 
2:0
(0:0)
 Argentyna Stadion Olimpijski, Rio de Janeiro
Widzów: 37 407
Sędzia: Gwatemala Walter López Castellanos

7 sierpnia 2016
20:00 CET
Honduras 
1:2
(1:2)
 Portugalia
Stadion Olimpijski, Rio de Janeiro
Widzów: 32 928
Sędzia: Ekwador Roddy Zambrano

7 sierpnia 2016
23:00 CET
Argentyna 
2:1
(0:0)
 Algieria
Stadion Olimpijski, Rio de Janeiro

Sędzia: Turcja Cüneyt Çakır

10 sierpnia 2016
18:00 CET
Argentyna 
1:1
(1:1)
 Honduras
Gol 75' (k) Anthony Lozano
Estádio Nacional, Brasilia

Sędzia: Hiszpania Antonio Mateu Lahoz

10 sierpnia 2016
18:00 CET
Algieria 
1:1
(1:1)
 Portugalia
Mineirão, Belo Horizonte

Sędzia: Nowa Zelandia Matthew Conger

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały Półfinały Finał
                   
14 sierpnia 2016 03:00        
  Brazylia 2
17 sierpnia 2016 18:00
  Kolumbia 0  
  Brazylia 6
13 sierpnia 2016 00:00
    Honduras 0  
  Korea Południowa 0
20 sierpnia 2016 22:30
  Honduras 1  
  Brazylia 1(5)
13 sierpnia 2016 21:00
    Niemcy 1(4)
  Nigeria 2
17 sierpnia 2016 21:00
  Dania 0  
  Nigeria 0 Mecz o 3. miejsce
13 sierpnia 2016 18:00
    Niemcy 2  
  Portugalia 0   Honduras 2
  Niemcy 4     Nigeria 3
20 sierpnia 2016 18:00


Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]


Mecz 25 13 sierpnia 2016
18:00 CET
Portugalia  0:4
(0:1)
 Niemcy
Estádio Nacional, Brasilia

Sędzia: Gwatemala Walter López Castellanos

Mecz 26 13 sierpnia 2016
21:00 CET
Nigeria 
2:0
(1:0)
 Dania Fonte Nova, Salvador

Mecz 27 13 sierpnia 2016
00:00 CET
Korea Południowa  0:1
(0:0)
 Honduras
Mineirão, Belo Horizonte

Mecz 28 14 sierpnia 2016
03:00 CET
Brazylia 
Gol 12' Neymar
Gol 82' Lun
2:0
(1:0)
 Kolumbia Arena Corinthians, São Paulo

Półfinały[edytuj | edytuj kod]


Mecz 29 17 sierpnia 2016
18:00 CET
 Brazylia
Gol 1'90+1' Neymar
Gol 26'35' Gabriel Jesus
Gol 51' Marquinhos
Gol 79' Luan
6:0
(3:0)
 Honduras Maracanã, Rio de Janeiro

mecz 30 17 sierpnia 2016
21:00 CET
 Nigeria 0:2
(0:1)
 Niemcy
Arena Corinthians, São Paulo

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Mecz 31 20 sierpnia 2016
18:00 CET
 Honduras
2:3
(0:1)
 Nigeria
Gol 34' (56) Umar Sadiq
Gol 49' Aminu Umar
Mineirão, Belo Horizonte
Widzów: 9 091
Sędzia: Brazylia Sandro Ricci

Finał[edytuj | edytuj kod]

Mecz 32 20 sierpnia 2016
22:30 CET
 Brazylia
Neymar Gol 27'
1:1 (dogr.)
k. 5:4
(1:0, 1:1, 1:1)
 Niemcy
Max Meyer Gol 59'
Maracanã, Rio de Janeiro
Widzów: 63 707[5]
Sędzia: Iran Alireza Faghani
    Rzuty karne  
Renato Augusto Karny–gol
Marquinhos Karny–gol
Rafinha Karny–gol
Luan Karny–gol
Neymar Karny–gol
Karny–gol Ginter
Karny–gol Gnabry
Karny–gol Brandt
Karny–gol Süle
Pudło Petersen

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Reprezentacja
Gold medal.svg  Brazylia
Silver medal.svg  Niemcy
Bronze medal.svg  Nigeria
4.  Honduras
5.  Korea Południowa
6.  Portugalia
7.  Kolumbia
8.  Dania
9.  Meksyk
10.  Japonia
11.  Argentyna
12.  Irak
13. Południowa Afryka RPA
14.  Algieria
15.  Szwecja
16.  Fidżi

Strzelcy[edytuj | edytuj kod]

6 goli[edytuj | edytuj kod]

5 goli[edytuj | edytuj kod]

4 gole[edytuj | edytuj kod]

3 gole[edytuj | edytuj kod]

2 gole[edytuj | edytuj kod]

1 gol[edytuj | edytuj kod]

Gole samobójcze[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]