Piłka siatkowa na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 – turniej plażowy kobiet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Turniej olimpijski w siatkówce plażowej kobiet 2016
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg IO 2012 IO 2020 OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina piłka siatkowa
Organizator MKOl
Szczegóły turnieju
Gospodarz Rio de Janeiro,  Brazylia
Otwarcie 6 sierpnia 2016
Zamknięcie (finał) 17 sierpnia 2016
Liczba drużyn 24 (z 5 konfederacji)
plaża Copacabana Stadium
Statystyki turnieju
Liczba meczów 54
Strona internetowa

Turniej olimpijski w siatkówce plażowej kobiet podczas XXXI Letnich Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro odbył się w dniach od 6 do 17 sierpnia 2016 na plaży Copacabana.

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Do rywalizacji przystąpiło 24 zespołów, które zostały podzielone na sześć grup. W każdej z nich zmagania toczyły się systemem kołowym (tj. każdy z każdym, po jednym meczu). Do dalszej fazy rozgrywek awansowały dwie najlepsze drużyny z każdej z grup, dwie najlepsze drużyny spośród tych, które zajęły trzecie miejsca. Pozostałe cztery drużyny z trzecich miejsc - szczęśliwi przegrani - walczyły w barażach o pozostałe dwa miejsca w fazie pucharowej.

Faza grupowa[edytuj | edytuj kod]

Grupa A[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Brazylia Larissa / Talita 6 3 3 0 6 0 MAX 126 84 1.5
2 Polska Brzostek / Kołosińska 5 3 2 1 4 3 1.333 117 119 0.983
3 Rosja Briłowa / Ukołowa 4 3 1 2 2 5 0.4 126 141 0.894
4 Stany Zjednoczone Fendrick / Sweat 3 3 0 3 2 6 0.333 127 152 0.836

Źródło: [1]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższe ratio małych punktów; 4. wyższe ratio setowe.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
07.08 Larissa / Talita Brazylia 2:0 RosjaBriłowa / Ukołowa 21-14, 21-16
Brzostek / Kołosińska Polska 2:1 Stany ZjednoczoneFendrick / Sweat 14-21, 21-13, 15-7
09.08 Brzostek / Kołosińska Polska 2:0 RosjaBriłowa / Ukołowa 21-19, 21-18
Larissa / Talita Brazylia 2:0 Stany ZjednoczoneFendrick / Sweat 21-16, 21-13
11.08 Larissa / Talita Brazylia 2:0 PolskaBrzostek / Kołosińska 21-10, 21-15
Fendrick / Sweat Stany Zjednoczone 1:2 RosjaBriłowa / Ukołowa 18-21, 26-24, 13-15

Grupa B[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Hiszpania Elsa / Liliana 6 3 3 0 6 0 MAX 127 101 1.257
2 Brazylia Ágatha / Bárbara 5 3 2 1 4 3 1.333 134 120 1.117
3 Czechy Hermannová / Sluková 4 3 1 2 3 5 0.6 132 145 0.91
4 Argentyna Gallay / Klug 3 3 0 3 1 6 0.167 106 133 0.797

Źródło: [2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższe ratio małych punktów; 4. wyższe ratio setowe.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
06.08 Elsa / Liliana Hiszpania 2:0 ArgentynaGallay / Klug 21-11, 21-19
Ágatha / Bárbara Brazylia 2:1 CzechyHermannová / Sluková 19-21, 21-17, 15-11
08.08 Ágatha / Bárbara Brazylia 2:0 ArgentynaGallay / Klug 21-11, 21-17
Elsa / Liliana Hiszpania 2:0 CzechyHermannová / Sluková 21-15, 21-19
10.08 Ágatha / Bárbara Brazylia 0:2 HiszpaniaElsa / Liliana 17-21, 20-22
Gallay / Klug Argentyna 1:2 CzechyHermannová / Sluková 21-13, 19-21, 8-15

Grupa C[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Stany Zjednoczone Ross / Walsh-Jennings 6 3 3 0 6 1 6 142 101 1.406
2 Chińska Republika Ludowa Wamg / Yue 5 3 2 1 4 3 1.333 124 123 1.008
3 Szwajcaria Forrer / Vergé-Dépré 4 3 1 2 4 4 1 165 171 0.965
4 Australia Artacho del Solar / Larid 3 3 0 3 1 6 0.167 109 145 0.752

Źródło: [3]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższe ratio małych punktów; 4. wyższe ratio setowe.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
06.08 Forrer / Vergé-Dépré Szwajcaria 1-2 Chińska Republika LudowaWamg / Yue 22-24, 21-18, 12-15
07.08 Ross / Walsh-Jennings Stany Zjednoczone 2:0 AustraliaArtacho del Solar / Larid 21-14, 21-13
08.08 Forrer / Vergé-Dépré Szwajcaria 2:1 AustraliaArtacho del Solar / Larid 19-21, 21-16, 21-19
09.08 Ross / Walsh-Jennings Stany Zjednoczone 2:0 Chińska Republika LudowaWamg / Yue 21-16, 21-9
10.08 Wamg / Yue Chińska Republika Ludowa 2:0 AustraliaArtacho del Solar / Larid 21-16, 21-10
Ross / Walsh-Jennings Stany Zjednoczone 2:1 SzwajcariaForrer / Vergé-Dépré 21-13, 22-24, 15-12

Grupa D[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Niemcy Ludwig / Walkenhorst 6 3 3 0 6 1 6 138 103 1.34
2 Kanada Broder / Valjas 5 3 2 1 4 3 1.333 121 118 1.025
3 Włochy Menegatti / Giombini 4 3 1 2 4 4 1 138 128 1.078
4 Egipt Elghobashy / Meawad 3 3 0 3 0 6 0 78 126 0.619

Źródło: [4]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższe ratio małych punktów; 4. wyższe ratio setowe.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
07.08 Ludwig / Walkenhorst Niemcy 2:0 EgiptElghobashy / Meawad 21-12, 21-15
Menegatti / Giombini Włochy 1:2 KanadaBroder / Valjas 21-15, 18-21, 9-15
09.08 Menegatti / Giombini Włochy 2:0 EgiptElghobashy / Meawad 21-10, 21-13
Ludwig / Walkenhorst Niemcy 2:0 KanadaBroder / Valjas 21-17, 21-11
11.08 Broder / Valjas Kanada 2:0 EgiptElghobashy / Meawad 21-12, 21-16
Ludwig / Walkenhorst Niemcy 2:1 WłochyMenegatti / Giombini 21-18, 18-21, 15-8

Grupa E[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Kanada Bansley / Pavan 6 3 3 0 6 0 MAX 126 102 1.235
2 Szwajcaria Heidrich / Zumkehr 5 3 2 1 4 3 1.333 131 110 1.191
3 Niemcy Borger / Büthe 4 3 1 2 2 4 0.5 104 117 0.889
4 Holandia van der Vlist / van Gestel 3 3 0 3 1 6 0.167 105 137 0.766

Źródło: [5]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższe ratio małych punktów; 4. wyższe ratio setowe.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
07.08 Bansley / Pavan Kanada 2:0 Holandiavan der Vlist / van Gestel 21-15, 21-17
Borger / Büthe Niemcy 0:2 SzwajcariaHeidrich / Zumkehr 12-21, 16-21
09.08 Borger / Büthe Niemcy 2:0 Holandiavan der Vlist / van Gestel 21-19, 21-14
Bansley / Pavan Kanada 2:0 SzwajcariaHeidrich / Zumkehr 21-18, 21-18
11.08 Heidrich / Zumkehr Szwajcaria 2:1 Holandiavan der Vlist / van Gestel 17-21, 21-11, 15-8
Bansley / Pavan Kanada 2:0 NiemcyBorger / Büthe 21-19, 21-15

Grupa F[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Australia Bawden / Clancy 6 3 3 0 6 1 6 145 102 1.422
2 Holandia Meppelink / van Iersel 5 3 2 1 5 2 2.5 144 121 1.19
3 Wenezuela Agudo / Pazo 4 3 1 2 2 4 0.5 93 119 0.782
4 Kostaryka Alfaro / Cope 3 3 0 3 0 6 0 96 126 0.762

Źródło: [6]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. większa liczba wygranych meczów; 3. wyższe ratio małych punktów; 4. wyższe ratio setowe.
Punktacja: zwycięstwo - 2 pkt; porażka - 1 pkt

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
06.08 Bawden / Clancy Australia 2:0 KostarykaAlfaro / Cope 21-15, 21-14
Meppelink / van Iersel Holandia 2:0 WenezuelaAgudo / Pazo 21-17, 21-11
08.08 Meppelink / van Iersel Holandia 2:0 KostarykaAlfaro / Cope 21-16, 21-16
Bawden / Clancy Australia 2:0 WenezuelaAgudo / Pazo 21-9, 21-14
10.08 Meppelink / van Iersel Holandia 1:2 AustraliaBawden / Clancy 25-27, 21-18, 14-16
Alfaro / Cope Kostaryka 0:2 WenezuelaAgudo / Pazo 16-21, 19-21

Zespoły z miejsc trzecich[edytuj | edytuj kod]

Lp.
Drużyna
Pkt
Mecze Sety Małe punkty
M
W
P
wyg.
prz.
ratio
zdob.
str.
ratio
1 Włochy Menegatti / Giombini 4 3 1 2 4 4 1 138 128 1.078
2 Szwajcaria Forrer / Vergé-Dépré 4 3 1 2 4 4 1 165 171 0.965
3 Czechy Hermannová / Sluková 4 3 1 2 3 5 0.6 132 145 0.91
4 Niemcy Borger / Büthe 4 3 1 2 2 4 0.5 104 117 0.889
5 Wenezuela Agudo / Pazo 4 3 1 2 2 4 0.5 93 119 0.782
6 Rosja Briłowa / Ukołowa 4 3 1 2 2 5 0.4 126 141 0.894

Play-off szczęśliwych przegranych[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
12.08 Hermannová / Sluková Czechy 1:2 RosjaBriłowa / Ukołowa 19-21, 21-12, 10-15
Borger / Büthe Niemcy 2:0 WenezuelaAgudo / Pazo 21-13, 21-8

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

1/8 finału Ćwierćfinały Półfinały Finał
                           
12 sierpnia            
 Brazylia Larissa / Talita 2
14 sierpnia
 Niemcy Borger / Büthe 0  
 Brazylia Larissa / Talita 2
13 sierpnia
   Szwajcaria Heidrich / Zumkehr 1  
 Holandia Meppelink / van Iersel 1
16 sierpnia
 Szwajcaria Heidrich / Zumkehr 2  
 Brazylia Larissa / Talita 0
13 sierpnia
   Niemcy Ludwig / Walkenhorst 2  
 Kanada Bansley / Pavan 2
14 sierpnia
 Kanada Broder / Valjas 0  
 Kanada Bansley / Pavan 0
13 sierpnia
   Niemcy Ludwig / Walkenhorst 2  
 Szwajcaria Forrer / Vergé-Dépré 0
17 sierpnia
 Niemcy Ludwig / Walkenhorst 2  
 Brazylia Larissa / Talita 1
12 sierpnia
   Niemcy Ludwig / Walkenhorst 2
 Stany Zjednoczone Ross / Walsh-Jennings 2
14 sierpnia
 Włochy Menegatti / Giombini 0  
 Stany Zjednoczone Ross / Walsh-Jennings 2
13 sierpnia
   Australia Bawden / Clancy 0  
 PolskaBrzostek / Kołosińska 1
16 sierpnia
 Australia Bawden / Clancy 2  
 Stany Zjednoczone Ross / Walsh-Jennings 0
12 sierpnia
   Brazylia Ágatha / Bárbara 2   Mecz o 3. miejsce
 Chińska Republika Ludowa Wamg / Yue 0
14 sierpnia 17 sierpnia
 Brazylia Ágatha / Bárbara 2  
 Brazylia Ágatha / Bárbara 2  Stany Zjednoczone Ross / Walsh-Jennings 2
12 sierpnia
   Rosja Briłowa / Ukołowa 0    Brazylia Ágatha / Bárbara 0
 Rosja Briłowa / Ukołowa 2
 Hiszpania Elsa / Liliana 0  


1/8 finału[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
12.08 Wamg / Yue Chińska Republika Ludowa 0:2 BrazyliaÁgatha / Bárbara 12-21, 16-21
Larissa / Talita Brazylia 2:0 NiemcyBorger / Büthe 21-17, 21-19
Briłowa / Ukołowa Rosja 2:0 HiszpaniaElsa / Liliana 23-21, 24-22
Ross / Walsh-Jennings Stany Zjednoczone 2:0 WłochyMenegatti / Giombini 21-10, 21-16
13.08 Bansley / Pavan Kanada 2:0 KanadaBroder / Valjas 21-16,21-11
Forrer / Vergé-Dépré Szwajcaria 0:2 NiemcyLudwig / Walkenhorst 19-21, 10-21
Meppelink / van Iersel Holandia 1:2 SzwajcariaHeidrich / Zumkehr 21-19, 13-21, 10-15
Brzostek / Kołosińska Polska 1:2 AustraliaBawden / Clancy 21-15, 16-21, 11-15

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
14.08 Bansley / Pavan Kanada 0:2 NiemcyLudwig / Walkenhorst 14-21, 14-21
Larissa / Talita Brazylia 2:1 SzwajcariaHeidrich / Zumkehr 21-23, 27-25, 15-13
Ágatha / Bárbara Brazylia 2:0 RosjaBriłowa / Ukołowa 23-21, 21-16
Ross / Walsh-Jennings Stany Zjednoczone 2:0 AustraliaBawden / Clancy 21-14, 21-16

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
16.08 Larissa / Talita Brazylia 0:2 NiemcyLudwig / Walkenhorst 18-21, 12-21
Ross / Walsh-Jennings Stany Zjednoczone 0:2 BrazyliaÁgatha / Bárbara 20-22, 18-21

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
17.08 Larissa / Talita Brazylia 1:2 Stany ZjednoczoneRoss / Walsh-Jennings 21-17, 17-21, 9-15

Finał[edytuj | edytuj kod]

Data Drużyna 1 Wynik Drużyna 2 Sety
17.08 Ludwig / Walkenhorst Niemcy 2:0 BrazyliaÁgatha / Bárbara 21-18, 21-14

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

pozycja Drużyna
Gold medal.svg Niemcy Ludwig / Walkenhorst
Silver medal.svg Brazylia Ágatha / Bárbara
Bronze medal.svg Stany Zjednoczone Ross / Walsh-Jennings
4. Brazylia Larissa / Talita
5. Kanada Bansley / Pavan
Australia Bawden / Clancy
Szwajcaria Heidrich / Zumkehr
Rosja Briłowa / Ukołowa
9. Holandia Meppelink / van Iersel
Niemcy Borger / Büthe
Włochy Menegatti / Giombini
Szwajcaria Forrer / Vergé-Dépré
Hiszpania Elsa / Liliana
Polska Brzostek / Kołosińska
Chińska Republika Ludowa Wamg / Yue
Kanada Broder / Valjas
17. Wenezuela Agudo / Pazo
Czechy Hermannová / Sluková
19. Stany Zjednoczone Fendrick / Sweat
Argentyna Gallay / Klug
Kostaryka Alfaro / Cope
Holandia van der Vlist / van Gestel
Egipt Elghobashy / Meawad
Australia Artacho del Solar / Larid

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]