Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2008 – turniej plażowy mężczyzn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Volleyball (beach) pictogram.svg

W turnieju wzięły udział 24. zespoły. Start w turnieju zapewniona miała jedna para chińska jako gospodarz, pozostałe 23 pary zostały wyłonione na podstawie specjalnego rankingu FIVB. Turniej został rozegrany w dniach 9-22 sierpnia 2008 roku.

Eliminacje[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Xu-Wu (CHN) – Herrera-Mesa (ESP): 2-0 (21-13, 21-15)
Kais Kr – Vesik (EST) – Gosch-Horst (AUT): 1-2 (16-21, 21-18, 12-15)
Herrera-Mesa (ESP) – Gosch-Horst (AUT): 2-0 (21-14, 21-12)
Xu-Wu (CHN) – Kais Kr – Vesik (EST): 2-1 (15-21, 21-11, 15-13)
Herrera-Mesa (ESP) – Kais Kr – Vesik (EST): 2-0 (21-18, 23-21)
Xu-Wu (CHN) – Gosch-Horst (AUT): 2-0 (21-16, 21-15)
Lp. Zespół Kraj Pts Zw. Prz. Sety Punkty
1 Xu-Wu Chińska Republika Ludowa Chiny 6 3 0 6:1 135:104
2 Herrera-Mesa Hiszpania Hiszpania 5 2 1 4:2 114:107
3 Gosch-Horst Austria Austria 4 1 2 3:4 111:133
4 Kais Kr – Vesik Estonia Estonia 3 0 3 2:6 133:149
z grupy do 1/8 finału awansowały dwa pierwsze zespoły

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Rogers-Dalhausser (USA) – Heyer-Heuscher (SUI): 2-0 (21-15, 21-10)
Conde-Baracetti (ARG) – Samoilovs-Plavins (LAT): 2-0 (23-21, 21-19)
Heyer-Heuscher (SUI) – Samoilovs-Plavins (LAT): 1-2 (17-21, 23-21, 13-15)
Rogers-Dalhausser (USA) – Conde-Baracetti (ARG): 2-0 (21-12, 21-13)
Heyer-Heuscher (SUI) – Conde-Baracetti (ARG): 2-0 (21-13, 21-17)
Rogers-Dalhausser (USA) – Samoilovs-Plavins (LAT) (USA): 0-2 (19-21, 18-21)
Lp. Zespół Kraj Pts Zw. Prz. Sety Punkty
1 Samoilovs-Plavins Łotwa Łotwa 5 2 1 4:3 139:134
2 Rogers-Dalhausser Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 5 2 1 4:2 121:92
3 Heyer-Heuscher Szwajcaria Szwajcaria 4 1 2 3:4 120:129
4 Conde-Baracetti Argentyna Argentyna 4 1 2 2:4 99:124
z grupy do 1/8 finału awansowały dwa pierwsze zespoły

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Ricardo-Emanuel (BRA) – Schacht-Slack (AUS): 2-0 (21-14, 21-17)
Geor-Gia (GEO) – Fernandes-Morais (ANG): 2-0 (21-14, 21-13)
Schacht-Slack (AUS) – Fernandes-Morais (ANG): 2-0 (21-15, 21-9)
Ricardo-Emanuel (BRA) – Geor-Gia (GEO): 2-0 (21-19, 21-17)
Schacht-Slack (AUS) – Geor-Gia (GEO): 2-0 (21-17, 21-19)
Ricardo-Emanuel (BRA) – Fernandes-Morais (ANG): 2-0 (21-8, 21-13)
Lp. Zespół Kraj Pts Zw. Prz. Sety Punkty
1 Ricardo-Emanuel Brazylia Brazylia 6 3 0 6:0 126:88
2 Schacht-Slack Australia Australia 5 2 1 4:2 115:102
3 Geor-Gia Gruzja Gruzja 4 1 2 2:4 114:111
4 Fernandes-Morais Angola Angola 3 0 3 0:6 72:126

z grupy do 1/8 finału awansowały trzy pierwsze zespoły

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA) – Barsouk-Kołodiński (RUS): 2-0 (24-22, 21-17)
Doppler-Gartmayer (AUT) – Lione-Amore (ITA): 2-0 (21-19, 24-22)
Barsouk-Kołodiński (RUS) – Lione-Amore (ITA): 2-0 (21-17, 21-13)
Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA) – Doppler-Gartmayer (AUT): 1-2 (22-20, 19-21, 11-15)
Barsouk-Kołodiński (RUS) – Doppler-Gartmayer (AUT): 1-2 (16-21, 21-18, 14-16)
Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA) – Lione-Amore (ITA): 2-0 (21-18, 21-18)
Lp. Zespół Kraj Pts Zw. Prz. Sety Punkty
1 Doppler-Gartmayer Austria Austria 6 3 0 6:2 156:144
2 Marcio Araujo-Fabio Luiz Brazylia Brazylia 5 2 1 5:2 139:131
3 Barsouk-Kołodiński Rosja Rosja 4 1 2 3:4 132:130
4 Lione-Amore Włochy Włochy 3 0 3 0:6 107:129
z grupy do 1/8 finału awansowały trzy pierwsze zespoły

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Nummerdor-Schuil (NED) – Klemperer-Koreng (GER): 2-0 (21-16, 21-16)
Kjemperud-Skarlund (NOR) – Laciga M.-Schnider (SUI): 0-2 (17-21, 13-21)
Klemperer-Koreng (GER) – Laciga M.-Schnider (SUI): 0-2 (15-21, 15-21)
Nummerdor-Schuil (NED) – Kjemperud-Skarlund (NOR): 2-1 (13-21, 21-15, 15-9)
Klemperer-Koreng (GER) – Kjemperud-Skarlund (NOR): 2-1 (19-21, 22-20, 15-7)
Nummerdor-Schuil (NED) – Laciga M.-Schnider (SUI): 2-0 (21-14, 21-15)
Lp. Zespół Kraj Pts Zw. Prz. Sety Punkty
1 Nummerdor-Schuil Holandia Holandia 6 3 0 6:1 133:106
2 Laciga M.-Schnider Szwajcaria Szwajcaria 5 2 1 4:2 113:102
3 Klemperer-Koreng Niemcy Niemcy 4 1 2 2:5 118:132
4 Kjemperud-Skarlund Norwegia Norwegia 3 0 3 2:6 123:147
z grupy do 1/8 finału awansowały dwa pierwsze zespoły

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Brink-Dieckmann Ch. (GER) – Gibb-Rosenthal (USA): 0-2 (15-21, 13-21)
Boersma E.-Ronnes (NED) – Asahi-Shiratori (JPN): 1-2 (15-21, 25-23, 11-15)
Gibb-Rosenthal (USA) – Asahi-Shiratori (JPN): 2-1 (21-15, 19-21, 18-16)
Brink-Dieckmann Ch. (GER) – Boersma E.-Ronnes (NED): 0-2 (16-21, 21-15)
Gibb-Rosenthal (USA) – Boersma E.-Ronnes (NED): 2-0 (21-16, 21-15)
Brink-Dieckmann Ch. (GER) – Asahi-Shiratori (JPN): 2-0 (21-18, 21-18)
Lp. Zespół Kraj Pts Zw. Prz. Sety Punkty
1 Gibb-Rosenthal Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone 6 3 0 6:1 142:111
2 Asahi-Shiratori Japonia Japonia 4 1 2 3:5 147:151
3 Boersma E.-Ronnes Holandia Holandia 4 1 2 3:4 125:137
4 Brink-Dieckmann Ch. Niemcy Niemcy 4 1 2 2:4 106:121
z grupy do 1/8 finału awansowały dwa pierwsze zespoły

„Szczęśliwy przegrany”[edytuj | edytuj kod]

W tej fazie rozgrywek rywalizowały 4 drużyny które zajęły 3 miejsca w swoich grupach z najgorszym dorobkiem punktowym (decydował stosunek punktów zdobytych do punktów straconych).

Boersma E.-Ronnes (NED) – Klemperer-Koreng (GER): 0-2 (16-21, 25-27)
Heyer-Heuscher (SUI) – Gosch-Horst (AUT): 0-2 (11-21, 19-21)

1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Od tej fazy rozgrywek przegrywający odpadał z dalszej rywalizacji.

Xu-Wu (CHN) – Klemperer-Koreng (GER): 0-2 (15-21, 18-21)
Laciga M.-Schnider (SUI) – Rogers-Dalhausser (USA): 1-2 (16-21, 23-21, 13-15)
Nummerdor-Schuil (NED) – Schacht-Slack (AUS): 2-0 (21-16, 21-14)
Geor-Gia (GEO) – Doppler-Gartmayer (AUT): 2-1 (19-21, 21-16, 15-13)
Ricardo-Emanuel (BRA) – Barsouk-Kołodiński (RUS): 2-1 (18-21, 25-23, 15-12)
Herrera-Mesa (ESP) – Gibb-Rosenthal (USA): 0-2 (24-26, 17-21)
Asahi-Shiratori (JPN) – Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA): 0-2 (21-23, 15-21)
Gosch-Horst (AUT) – Samoilovs-Plavins (LAT): 2-0 (21-17, 21-18)

1/4 finału[edytuj | edytuj kod]

Klemperer-Koreng (GER) – Rogers-Dalhausser (USA): 0-2 (13-21, 23-25)
Nummerdor-Schuil (NED) – Geor-Gia (GEO): 0-2 (19-21, 19-21)
Ricardo-Emanuel (BRA) – Gibb-Rosenthal (USA): 2-0 (21-18, 21-16)
Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA) – Gosch-Horst (AUT): 2-0 (22-20, 21-17)

1/2 finału[edytuj | edytuj kod]

Rogers-Dalhausser (USA) – Geor-Gia (GEO): 2-0 (21-11, 21-13)
Ricardo-Emanuel (BRA) – Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA): 0-2 (20-22, 18-21)

Mecz o 3 miejsce[edytuj | edytuj kod]

Geor-Gia (GEO) – Ricardo-Emanuel (BRA): 0-2 (15-21, 10-21)

Finał[edytuj | edytuj kod]

Rogers-Dalhausser (USA) – Marcio Araujo-Fabio Luiz (BRA): 2-1 (23-21, 17-21, 15-4)

Końcowa klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

miejsce Zawodnicy Państwo
1. Todd Rogers
Phil Dalhausser
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
2. Márcio Araújo
Fábio Luiz Magalhães
Brazylia Brazylia
3. Ricardo Santos
Emanuel Rego
Brazylia Brazylia
4. Renato "Geor" Gomes
Jorge "Gia" Terceiro
Gruzja Gruzja
5. Florian Gosch
Alexander Horst
Austria Austria
David Klemperer
Eric Koreng
Niemcy Niemcy
Reinder Nummerdor
Richard Schuil
Holandia Holandia
Jake Gibb
Sean Rosenthal
Stany Zjednoczone Stany Zjednoczone
9. Andrew Schacht
Josh Slack
Australia Australia
Clemens Doppler
Peter Gartmayer
Austria Austria
Xu Linyin
Wu Penggen
Chińska Republika Ludowa Chiny
Pablo Herrera
Raúl Mesa
Hiszpania Hiszpania
Kentaro Asahi
Katsuhiro Shiratori
Japonia Japonia
Aleksandrs Samoilovs
Mārtiņš Pļaviņš
Łotwa Łotwa
Dimitrij Barsuk
Igor Kołodiński
Rosja Rosja
Martin Laciga
Jan Schnider
Szwajcaria Szwajcaria
17. Emiel Boersma
Bram Ronnes
Holandia Holandia
Sascha Heyer
Patrick Heuscher
Szwajcaria Szwajcaria
19. Emanuel Fernandes
Morais Abreu
Angola Angola
Martín Conde
Mariano Baracetti
Argentyna Argentyna
Kristjan Kais
Rivo Vesik
Estonia Estonia
Julius Brink
Christoph Dieckmann
Niemcy Niemcy
Riccardo Lione
Eugenio Amore
Włochy Włochy
Jørre Kjemperud
Tarjei Skarlund
Norwegia Norwegia

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]