Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 – turniej plażowy kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turniej olimpijski w siatkówce plażowej kobiet 2004
Letnie Igrzyska Olimpijskie 2004
IO 2000 IO 2008
Miejsce  Grecja
Ateny
Termin 14:24 sierpnia 2004
Liczba ekip 24
Liczba sportowców 48
Obiekt rozgrywek Olimpiako Sygkrotima Faliro
Złoty medal Złoty medal Stany Zjednoczone Kerri Walsh, Misty May
Srebrny medal Srebrny medal Brazylia Shelda Bede, Adriana Behar
Brązowy medal Brązowy medal Stany Zjednoczone Holly McPeak, Elaine Youngs
Olimpiako Kentro Mpis Wolei, miejsce rywalizacji siatkarek plażowych.

Turniej olimpijski w siatkówce plażowej kobiet odbył się w dniach od 14 do 24 sierpnia 2004 na obiekcie Olimpiako Kentro Mpis Wolei. Rywalizację w tej konkurencji wygrały reprezentantki Stanów Zjednoczonych Kerri Walsh i Misty May, dla których był to pierwszy olimpijski medal. Srebro wywalczyły Brazylijki Shelda Bede i Adriana Behar, a brąz rodaczki mistrzyń Holly McPeak i Elaine Youngs.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Do rywalizacji przystąpiły 24 pary, które zostały podzielone na sześć grup po cztery zespoły. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Do fazy pucharowej rozgrywek awansowały dwie najlepsze pary z każdej z grup, oraz cztery najlepsze pary spośród tych, które zajęły trzecie miejsca. Faza pucharowa rozpoczęła się od 1/8 finału, w której 16 rywalizowało par.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Para M Z P S+ S- P+ P- Pkt
Stany Zjednoczone Kerri Walsh / Misty May 3 3 0 6 0 126 83 6
Czechy Eva Celbová / Sona Nováková 3 2 1 4 2 120 110 5
Japonia Ryoko Tokuno / Chiaki Kusuhara 3 1 2 2 5 109 137 4
Holandia Rebekka Kadijk / Marrit Leenstra 3 0 3 1 6 110 135 3

15 sierpnia

Celbová / Nováková Czechy 2:0 Holandia Kadijk / Leenstra 21:19, 21:16
Walsh / May Stany Zjednoczone 2:0 Japonia Tokuno / Kusuhara 21:9, 21:16

17 sierpnia

Celbová / Nováková Czechy 2:0 Japonia Tokuno / Kusuhara 23:21, 21:12
Walsh / May Stany Zjednoczone 2:0 Holandia Kadijk / Leenstra 21:11, 21:13

19 sierpnia

Kadijk / Leenstra Holandia 1:2 Japonia Tokuno / Kusuhara 21:15, 17:21, 13:15
Walsh / May Stany Zjednoczone 2:0 Czechy Celbová / Nováková 21:17, 21:17

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Para M Z P S+ S- P+ P- Pkt
Brazylia Shelda Bede / Adriana Behar 3 3 0 6 0 126 84 6
Kuba Dalixia Fernández / Tamara Larrea 3 2 1 4 3 129 125 5
Włochy Daniela Gattelli / Lucilla Perrotta 3 1 2 3 4 124 128 4
Południowa Afryka Leigh Ann Naidoo / Julia Willand 3 0 3 0 6 84 126 3

15 sierpnia

Fernández / Larrea Kuba 2:1 Włochy Gattelli / Perrotta 21:17, 18:21, 15:10
Bede / Behar Brazylia 2:0 Południowa Afryka Naidoo / Willard 21:7, 21:10

17 sierpnia

Fernández / Larrea Kuba 2:0 Południowa Afryka Naidoo / Willard 21:19, 21:16
Bede / Behar Brazylia 2:0 Włochy Gattelli / Perrotta 21:17, 21:17

19 sierpnia

Gattelli / Perrotta Włochy 2:0 Południowa Afryka Naidoo / Willard 21:18, 21:14
Bede / Behar Brazylia 2:0 Kuba Fernández / Larrea 21:14, 21:19

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Para M Z P S+ S- P+ P- Pkt
Niemcy Susanne Lahme / Danja Müsch 3 2 1 5 4 156 143 5
Brazylia Ana Paula Connelly / Sandra Pires 3 2 1 5 2 131 118 5
Grecja Wasiliki Arwaniti / Eutalia Kutrumanidu 3 1 2 3 5 131 140 4
Norwegia Nila Håkedal / Ingrid Tørlen 3 1 2 3 5 132 149 4

15 sierpnia

Ana Paula / Sandra Pires Brazylia 2:0 Norwegia Håkedal / Tørlen 21:18, 21:19
Lahme / Müsch Niemcy 2:1 Grecja Arwaniti / Kutrumanidu 21:16, 16:21, 15:10

17 sierpnia

Ana Paula / Sandra Pires Brazylia 2:0 Grecja Arwaniti / Kutrumanidu 21:13, 21:14
Lahme / Müsch Niemcy 1:2 Norwegia Håkedal / Tørlen 21:13, 17:21, 12:15

19 sierpnia

Ana Paula / Sandra Pires Brazylia 1:2 Niemcy Lahme / Müsch 21:18, 15:21, 11:15
Arwaniti / Kutrumanidu Grecja 2:1 Norwegia Håkedal / Tørlen 21:11, 21:23, 15:12

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Para M Z P S+ S- P+ P- Pkt
Stany Zjednoczone Holly McPeak / Elaine Youngs 3 3 0 6 2 148 124 6
Kanada Guylaine Dumont / Annie Martin 3 2 1 5 2 135 123 5
Norwegia Kathrine Maaseide / Susanne Glesnes 3 1 2 2 5 127 144 4
Szwajcaria Nicole Schnyder / Simone Kuhn 3 0 3 2 6 134 153 3

14 sierpnia

Schnyder / Kuhn Szwajcaria 0:2 Kanada Dumont / Martin 16:21, 13:21
McPeak / Youngs Stany Zjednoczone 2:0 Norwegia Maaseide / Glesnes 21:14, 21:14

16 sierpnia

Schnyder / Kuhn Szwajcaria 1:2 Norwegia Maaseide / Glesnes 18:21, 21:17, 13:15
McPeak / Youngs Stany Zjednoczone 2:1 Kanada Dumont / Martin 21:13, 12:21, 15–9

18 sierpnia

Dumont / Martin Kanada 2:0 Norwegia Maaseide / Glesnes 21:19, 29:27
McPeak / Youngs Stany Zjednoczone 2:1 Szwajcaria Schnyder / Kuhn 22:24, 21:17, 15:12

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Para M Z P S+ S- P+ P- Pkt
Niemcy Okka Rau / Stephanie Pohl 3 2 1 5 2 138 119 5
Australia Natalie Cook / Nicole Sanderson 3 2 1 4 3 127 126 5
Bułgaria Cwetelina Janczulowa / Petja Janczulowa 3 2 1 4 3 124 131 5
Chińska Republika Ludowa Wang Lu / You Wenhui 3 0 3 1 6 126 139 3

14 sierpnia

Rau / Pohl Niemcy 2:0 Chińska Republika Ludowa Wang / You 21:17, 21:18
Cook / Sanderson Australia 2:0 Bułgaria Janczulowa / Janczulowa 21:16, 21:12

16 sierpnia

Rau / Pohl Niemcy 1:2 Bułgaria Janczulowa / Janczulowa 21:18, 19:21, 13:15
Cook / Sanderson Australia 2:1 Chińska Republika Ludowa Wang / You 21:19, 17:21, 17:15

18 sierpnia

Wang / You Chińska Republika Ludowa 0:2 Bułgaria Janczulowa / Janczulowa 19:21, 17:21
Cook / Sanderson Australia 0:2 Niemcy Rau / Pohl 10:21, 20:22

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Para M Z P S+ S- P+ P- Pkt
Australia Summer Lochowicz / Kerri Pottharst 3 3 0 6 1 142 130 6
Grecja Wasiliki Karantasiu / Efrosyni Sfyri 3 2 1 5 2 134 113 5
Chińska Republika Ludowa Tian Jia / Wang Fei 3 1 2 2 4 109 118 4
Meksyk Mayra García / Hilda Gaxiola 3 0 3 0 6 108 132 3

14 sierpnia

Tian / Wang Chińska Republika Ludowa 0:2 Australia Lochowicz / Pottharst 18:21, 18:21
Karantasiu / Sfyri Grecja 2:0 Meksyk García / Gaxiola 21:17, 21:13

16 sierpnia

Tian / Wang Chińska Republika Ludowa 2:0 Meksyk García / Gaxiola 21:19, 21:15
Karantasiu / Sfyri Grecja 1:2 Australia Lochowicz / Pottharst 15:21, 21:15, 14:16

18 sierpnia

Lochowicz / Pottharst Australia 2:0 Meksyk García / Gaxiola 26:24, 22:20
Karantasiu / Sfyri Grecja 2:0 Chińska Republika Ludowa Tian / Wang 21:14, 21:17

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

20 sierpnia

Fernández / Larrea Kuba 0:2 Kanada Dumont / Martin 18:21, 19:21
Lahme / Müsch Niemcy 1:2 Włochy Gattelli / Perrotta 21:16, 17:21, 19:21
Lochowicz / Pottharst Australia 0:2 Australia Cook / Sanderson 15:21, 16:21
Ana Paula / Sandra Pires Brazylia 2:0 Grecja Karantasiu / Sfyri 21:16, 21:19

21 sierpnia

Walsh / May Stany Zjednoczone 2:0 Chińska Republika Ludowa Tian / Wang 21:11, 21:18
Arwaniti / Kutrumanidu Grecja 1:2 Niemcy Rau / Pohl 12:21, 21:19, 11:15
Celbová / Nováková Czechy 0:2 Stany Zjednoczone McPeak / Youngs 16:21, 16:21
Janczulowa / Janczulowa Bułgaria 1:2 Brazylia Bede / Behar 21:18, 16:21, 11:15

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

22 sierpnia

Walsh / May Stany Zjednoczone 2:0 Kanada Dumont / Martin 21:19, 21:14
Rau / Pohl Niemcy 0:2 Stany Zjednoczone McPeak / Youngs 17:21, 17:21
Gattelli / Perrotta Włochy 1:2 Australia Cook / Sanderson 16:21, 21:14, 12:15
Ana Paula / Sandra Pires Brazylia 1:2 Brazylia Bede / Behar 21:15, 13:21, 13:15

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

23 sierpnia

Walsh / May Stany Zjednoczone 2:0 Stany Zjednoczone McPeak / Youngs 21:18, 21:15
Cook / Sanderson Australia 0:2 Brazylia Bede / Behar 17:21, 16:21

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

24 sierpnia

McPeak / Youngs Stany Zjednoczone 2:1 Australia Cook / Sanderson 21:18, 15:21, 15–9

Finał[edytuj | edytuj kod]

24 sierpnia

Walsh / May Stany Zjednoczone 2:0 Brazylia Bede / Behar 21:17, 21:11

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zawodnicy Reprezentacja Nr. startowy
1. Kerri Walsh / Misty May  Stany Zjednoczone 1
2. Shelda Bede / Adriana Behar  Brazylia 2
3. Holly McPeak / Elaine Youngs  Stany Zjednoczone 4
4. Natalie Cook / Nicole Sanderson  Australia 5
5. Ana Paula Connelly / Sandra Pires  Brazylia 3
Okka Rau / Stephanie Pohl  Niemcy 8
Daniela Gattelli / Lucilla Perrotta  Włochy 14
Guylaine Dumont / Annie Martin  Kanada 16
9. Wasiliki Karantasiu / Efrosyni Sfyri  Grecja 6
Tian Jia / Wang Fei  Chiny 7
Susanne Lahme / Danja Müsch  Niemcy 10
Dalixia Fernández / Tamara Larrea  Kuba 11
Eva Celbová / Sona Nováková  Czechy 12
Wasiliki Arwaniti / Eutalia Kutrumanidu  Grecja 15
Summer Lochowicz / Kerri Pottharst  Australia 18
Cwetelina Janczulowa / Petja Janczulowa  Bułgaria 20
17. Kathrine Maaseide / Susanne Glesnes  Norwegia 21
Ryoko Tokuno / Chiaki Kusuhara  Japonia 24
19. Nicole Schnyder / Simone Kuhn  Szwajcaria 9
Rebekka Kadijk / Marrit Leenstra  Holandia 13
Wang Lu / You Wenhui  Chiny 17
Mayra García / Hilda Gaxiola  Meksyk 19
Nila Håkedal / Ingrid Tørlen  Norwegia 22
Leigh Ann Naidoo / Julia Willand  Południowa Afryka 23

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]